GeriFutbol Michel Platini FIFA Etik Kurulu'nun duruşmasına katılmayı reddetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Michel Platini FIFA Etik Kurulu'nun duruşmasına katılmayı reddetti

Michel Platini FIFA Etik Kurulu'nun duruşmasına katılmayı reddetti
Abone Olgoogle-news

FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında futboldan 90 gün men cezası verilen UEFA Başkanı Michel Platini'nin, FIFA Etik Kurulu'nun duruşmasına katılmayı reddettiği bildirildi.

İsviçre medyasında yer alan haberlere göre Platini, FIFA Etik Kurulu'nun 18 Aralık Cuma günü yapacağı duruşmaya, hakkında ön yargıda bulunulduğu gerekçesiyle boykot edecek.

FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında futboldan 90 gün men cezası alan FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter ve Platini hakkındaki nihai kararların, yapılacak duruşmaların ardından 21 Aralık'ta açıklanması bekleniyor.


ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu. Soruşturmadaki suçlamalar arasında Blatter'in, Platini'ye 2 milyon İsviçre Frangı verdiği iddiası da bulunuyor. Raporda, Platini ve Blatter için 7 yıl hak mahrumiyeti cezası istendiği iddia ediliyor.

Son olarak Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Platini'nin aldığı men cezasına yaptığı itiraz başvurusunu reddetmişti.


False