Sokak kavgasından ringe

Güncelleme Tarihi:

Sokak kavgasından ringe
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 11, 2001 01:18

Hector Camacho 1980'li yılların Dünya Boks Konseyi (WBC) süper hafif siklet ve hafif siklet şampiyonuydu. Hala ringlerdeki 39 yaşındaki Camacho'nun aynı adı taşıyan oğlu Hector Camacho Jr da bugünlerde şampiyonluk yolunda ilerliyor. Pazar günü Jesse James Leija'yı yenen 22 yaşındaki Camacho Jr, 18'i nakavtla, yenilgisiz 32. maçını kazandı ve Dünya Boks Birliği (WBA) süper hafif siklet sıralamasında 1 numarada yer alıyor.

Camacho Jr. "Babam boksu seçmem için beni yönlendirmedi" diyor ama ekliyor, "Çocukken komşularımızın çocuklarına 20 dolar verir ve benimle sokaklarda kavga ettirirdi." Bugün şampiyonluğa koşan Camacho Jr'ın suç dosyası ise kabarık. 16 yaşındayken araba hırsızlığından 31.5 ay hapis yatan Camacho Jr'ın başı uyuşturucu ve hırsızlıktan da derde girmiş.

Sörfün tescilli güzeli

Sörfcü Malia Jones, Birleşmiş Milletler'in temsilcisi gibi. 24 yaşındaki Hawaii doğumlu Malia, Alman ve İngiliz asıllı bir baba ile Hawai, Filipin ve İspanyol asıllı bir annenin 4 çocuğundan biri. Bugün uyruğuna bakarsanız, 5 ülkeyi içeren uzunca bir liste görüyorsunuz. Çocukluğunu denizle içiçe geçiren Malia, 15 yaşındaki amatör sörf şampiyonluğunu kazandıktan sonra Avustralya'da profesyoneliğe adım atmaya kalkmış. İşte ne olduysa da o zaman olmuş. Malia'nın büyülü güzelliğine kapılan fotoğrafçılar, onu mankenlik dünyasına taşımış. Dünyanın en güzel 50 insanından biri seçilen Malia, bugün sörf ile mankenliği birlikte yürütüyor. Moda ve TV dünyasının da vazgeçilemeyenleri arasında.

Pekin ve Rogge

İstanbul'un da aday olduğu 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın evsahibinin belirleneceği Moskova'daki cuma günkü seçimde, Pekin ön planda. Kamuoyu, İstanbul, Paris, Toronto ve Osaka yerine, insan hakları ihlalleri nedeniyle eleştirilse de favori Pekin'i gösteriyor. Görevi bırakacak IOC Başkanı Samaranch "Pekin" diyor. IOC'nin sponsorları Çin'e yatırım yapıyor. 2004 Olimpiyatı Atina'da yapılacak. Britanya, İspanya ve Almanya 2012'ye adaylığa hazırlanıyor. Bunlar da Avrupa'yı avantajsız kılıyor.

Pazar günü ise IOC yeni başkanını belirleyecek. 21 yıl önce yine Moskova'daki seçimle IOC Başkanlığına gelen Samaranch, 81 yaşına basacağı gün koltuğu devredecek. 8 yıllık göreve Belçikalı Jacques Rogge, G.Koreli Un-Young Kim, Kanadalı Dick Pound, ABD'li Anita DeFrantz ile Macar Pal Schmitt talip. Adaylar arasında ön plana çıkan isim ise 5 dil bilen, diplomatik ve büyüleyici kişiliğiyle 59 yaşındaki Rogge.

Çıplak idmana hukuk savaşı

ABD'de Rutgers basketbol takımının eski iki oyuncusu çıplak idmana zorlanıp, küçük düşürülerek, cinsel saldırıya uğradıklarını ispat edebilmek için 4 yıldır hukuk savaşı veriyor. Earl Johnson Jr ve Josh Sankes isimli oyuncular ile menajer Juan Carlos, 1997 yılında takıma çıplak idman yaptırdığı iddiası ile okul yönetimi, coach Kevin Bannon, yardımcı coach ve spor müdürü Robert E.Mulcahy hakkında dava açtılar.

Gerekce olarak, idmandaki serbest atış yarışmasında kaçırılan her sayı için çırıl çıplak kalana kadar sporcuların üstündekilerin çıkartılması gösterildi. 1999'da mahkeme, olayda küçük dürüşücü bir durum ve cinsel taciz olmadığını belirterek dava açılmasına gerek görmediğini bildirdi. Ancak bir üst mahkeme, yapılan başvuruyu bir kaç gün önce değerlendirip, iki sporcuyu haklı bulunarak, Bannon ve yardımcı antrenör Tod Kowalcyzyk hakkında dava açılmasına karar verdi.

Baba Williams'ın büyük yatırımı!

Richard Williams, hafta sonu Wimbledon'da üstüste 2. kez şampiyonluğu kazanan Venus Williams ile diğer kızı Serena Williams'ın korttaki başarılarının 22 yıl öncesine dayanan bir planın ürünü olduğunu söylüyor. Bakın baba Williams bu konuda neler diyor: "Yıllar önce TV'de Viriginia Ruzici'yi izlerken 40000 dolar kazandığını öğrenince kafamda bir ışık yandı. Hemen çoçuklarımı tenisçi yapmak istedim. Ancak üç kızımın da yetenekli olmadığını görünce bu kez eşime ‘yeni çocuklar yapmalıyız' dedim. Sonuçta da Venus ile Serena dünyaya geldi ve onlar şimdi mükemmel birer tenisçi."

Annesi bir pamuk tarlasında çalışırken, kendisinin de patronunun pamuklarını çaldığını itiraf eden 59 yaşındaki Richard, bugün turnuvadan turnuvaya dünyayı dolaşıp kortlardaki kızlarını fotoğraflarını çekiyor. Richard, Venus'un Reebok ile 40 milyon dolarlık sözleşmesini de örnek göstererek, kızının uzun süre kortlarda kalmayıp iş dünyasına atılacağını söylüyor.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!