Son Dakika Haberi... Milli karateci Merve Çoban, Tokyo 2020'de bronz madalya kazandı!

Son Dakika Haberi... Milli karateci Merve Çoban, Tokyo 2020de bronz madalya kazandı

Milli karatecimiz Merve Çoban, kumite 61 kilogramda olimpiyat 3'üncüsü olarak bronz madalya kazandı.

Haberin Devamı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda karatede kadınlar kumite 61 kiloda Merve Çoban, bronz madalya kazandı.

Nippon Budokan'da düzenlenen karate müsabakalarında Merve, yarı finalde Sırp Jovana Prekovic'le karşılaştı. Rakibine 2-0 kaybeden Merve, final şansını kaybetti ve olimpiyatı 3. sırada tamamladı.

Merve Çoban, 61 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu. Tokyo 2020'de karatede madalya sayısı 1 gümüş, 2 bronz olmak üzere 3'e çıktı.

"HEDEFİM ALTIN MADALYAYDI"

Karşılaşma sonrası konuşan Merve Çoban şu ifadeleri kullandı:

Beklediğim bu değildi, altın madalyaya oynuyordum ama bu kadar oldu. Bir taraftan çok mutluyum ama diğer taraftan altın madalyaya ulaşamadığım için üzgünüm. Yine de bu başarının gururunu hissediyorum. Elimden geleni yaptım ama bronz madalyada kaldım. Beni destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Herkesin kalbinin bizimle çarptığını biliyorum. Destek mesajlarına dönüş yapamadım, maç olduğu için kendimi kapattım. Döndüğümde onlara dönüş yapacağım.

OLİMPİYATLARDA MADALYA SAYIMIZ 101'E YÜKSELDİ

Haberin Devamı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda karatede kadınlar kumite 61 kiloda Merve Çoban'ın bronz madalya kazanmasıyla Türkiye'nin olimpiyat madalya sayısı 101'e çıktı.

Dünyanın en büyük spor organizasyonunda ilk kez Londra 1908'de temsil edilen Türkiye, Tokyo 2020'ye kadar 6 farklı branşta 39 altın, 25 gümüş ve 27 bronz olmak üzere 91 madalya topladı.

Türkiye, Tokyo 2020'de ilk 13 günde okçulukta Mete Gazoz ile altın, karatede kumite disiplininde Eray Şamdan ile gümüş, tekvandoda Hakan Reçber ile Hatice Kübra İlgün, güreşte Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar, cimnastikte ise Ferhat Arıcan ile bronz madalya kazandı. Oyunlar öncesi 91 olan madalya sayısı, burada alınan derecelerle 98'e taşındı.

Oyunların 14. gününde ise serbest güreş 125 kiloda Taha Akgül, karatede kata disiplininde Ali Sofuoğlu bronz madalya elde etti ve sayı 100'e ulaştı.

İki milli sporcudan yaklaşık yarım saat sonra kumite 61 kiloda yarı final maçına çıkan Merve Çoban, rakibine mağlup oldu. Milli sporcu bu sonuçla bronz madalyada kaldı. Merve'nin bu derecesi, Türkiye'nin olimpiyat tarihinde gördüğü 101. kürsü oldu.

Türkiye'nin Tokyo 2020'deki madalya sayısı da 1 altın, 1 gümüş ve 8 bronz olmak üzere 10'a çıktı.

- Boksta 2 madalya garanti

Türkiye'nin boksta 2 madalya alması kesinleşmiş durumda.

Tokyo 2020'de Türkiye'yi temsil eden boksörlerden 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, 69 kiloda da Busenaz Sürmeneli, finale çıkarak madalyayı garantiledi.
Henüz final maçlarını oynamayan iki sporcunun madalya rengi ise belli olmadı. Milli boksörlerin karşılaşmalarının tamamlanmasıyla Türkiye'nin olimpik madalya sayısı 103 olacak.

Haberle ilgili daha fazlası: