GeriFutbol Mustafa Çulcu: MHK ve Bitnel bu maçta bitmiştir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mustafa Çulcu: MHK ve Bitnel bu maçta bitmiştir

Mustafa Çulcu: MHK ve Bitnel bu maçta bitmiştir

Merkez Hakem Kurulu (MHK) eski başkanı Mustafa Çulcu, Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi Deniz Ateş Bitnel'in performansını değerlendirdi. Çulcu, Bitnel'e ve MHK'ye çok ağır eleştirilerde bulundu...

DAKİKA 21: SABRİ'NİN HAREKETİ PENALTIYDI
Sabri'nin ceza sahasında Marin'e yapmış olduğu itme hareketinin karşılığı net bir penaltıydı, hakem veremedi.

Mustafa Çulcu: MHK ve Bitnel bu maçta bitmiştir
DAKİKA 24: HAKEM PENALTIYI YARATTI!
Erkan-Koray ceza alanındaki mücadelesinde Galatasaraylı futbolcunun herhangi bir müdahalesi yoktu. Erkan çalım atarken dengesini kaybedip düştü. Hakem penaltıyı yarattı. 21. dakikada Sabri'ye veremediği penaltının etkisinde kaldı.

DAKİKA 31: HAKAN BALTA'NIN HAREKETİ DE PENALTI
Sefa Yılmaz'ın ceza sahası içine ortaladığı topu, kayarak gelen Hakan Balta koluyla taşıdı. Pozisyon penaltı idi. 5. hakem Özgüç Türkalp'in de önünde olan bu pozisyona hakemler penaltı veremedi. Kol ilk anda destek kol gibi gözükse de sonrasında Hakan Balta topu yerden süpürerek taşıdı.

DAKİKA 32: MUHAMMET DEMİR'İN KOLUNU GÖREMEDİ
Trabzonspor hücumunda havadan gelen topu Muhammet Demir koluyla yumuşatarak önüne düşürdü. Hakem önünde olan bu pozisyona yine hatalı bir kararla devam dedi.

DAKİKA 49: GEREKSİZ DİYALOĞUN SONUCU SARI KART
Özer'in gördüğü ilk sarı kart tamamen hakemin hatası sonucu geldi. Hakem, Özer'e bir şeyler söyledi ve parmakla işaret yapmaması gerektiği yönünde ikazda bulundu. Daha sonra yanından ayrılırken de aniden dönüp Özer'e sarı kart gösterdi. Bu sarı kart hakemin gereksiz yere uzun bir diyaloğa girmesinden kaynaklandı. Yani hakem yarattı.

DAKİKA 50: CHEDJOU'YA KIRMIZI KART NEREDE?
Taç çizgisi kenarında Chedjou'nun Muhammet'e topun üstünden yaptığı hareketin karşılığı kırmızı kart olmalıydı. Ama hakem veremedi.

DAKİKA 59: ÖZER FAUL BİLE YAPMADI AMA ATILDI
Carole'un ayağının altındaki topa Özer nizami bir müdahalede bulundu. Hakem hem faul çaldı hem de Özer'i ikinci sarı karttan ihraç etti. Bu karta itiraz eden Aykut da sarı kart gördü. Hakemin vücut dili, "Oradan gelip bana itiraz edemezsin' şeklinde idi. Fakat Aykut'un itiraz sınırlarını zorlamış olduğu ekranda görünmedi.

DAKİKA 69: AYKUT'UN İKİNCİ SARISI GEREKSİZDİ
Aykut ile Podolski topun oyun dışı olduğu bir anda karşılıklı bir didişme yaşadılar. Hakem bu krizi 'hakem kişiliğini' ortaya koyarak çözmeliydi, ama Aykut'u ikinci sarıdan ihraç etti. Podolski'ye de sarı çıkardı.

DAKİKA 79: SNEIJDER'İN KARTI DOĞRUYDU
Sneijder'in gördüğü sarı kart doğruydu, Salih'e çelme taktı.

DAKİKA 83: SABRİ'YE SARI ÇIKMALIYDI
Hakemin Trabzonspor lehine çaldığı faul düdüğü sonrası Sabri topu kucağına alıp abartılı bir tepki gösterdi. Hakem Özer, Aykut ve Podolski'ye çıkardığı sarı kartlardaki standardını devam ettiremedi.

DAKİKA 86: PENALTI YANLIŞ, KIRMIZI KARTLAR DOĞRU
Cavanda-Umut mücadelesinde penaltı yorumu hatalıydı. Penaltı kararı sonrası Cavanda'nın hakeme vücuduyla vurması nedeniyle çıkan kırmızı kart doğru. Sonrasında Salih Dursun'un hakeme, hakemin de Salih Dursun'a çıkardığı kırmızı kartlar doğru!

DAKİKA 90: UZATMALAR NİYE OYNANMADI?
Hakem uzatma oynatacağını işaret etmesine rağmen oyuncuların saha içindeki tutum ve davranışlarından etkilenerek maçı uzatmadı. Böyle bir şey kabul edilemez.

SONUÇ: HAKEMLİK TORPİL DEĞİL YÜREK İŞİDİR
Maçları göğüse torpille takılan kokartlar değil Allah vergisi yetenek ve yürekler yönetir. Hakem Deniz Ateş Bitnel önündeki maçı değil kafasındaki maçı yönetti. Etki altında kaldı. Maç kontrolünü kaybetti. Eğer bu maç hakemsiz oynansaydı daha keyifli olurdu. Bu maç bize ülke hakemliğinin hangi seviyede nasıl yönetildiğini gösterdi. Deniz Ateş Bitnel'in ve MHK'nin bittiği bir maç oldu. Futbol Federasyonu'nun bu kadar yatırımına ve desteğine rağmen beceriksiz hakem yöneticileri yüzünden Türk hakemliğinin geldiği nokta gerçekten çok üzücü.

False