Trabzonspor taraftarından HES protestosu

Güncelleme Tarihi:

Trabzonspor taraftarından HES protestosu
Oluşturulma Tarihi: Ekim 04, 2012 12:30

Bir grup Trabzonspor taraftarı, 7 Ekim Pazar günü 13:30'da bir araya gelerek, Trabzonspor Kulübünün Uzungöl'de kuracağı Hidroelektrik Santrali Projesi'ni protesto edecek. Karadenizli sanatçıların da desteklediği eylem Taksim meydanında gerçekleşecek.

Haberin Devamı

Bordo mavili taraftarlar, yayınladıkları basın bildirisi ile de itirazlarını dile getirdiler. Bildiride şu ifadeler yer aldı:

TRABZONSPOR KULÜBÜ’NE TARAFTARINDAN AÇIK ÇAĞRI;

Bizler; bordo’nun en çok maviye, mavinin en çok bordo’ya yakıştığı şehirden, Trabzon’dan  taraftarlarız.
Bizler; yeşilin yaşamla eşdeğer olduğu, coşkumuzu, öfkemizi denizin hırçın dalgalarına katan  Karadenizli taraftarlarız.
Bizler; bağrından nice isyanların doğduğu, hamurumuzun emekle yoğrulduğu Anadolu’nun dört bir yanından Trabzonsporlu taraftarlarız.
Bizim için Trabzonspor;
2 Ağustos 1967’de sadece bir spor kulübü olarak değil, bir isyan, bir ihtilal olarak doğdu. Saltanatlar yıktı, statükolar parçaladı, paranın hakimiyeti karşısında emeğin zaferini ilan etti.Futbol dünyasına Anadolu’nun yok sayılan sesini, kimliğini, kültürünü taşıdı.
Dozer Cemiller, Ali Kemaller gibi futbolculuğun ötesinde değerlerine sahip çıkan insanlar yetiştirerek efsaneleşti.
Kazım Koyuncu’nun hayalini kurduğu, bir gün elbet hak ettiği o yeri alacak olan bitimsiz bir inancın simgesi oldu. Umudumuzu her daim diri tutan meşale oldu.
Emeği, alınterini, adaleti futbol insanıyla bütünleştiren Şenol Güneş gibi öğretmenlerimizle; onun öğrencileriyle, kaptanımız Tolga Zenginlerle; kazanmak için şikenin, eyyamın, ahlaksızlığın her türlüsünün mübah sayıldığı günümüzde onuru, emeği her şeyin üstünde tutan taraftarlarımızla anlamını buldu.
Bizler; Trabzonspor’u bu değerlerle, bu anlamlarla taşımaya, büyütmeye devam etmek istiyoruz.. Yeşil sahalarda yense de yenilse de takımımızı her zaman kucaklamak, Trabzonsporlu olmanın gururunu taşımak istiyoruz.
Ancak itirazımız var!
Kulübün bir parçası olan Trabzonspor Bordo-Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti.’nin Trabzon-Uzungöl’de kurmayı planladığı Hidroelektrik Santrali projeniz Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’ndan üretim lisansını almış bulunuyor.
Tebrik etmiyoruz!
Bir spor kulübü, bir futbol takımı; şehriyle, insanlarıyla, taraftarıyla vardır. Onlara rağmen, onları karşısına alarak, onları ezerek varlığını sürdürse bile; büyüklüğünü, gönüllerdeki yerini, onurlu-dik duruşunu sürdüremez.
Sporun ve futbolun doğasına, ruhuna, etiğine tamamen aykırı olan HES projesinin renklerine gönül verdiğimiz takımla yan yana anılması güvenimizi zedelemekle beraber, bu haksızlığa tepkisiz kalmak istemiyoruz.
Karadeniz’in yeşili, doğası, suyu yöre halkının can damarıdır.. Hiçbir şirketin, kurumun, kişinin rant hesaplarına kurban edilemeyecek değerleri, güzelliği, zenginliği barındırır Karadeniz kıyıları, toprakları, dereleri, ormanları…
Tek tek tahrip edilen, yok edilen, kurban edilen o topraklar tarihtir, gelecektir.. Tarihimizi yok etmeyin. Geleceğimizi karartmayın!
Trabzonspor; bir şehir takımı olmanın ötesine geçmiş olsa bile Trabzon şehrinin takımıdır.. Uzungöl gibi şehirle simgeleşmiş bir güzelliği para uğruna, kar hırsı uğruna yok etmek seni var eden şehre ihanet etmek değil midir? Yöre halkı günlerce-gecelerce nöbet tutarken, kolluk güçlerinin saldırılarına uğrarken, bu projeyi desteklemezken HES’lerde ısrar etmek o halkı ezmek değil midir? Bir futbol kulübü insanını bu kadar mağdur edebilir mi? Onları hiçe sayabilir mi? Halkın suyunu ellerinden alarak, kendisine düşmanlaştırarak, kendi kasasına girecek paranın hesabını yapan bir takımın renkleri kirlenmez mi? Irmakların, derelerin önüne set çeken, doğaya savaş açan bir zihniyet sporun hangi amacına hizmet ediyordur?
Bizler Trabzonspor taraftarları olarak;
Trabzonspor Kulübü’nün böylesi bir yanlışta daha fazla ısrarcı olmamasını umuyoruz. Karadeniz’in katili, yöre halkının yoksulluk sebebi olmayın! O yöre halkı ki; radyasyon zehirlenmesine maruz kalmış, yıllardır kanser hastalığına kurbanlar vermekte.. O yöre halkı ki; suyuyla, deresiyle, ormanı-ağacıyla hayat bulmakta; geçimini kendi öz kaynaklarıyla sürdürmektedir.. O yöre halkı ki; Trabzonspor’u bağrından çıkarmış, büyütmüş, değerlerinin, kültürünün bir parçası haline getirmiş, bordo-mavi renklere delice sevdalanmıştır..
Uyarıyoruz!
Geleceğe, çocuklarımıza sadece futboluyla değil; tarihiyle, yaptıklarıyla efsaneleşmiş, temiz bir takım bırakmak istiyoruz. Biz Trabzonspor’u zengin bir kulüp olup, güçlülerin arasına katılsın diye değil, şampiyonluklar için değil, bordo-mavisinde isyanı, haklılığı, emeği, onuru taşıdığı için sevdik. Halkın gözyaşına, isyanına ve lanetine bulanarak renklerimizin kirletilmesini istemiyoruz!
Trabzonspor Kulübü’nün yöre halkının isyanını, şehrin doğasını, taraftarının tepkisini hiçe sayarak, sadece kendi kasasına girecek olan para üzerinden yaptığı hesap gün gelip tersine döner ve kazandığını sananlar gerçekte kaybetmeye mahkum olurlar. Trabzonspor’umuzun bu çıkar hesaplarına kurban edilmesini, doğayı öldürerek, Karadeniz insanını yoksullaştırarak isminin lekelenmesini istemiyoruz!
Yaşam alanlarımızın elimizden alınmasına, derelerimizin şirketlere peşkeş çekilmesine, doğamızın yok edilmesine, insanlarımızın mağdur edilmesine ve yoksullaştırılmasına izin vermeyeceğiz! Karşımızdaki kim olursa olsun Hes’lere karşı ses vermeye devam edeceğiz!
Saygilarimla

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!