Tüm sanatseverlere kapımız açık

Güncelleme Tarihi:

Tüm sanatseverlere kapımız açık
Oluşturulma Tarihi: Mart 11, 2012 00:00

Tansa Mermerci Ekşioğlu, geçtiğimiz yıl Zeynep Öz ve Laura Carderera ile birlikte Spot adlı bir sanat kursu kurdu. Sanat eğitiminin yanı sıra genç sanatçılara fon yaratmayı da amaçlayan Spot, şimdi de güncel sanat seminerleri düzenliyor. İlk seminer, American Express işbirliğiyle 17 Mart’ta Four Seasons Bosphorus Hotel’de düzenlenecek. İngiliz sanat eleştirmeni Laura Buck’ın konuşmacı olarak katılacağı semineri, Tansa Mermerci Ekşioğlu ve ev sahiplerinden Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Elvan Bilge’yle konuştuk.

Haberin Devamı

Tansa Hanım, Spot’u geçtiğimiz yıl kurdunuz. Nasıl bir oluşum bu, anlatır mısınız biraz?   

Tansa Mermerci Ekşioğlu: Spot Contemporary Art Project’le güncel sanat kursları veriyoruz. Spot’u, kurslardan elde ettiğimiz gelirle genç ve yetenekli sanatçılara üretim fonu yaratmak amacıyla kurduk. İki küratör ortağım var. Biri Laura Carderera, kendisi eğitim küratörü. Diğeri de Zeynep Öz. Zeynep, aynı zamanda eğitimleri veriyor.

Nasıl karar verdiniz Spot’u kurmaya?   

TME: Ben zaten uzun zamandır güncel sanatla ilgileniyorum. Bu alanda bir şey yapmak istiyordum ve bunun ne olabileceğini deneyimliyordum. Derken Laura’yla tanıştım ve onunla “Ne yapabiliriz?” diye konuşmaya başladık. Bir gün Zeynep Öz’le birlikte gelip “Böyle bir kurs programı düşünüyoruz, gelirini de bir eğitim fonuna aktarmayı istiyoruz, sen de ilgilenir misin?” dediler. Ben de “Memnuniyetle” dedim. Ekim ayında ilk kursumuza başladık.

KURSLAR 6 HAFTA SÜRÜYOR

Şimdiye kadar ne gibi eğitimler verdiniz?

TME: Seviye seviye eğitimler oluyor. İlk seviyede “Güncel Sanatı Kavramak” isimli bir dersimiz var. Ana hatlarıyla güncel sanat nedir, oyuncuları kimlerdir, dinamikleri nelerdir gibi konuları işliyoruz.

Bir kurs süreci ne kadar sürüyor?

TME: Gündüz ve akşam olmak üzere iki çeşit kursumuz var. Kurslar altı hafta sürüyor. Bir de galeri günümüz var. Koleksiyoner evlerini de ziyaret ediyoruz.

Eğitimlere katılmak isteyen herkesi alıyor musunuz, yoksa belli kriterleriniz var mı?

TME: Yok, her geleni alıyoruz. Keşke daha çok gelseler de daha çok alsak. Güncel sanata merakı olan, sanatsever, koleksiyoner olmak isteyen, koleksiyoner olup bilgi almak isteyen herkese kapımız açık.

Şu ana kadar fonunuzdan destek alan bir sanatçı oldu mu?

TME: Bunu senede bir kere vermeyi düşünüyoruz. Başvuru sistemiyle vereceğiz. Maksadımız sanatçının çığır açacak, yurtdışında da ilgi görecek bir fikri varsa ama bunu üretmek için imkanı yoksa, ona üretim şansı vermek.

LOUISA BUCK GELİYOR

Spot, American Express sponsorluğunda güncel sanat semineri düzenliyor. Bu iki kurum, nasıl bir araya geldi?

Elvan Bilge: Biz, Garanti Bankası olarak Amerikan Express’i beş-altı senedir Türkiye’de çıkaran bankayız. American Express, yurtdışında sanatla çok yakın olan bir şirket. Türkiye’de sanat, gelenekselleşmiş bir şekilde anlatılıyor. Biz de bunu biraz farklılaştırıp tabana yaymak istiyorduk. Spot’la tanışmamız çok güzel bir tesadüf oldu. Yıllardır bir ortaklık arıyorduk, ilk görüşmemizde aynı hedeflerde buluştuğumuzu gördük. Doğru zamanda, doğru yerde buluştuk diyebiliriz.

Neler anlatılacak seminerde?

TME: Semineri İngiliz sanat eleştirmeni, kitap ve köşe yazarı Louisa Buck verecek. Kendisiyle geçen yıl Frieze Fuarı’nda tanıştım ve Türkiye’de sanatseverlere böyle bir konuşma yapmayı düşünür mü diye sordum. O da ılımlı baktı. Kitabının ismi, “Owning Art: Contemporary Art Collector’s Handbook” (Güncel Sanat Koleksiyonerinin El Kitabı). Seminerin konusu da bundan ibaret olacak.

Ne zaman ve nerede düzenlenecek?

TME: 17 Mart’ta Four Seasons Bosphorus Hotel’de. Saat 11.00’de başlayıp 17.00’de bitecek.

EB: Türkiye, sanat anlamında büyük bir gelişme içinde. Bizim de banka olarak sanata büyük yatırımlarımız var. Sanat, uzak bir konsept olarak kalmasın, herkesin hayatına girebilsin istiyoruz. Bu açıdan Louisa’nın gelmesi bilgilendirici de olacak. Bizim amacımız, seminerlerin devamının gelmesi. Sponsorlukların uzun vadeye yayılınca verimli olduğunu düşünüyoruz.

Bir sonraki seminer ne zaman?

EB: Bir sonraki nisan ayında olacak.

Haberin Devamı

BU İŞİ TUTKUYLA YAPIYORUM

Türkiye’de güncel sanata ilgi nasıl?

Tansa Mermerci Ekşioğlu: Son dönemde arttı. Galeri üstüne galeri açılmaya başladı.

Sizin aileden gelen bir koleksiyonerlik durumu olmasaydı, yine de sanata ilginiz olur muydu dersiniz?

TME: Bilmiyorum... Zor bir soru... Herhalde sanata ilgim olurdu ama ne derece olurdu, bilmiyorum. Çok yoğun çalışıyoruz ama yorulmuyorum. Demek ki ben bu işi çok seviyorum. Hakikaten tutkuyla yapıyorum.

Koleksiyonunuza bir parça seçerken neye dikkat ediyorsunuz?

TME: İlla ki bir şey oluyor. Görünce ve hikâyesini dinleyince, kalpte bir hareket oluyorsa beni çekiyor. Louisa Buck’ın düzenleyeceğimiz seminerde bahsedeceği konulardan birisi de bu; “Biz niye sanat alıyoruz?” Ben de bu soruyu zaman zaman kendime soruyorum.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!