Türkiye’nin en zorlu maratonu: ‘Tahtalı Run to Sky’

Güncelleme Tarihi:

Türkiye’nin en zorlu maratonu: ‘Tahtalı Run to Sky’
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 23, 2017 14:26

Antalya Çıralı, geçen hafta önemli bir organizasyonu ev sahipliği yaptı.Ülkedeki en zor maratonlardan biri olarak adlandırılan ‘Tahtalı’daki yarışlara 11 ülkeden 402 sporcu katıldı. Hürriyet Seyahat Yayın Yönetmeni Serkan Ocak bu ilginç maratondaki deneyimlerini Spor Arena için yazdı.

Haberin Devamı

Deniz seviyesinde başlayıp 2.365 metre zirvede sona eren koşuya ben de katıldım. Başlangıçta her şey güzeldi ancak zirvede hava sıcaklığı 20 derece birden düşüp dolu yağınca Zeus’un hışmına uğradığımı anladım...

Yarışlar bu yıl üçüncü kez yapıldı. İlk iki yıl 46, ikinci yıl 170 dolayında kişinin katıldığı koşularda bu yıl 402 sporcu vardı. Zorluk seviyesi arttıkça koşucu sayısı da arttı.

İlk iki yıl katılamadığım yarışlarda bu yıl yerimi aldım. Profesyonel bir koşucu değilim ancak yılda bir iki kez uzun mesafe koşu yarışlarına katılıyorum. Yine öyle olacağını sanıyordum. Ancak yanıldığımı anladığımda iş işten geçmişti...

‘Mammut Tahtalı Run to Sky’ yarışlarında 5 farklı etap yer alıyor. Ben ‘10 az gelir, 85 ise çok...’ diye düşünerek 27 kilometrelik olanı gözüme kestirdim.

Haberin Devamı

Yarış Çıralı Sahil’de başladı. Hava sıcaklığı 24 dereceydi. 19 Mayıs’ı fırsat bilen tatilcilerin çoğu denize giriyordu.

Türkiye’nin en zorlu maratonu: ‘Tahtalı Run to Sky’

Çıralı merkezde 3 kilometre boyunca düz yolda koştuktan sonra Yanartaş’a doğru tırmanış başladı. Ve hiç bitmedi... Beydağları’nın zirvelerinden biri olan Tahtalı’ya 27 km boyunca tırmandık.

İrtifa arttıkça önce sis bastırdı. Ardından yağmur yağdı. Zirveye son 2 km kala hava sıcaklığı 4 dereceye kadar indi. Yağmur doluya döndü. Şimşekler de çakınca mitolojik tanrılara ev sahipliği yapmış Olimpos’ta işler sıkıntıya girdi. Kaz Dağları Zeus’un kışlığı Olimpos ise yazlığı olarak biliniyor. Yakınlarımızda bir yere şimşek düşünce bir ara Zeus’un hışmına uğradığımızı düşündük.

Neyse ki herkes tek parça yarışı tamamlandı. 7 saatlik macera sona erdi.

Türkiye’nin en zorlu maratonu: ‘Tahtalı Run to Sky’

11 ülkeden katılım oldu

Yarışlara son iki yıldır Mammut ve markanın Türkiye distribütörü Sportive yapıyor. Yarışmanın en zorlu parkuru Tahtalı Ultra Sky’ı başarıyla tamamlayan kadın ve erkek yarışmacılar, ödül olarak İsviçre’de düzenlenen Eiger Ultra Trail’e katılma hakkı kazandı.

Haberin Devamı

Koşuya dünyadaki en zor koşu organizasyonlarında başarılara imza atan Csaba Nemeth ve Ildiko Welmesher de klasman dışı katıldı. Bunun dışında dünyanın en önemli uzun yürüyüş yolu arasında gösterilen Likya’daki yarışa katılmak için İtalya, Almanya, Fransa, Güney Afrika, Polonya, Rusya, Avusturya, Macaristan, Hollanda, İngiltere ve Moldova’dan da sporcular Çıralı’ya gelmişti.  Tahtalı Dağı’nın Kuzeydoğu bölgesinde bulunan Yaylakuzdere’de 1100 metre irtifadan başlayarak dağın zirvesinde sona eren 6 km’lik Tahtalı VK yarışını erkeklerde Kerem Topuz, kadınlarda ise Mammut Türkiye Team’in içinde yer alan İsmet İnan kazandı.

Tahtalı Run to Sky yarışını erkeklerde birinciliği Derya Duman, kadınlarda ise İsmet İnan aldı. 85 km’lik parkuruyla katılımcılara zorlu bir macera sunan ve bu yıl ilk kez koşulan Tahtalı Ultra Sky yarışını ise birincileri erkeklerde Csaba Nemeth, kadınlarda ise Ildiko Wermescher oldu. 55 km’lik Tahtalı Berg Sky’da ise birinci Fırat Kara, kadınlarda Svetlana Shepeliova oldu.

Haberin Devamı

En son ve en büyük katılımla gerçekleştirilen doğa ile tarihin iç içe geçtiği bir yol koşusu olan 10 km’lik Chimera Run etabında ise Hülya Kıvrak kadınlar birincisi, Mehmet Ali Güven ise erkekler birincisi oldu.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!