GeriFutbol Taraftarlara biber gazlı müdahale
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taraftarlara biber gazlı müdahale

Taraftarlara biber gazlı müdahale
refid:18218613 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Türk futbol kamuoyuna bomba gibi düşen şike soruşturmasının ardından Fenerbahçe taraftarları, Başkan Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe’ye destek yürüyüşü düzenledi. Yürüyüş sırasında Başkan Aziz Yıldırım’ın tutuklandığı haberi geldi. Bunun ardından trafik ve metrobüs seferleri durdu. Bunun üzerine güvenlik güçleri taraftarlara biber gazıyla müdahale etti. Yürüyüşü ve sonrasındaki olayları canlı canlı aktaran editörlerimizden Emek Kaplangil de biber gazının hedefi oldu.

AZİZ YILDIRIM METRİS CEZAEVİ'NDE / WEBTV

TARAFTAR BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NE YÜRÜDÜ / FOTOGALERİ

Futbolda yürütülen şike iddialarına yönelik soruşturmada, tutuklanan yöneticilerine destek vermek için Bağdat Caddesi'nde yürüyüş yapan Fenerbahçeli taraftarların bir bölümü, Boğaziçi Köprüsü'ne doğru yürüyüşe geçti.

Bağdat Caddesi'nde başlayan ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'na doğru devam eden yürüyüşte, sarı-lacivertli taraftarlar, yöneticilerine destek veren tezarühatlar yaptı. Ayrıca, yaşananlara da tepkilerini dile getiren taraftarlar, Kızıltoprak'ta bir süre durdu.

Burada, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutuklandığına dair haberi alan taraftarlar, yürüyüş sırasında “Fenerbahçe köprüye” şeklinde tempoya tutmaya başladı. İki gruba ayrılan taraftarların bir bölümü stadın önüne doğru devam ederken, diğer grup stadın yanından geçerek Boğaziçi Köprüsü'ne yöneldi.

Bağdat Caddesi'nde başlayan yürüyüş boyunca herhangi bir engel ile karşılanmayan taraftarlar, köprüye giden yolu trafiğe kapatarak, yürüyüşlerini sürdürdü.

TARAFTARA BİBER GAZLI MÜDAHALE

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmada tutuklanan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Şekip Mosturoğlu ile İlhan Ekşioğlu'na destek için düzenledikleri yürüyüşün ardından Boğaziçi Köprüsü'ne doğru hareket eden sarı-lacivertli taraftarlara, polis biber gazı ile müdahale etti.

Bağdat Caddesi'nde başlayarak, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'na yanaşıldığında Boğaziçi Köprüsü'ne doğru yönelen Fenerbahçeli taraftarlar, bir süre hiçbir müdahale olmadan yürüyüşünü sürdürdü.

Taraftarların yürüyüşü sırasında çevik kuvvet ekipleri, diğer istikamette yavaş yavaş onları takip etmeye başladı. Çevik kuvvet ekipleri, Uzunçayır Metrobüs İstasyonu'nu geçtikten sonra köprüye doğru yokuş yukarı çıkmaya başlayan taraftarlara, biber gazı ile müdahalede bulundu.

Müdahaleyle birlikte bölgede bir anda ortalığı beyaz duman kaplarken, rüzgar nedeniyle gaz, büyük bir alanda etkili oldu. Gazdan etkilenen taraftarlar kaçmaya başlarken, köprüye doğru yürüyen kalabalık kısa sürede dağıldı.

TARAFTAR BAĞDAT CADDESİ'NDE / WEB TV

TOPUK YAYLASI'NDA OLAY / WEB TV

DESTEK YÜRÜYÜŞÜ'NDEN KARELER 

Funda Ayaz: Emek, taraftarlar toplanmaya başladı mı?

Emek Kaplangil: Bostancı’dan Bağdat Caddesi'ne doğru yürümeye başladım. Bostancı şu anda sakin etrafta Fenerbahçe formalı taraftar var ancak çok fazla değil. Asıl kalabalık Caddebostan'a doğru kendini gösteriyor.  Fenerbahçeli taraftarlarsa yürüyüş için küçük gruplar halinde, tezahüratlar yaparak  Bağdat Caddesi'ne doğru yürüyor.

F.A.: Peki yürüyüşün adresinin değiştiği söyleniyor. Bu doğru mu?
E.K.: Evet. Taraftarlar yürüyüşün başlangıç noktasını Şaşkınbakkal olarak belirledi. Fenerbahçeli taraftarlar akın akın Şaşkınbakkal'a gidiyor.

F.A.: Trafikte herhangi bir problem var mı?
E.K.: Yürüyüş hazırlıkları nedeniyle zaten sürücülere uyarı yapılmıştı. Fakat buna rağmen trafik durma noktasına geldi. Öyle ki sinirlenen sürücüler araçlarından inerek taraftarlara tepki gösterdi.

F.A.: Fenerbahçeli taraftarların destek yürüyüşüne katılımları nasıl?
E.K.: Genç yaşlı demeden yüzlerce taraftar Şaşkınbakkal'da toplanıyor ve taraftarlar akın akın geliyor. Taraftarlar arasında sanatçılar da bulunuyor. Tiyatrocu ve oyuncu Ali Erkazan da destek yürüyüşünde.

F.A.: Polisin aldığı güvenlik önlemleri nedir?
E.K.: Şaşkınbakkal'da taraftarların arasında hiçbir üniformalı polisin olmaması dikkat çekici. Güvenlik göçleri daha uzak noktalara konuşlanmış durumda. 

Fenerbahçe tribün lideri Amigo Sefa hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada suçlamaların iftira olduğun inanmak istediklerini söyledi. Yapılan açıklamayla taraftarlara anonsla "Provakasyona gelmeden gücümüzü göstereceğiz" mesajı veriliyor.

F.A.:
Şu anda Cadde'nin durumu nasıl?
E.K.: Adeta Cadde sustu taraftarı dinliyor. Yaklaşık olarak 10-15 bin arası taraftar bulunuyor.

F.A.: Kortejdeki hava nasıl?
E.K.:Taraftarlar korteji yarmak isteyen bir araca ellerindeki şişeler ve tekmelerle vurarak büyük tepki gösterdi. Aziz Yıldırım ile ilgili karar beklenirken taraftarlar arasındaki öfke kat sayısı da büyüyor. Öfke büyüyor. Yoldan katılımlarla kalabalık büyüyor

F.A.: Aziz Yıldırım'ın tutuklanmasına taraftarların tepkisi nasıl oldu?
E.K: Taraftarlar ilk olarak sessizliğe büründü. Daha sonra ise protesto gösterisine başladılar.

F.A.: Stada ne kadar kaldı?
E.K.: Taraftarların stada ulaşmasına 250 metre kaldı.

F.A.: Stada vardınız mı Emek?
E.K.: Evet taraftarlar stada vardı ve stadın önünde oturuyorlar.

Fenerbahçe tribün lideri Amigo Sefa: "Biz tüm dünyaya mesajımızı verdik yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz. " dedi.

F.A.: Polis tepkili taraftara önlem alıyor mu?
E.K: Stadın önünde polis ile taraftar arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.  Polis tansiyonun düşmesini bekliyor.

 

False