GeriSpor Takımlar bütçe kısıtlaması planını gözden geçiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Takımlar bütçe kısıtlaması planını gözden geçiriyor

Takımlar bütçe kısıtlaması planını gözden geçiriyor
refid:21498305 ilişkili resim dosyası

Formula 1'in önde gelen takımları, maliyetlerin düşürülmesi amacıyla bütçe sınırlaması uygulamasının birkez daha ciddi şekilde ele alınması gerektiğini belirtti.

turkiyef1.com'un haberine göre, FIA Başkanı Jean Todt, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, önümüzdeki üç yıl içinde maliyetlerin yüzde 30 oranında düşürülmemesi durumunda, griddeki takım sayısının azalacağı uyarısında bulunmuştu. Etkin bir şekilde olmasa da, konuya bir çözüm bulunması için FIA ile takımlar arasındaki görüşmeler sürüyor.

Bu çerçevede son haftalardaki görüşmelerde, bütçe sınırlamasına geri dönülmesi fikrinin yeniden gündeme geldiği belirtildi.

Uygulama ilk olarak 2009'da eski FIA Başkanı Max Mosley tarafından önerilmiş, ancak takımların itirazı üzerine hayata geçirilememişti.

Sauber CEO'su Monisha Kaltenborn, takımının her zaman bütçe sınırlamasından yana olduğunu, bununla birlikte bunun sağlıklı bir şekilde uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Kaltenborn, "Bütçe sınırlaması eşit şartlarda olmalı ve herkes istediği şekilde uygulayabilmeli, bunun F1'i çok heyecanlı hale getireceğini düşünüyorum" dedi.

Mercedes takım patronu Ross Brawn ise, harcamalara sınırlama getirilmesinin, ileriye dönük olarak teknik düzenlemelere getirilen kısıtlamalardan daha iyi bir yol olduğunu söyledi.

Kaynakların adil ve uygun bir şekilde sınırlandırılmasını memnuniyetle karşılayacaklarını belirten Brawn, "F1'de başarılı ve rekabetçi olmak için sahip olduğunuzdan daha fazlasını harcamak cazip değil. Griddeki birçok takım bu limitlere göre faaliyet göstermiyor, limitlerinin üzerinde faaliyet gösteren beş veya altı takım var" dedi.

Brawn, "Biz Kaynaklarını Sınırlandırılması Anlaşması'nın (RRA) güçlü bir destekçiyiz, çünkü uygulanmasının çok basit olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Lotus patronu Eric Boullier ise, bütçe sınırlamasının, maliyelerin kontrol altına alınması için uygulanabilecek üç seçenekten sadece biri olduğunu söyledi.

Bütçe sınırlamasının geleneksel bir seçenek olabileceğini belirten Boullier, "Çünkü para tasarruf etmek için sportif manada yapılacak değişiklikler olduğuna eminim. Diğer seçenek de RRA" dedi.

Boullier ayrıca, ne olursa olsun bu konudaki uygulamanın tüm takımlara uygun olması gerektiğini kaydetti.

False