Sadettin Saran'dan yeni spor kanalı

Sadettin Sarandan yeni spor kanalı

Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, yeni bir spor kanalı açacaklarını duyurdu.

Haberin Devamı

Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, yaratıcı endüstrilerin bir araya geldiği, Türkiye'nin ve dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Kristal Elma Festivali 2016'ya konuşmacı olarak katıldı. Yaptığı konuşmada yaşam öyküsünü, iş tecrübelerini ve spora verdiği önemi anlatan Saran, ayrıca Saran Group bünyesinde yayın hayatına başlayacak olan Premium içerikli spor kanalı S Sports'la ilgili de açıklamalar yaptı. 

"PREMİER LİG'İN YAYIN DEĞERİ 50 BİN DOLAR'DI, BUGÜN 50 MİLYON EURO OLDU"
Sadettin Saran, Saran Group'u kurduğu dönemde Türkiye'de bu kadar büyük bir spor pazarı olmadığını, tek kanallı dönemlerden bugüne gelindiğini ifade etti. Sadettin Saran, dünya spor sektörüyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Sektöre dahil olduğumuz günlerde futbolun değeri dünya genelinde 100 milyon dolar iken bugün 6 milyar dolara ulaştı. Aynı şekilde o dönemde Premier Lig'in yayın hakları değeri 50 bin dolar iken bugün aynı bedeller 50 milyon Euro'ya çıktı. Spor sektörü bu nispette büyürken biz de Saran Group olarak bu alanda büyük atılımlar gerçekleştirdik. Spor ve eğlence medyasında içerik pazarlamada dünyanın ilk 5 firması arasında bulunan Saran Group, farklı alanlarda da büyük gelişmeler kaydetti.

Bugün radyoculuk sektöründen; turizm, eğlence, dublaj, havacılık ve savunma sektörlerine kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösteriyoruz. Bundan sonraki en önemli projemiz ise yeni spor kanalımız S Sport olacak."

Sadettin Sarandan yeni spor kanalı
"SPOR YAYINCILIĞI SEKTÖRÜNÜN S SPORT KANALINA İHTİYACI VAR"
Bir televizyon kanalı kurarak sporseverlere içerik sunma fikrinin, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'nı Youtube üzerinden 6 farklı kanalda HD olarak canlı yayınlamalarının ardından doğduğunu söyleyen Saran, yeni kanal projeleriyle ilgili de şu bilgileri verdi:

Haberin Devamı

"Spor yayıncılığı sektörüne ilk girdiğimiz dönemde bir spor televizyonu kurma hayalimiz vardı fakat sonrasında farklı bir şekilde yolumuza devam ettik. Ancak Olimpiyatların yayın haklarıyla ilgili yaşanılan gelişmeler, bu yönde karar almamızı sağladı.Premium içerikli bir spor kanalı açacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu gelişmeyi ilk defa burada, Kristal Elma Festivali 2016'da duyuruyoruz. Uzun yıllardır edindiğimiz deneyimleri, piyasa şartları da oluştuğu için Türkiye'de de bir kanal açarak taçlandırmak istiyoruz.İngiltere Premier Ligi, Formula 1, NBA, Wimbledon Tenis Turnuvası, Moto GP ve NCAA başta olmak üzere dünyanın en önemli spor organizasyonları S Sport'ta yer alacak. Tam anlamıyla bir Premium spor içeriğinden bahsediyoruz. Çünkü Türkiye'de ve dünyada spor yayıncılığı bambaşka bir yöne doğru gidiyor. Eskiden "cash is king" denirdi. Şimdilerde ise "content is king" deniyor. Biz de izleyicilerimize bu vizyon çerçevesinde içerik sunacağız.

İlk olarak Turkcell TV+Plus'ta yayına başlayacak olan S Sport, D Smart ve Digiturk platformlarında da yer alacak. Kanalımız, bu platformlarla rekabet etmeyecek, onların içerik sağlayıcısı olacak. Bu platformlar üzerinden kanalımıza üye olan tüm sporseverler, en önemli organizasyonları tek kanaldan takip edebilecekler."

Haberin Devamı

"AMERİKA'DA SPOR BURSU SAYESİNDE OKUDUM"
Sadettin Saran, düzenlenen oturumda, katılımcılarla hayat hikayesini de paylaştı. Amerikalı bir anne ve devlet memuru bir babanın oğlu olarak dünyaya geldiğini belirterek sözlerine başlayan Sadettin Saran; ilk, orta ve lise eğitimini Türkiye'de aldıktan sonra spor bursu sayesinde Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversite eğitimi alma imkanı bulduğunu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti:"Hem eğitim hem de iş yaşamımda beni başarılı kılan en önemli olgu spor oldu. Çünkü spor sayesinde fedakarlığı, disiplini, zaman yönetimini, hedef için çalışma alışkanlıklarını ve hiçbir zaman vazgeçmemeyi öğrendim. Çünkü bir insan, ancak ve ancak vazgeçerse kaybeder."

Haberin Devamı


"AMERİKA'DA KÜÇÜK BALIK OLMAK YERİNE, TÜRKİYE'DE BÜYÜK BALIK OLMAYI TERCİH ETTİM"
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversite yıllarında spor kanallarını izleyerek bu sektöre girme kararı aldığını dile getiren Saran, Amerika ile iş yapma fikri çerçevesinde dünyaca ünlü televizyon kanalı ESPN'le görüşmeler yaptığını belirtti. Sadettin Saran, bu görüşmelerin ardından Amerika'daki büyük denizde küçük balık olmak yerine, Türkiye'ye dönerek büyük balık olmaya karar verdiğini ve Saran Group'u kurduğunu ifade etti. 

Haberle ilgili daha fazlası: