GeriTelevizyon Yeni gün, yeni kahraman
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni gün, yeni kahraman

Yeni gün, yeni kahraman
Abone Olgoogle-news

73 Emmy ödüllü ‘24’ dizisinin devamı ‘24: Legacy’nin setindeydik. ‘24’lerden alışık olduğumuz ekran bölünmesi, saatin tik takları, hızlı tempo aynen burada da var.

Bir Fransız, bir Kanadalı, bir Amerikalı, bir İngiliz ve bir Türk, Atlanta’da buluştuk ama fıkralık bir şey olmadı. Bir kere ekibin yaş ortalaması 50 civarıydı, ayrıca hiçbir ipucu sızdırmayacağımıza dair çeşitli belgeler imzalamakla meşguldük; Trump’tan paçayı kurtarsak bile Fox kanalına kurban gitmek var işin ucunda. Her şey ciddiyet içinde yaşandı yani.
İlk bölüm 160 ülkede aynı anda yayımlanacak
73 Emmy ödüllü ‘24’ dizisinin ilk yayımlanışının üstünden tam 16 yıl geçtikten sonra, eski dizileri yeniden gündeme getirme akımının son takipçisi  ‘24: Legacy’nin setindeydik. Bu pazar, 100 milyondan fazla Amerikalıyı ekran başına toplayan, ABD’de yılın en önemli spor hadisesi diyebileceğimiz Super Bowl’dan hemen sonra yayımlanacak ‘24: Legacy’nin ilk bölümü. Reyting beklentisi yüksek yani. İkinci bölüm de pazartesi gecesi ekranda. İlk bölüm bizde 160 ülkeyle aynı anda,  6 Şubat Pazartesi günü 07.30’da, 7 Şubat Salı günü ise 1. ve 2. bölümler art arda 07.30 ve 21.30’da FX kanalında olacak.
‘24’lerden alışık olduğumuz ekran bölünmesi, saatin tik takları, hızlı tempo aynen burada da var. Yalnız bu kez sezon 24 bölüm değil; 24 saati 12 bölümde izleyeceğiz.
İlk iki bölümden anlaşıldığı kadarıyla konu şu: Yemen’de özel ekibiyle birlikte terörist lider İbrahim Bin Halid’i ortadan kaldırdıktan sonra savaş kahramanı olarak evine dönen ve tanık koruma programı dahilinde gündelik yaşama alışmaya çalışan Eric Carter, haklarında fetva çıkarıldığını ve operasyonda görev alan bütün arkadaşlarının teröristler tarafından tek tek avlandığını öğrendikten hemen sonra paçayı kıl payı kurtarır ve CTU’dan (Counter Terrorist Unit - Anti Terör Birimi) yardım ister. CTU şefi Rebecca Ingram, ABD başkanlığına aday olan kocasının yanında First Lady’liğe hazırlanmak üzere işten ayrılmıştır. Ancak Eric Carter’ın telefonuyla planlar değişir. Hem Carter’ı kurtarmak hem de o güne dek Amerikan topraklarında gerçekleşecek en büyük terörist saldırıyı önlemek için 24 saatleri vardır. Yani konu olarak değişen fazla şey yok. Ekibin hatırı sayılır şekilde gençleşmesi ve teknolojinin o zamanlar tahmin edilemeyecek boyutta gelişmiş olmasından başka.
Gençlerin dışında, dizide de hayatta da daha deneyimli bir kadro var. CTU’nun aslında orada bulunmaması gereken eski şefini canlandıran Avustralyalı Miranda Otto, birçok filmde ve ‘Homeland’de rol almış. Film ve dizilerde önemli görevlerin hep erkeklere verildiğini, ‘24: Legacy’de CTU şefinin bir kadın olmasının çok önemli olduğunu düşünüyor. ABD başkanlığına aday olan kocası rolünde Jimmy Smits var. ‘Masters of Sex’ ve ’The Flash’tan tanıdığımız Teddy Sears iyi mi kötü mü olduğunu bilemediğimiz bir CTU yöneticisini, ‘Scandal’ ve yeni ‘GilmoreGirls’den hatırlayacağımız Dan Bucatinsky ise iyilerden olduğunu bildiğimiz bir iletişim analistini canlandırıyor.
Sette herkes çok heyecanlı ve pozitifti, iyi ki gitmişim
Yaklaşık 80 figüran, oyuncular ve ekiple birlikte 12 saate yakın kaldığımız stüdyodan çıkarken çekimler hâlâ sürüyordu. Dönüşte, TV yazarlarına “Herkes ne kadar heyecanlı, pozitif ve ‘24’ün yüzünü kara çıkarmamaya niyetli, değil mi?” dedim. “Daha yayımlanmamış ilk sezonlarda hep böyle olur, sen bir de üçüncü sezonları görsen, herkes birbirinden nefret eder, kimse konuşmak istemez” dediler. Eh, iyi ki ilk sezon setine gitmişim o zaman

Yeni gün, yeni kahraman

Yapım tasarımcısı Craig Stearns, CTU bölümünü ve dizide kullanılan mekânların birçoğunu altı haftada tasarlayıp yepyeni bu stüdyoda kurmuş. Bir alışveriş merkezinin yerine inşa edilen bu çok yüksek tavanlı devasa alandaki CTU’nun şimdiye kadar ki ‘24’ler içinde en gelişmişi olduğunu belirtiyor.

Genç ekip dedik, bakın kimler var, neler söylediler:

Anna Diop (Nicole Carter): Abisi de bir savaş gazisi

Eric Carter’ın karısı Nicole’ü canlandıran Anna Diop, Senegal’de doğmuş, ABD Teksas’ta büyümüş. ‘24’ yayımlandığında 12 yaşındaymış. Rolü alınca bütün sezonları devirmiş. Diop’a bir savaş kahramanının karısı rolünü nasıl oluşturduğu sorulunca, ortaya bir dram çıktı. Abisi Ali, 12 yıl donanmada görev yapmış, keskin nişancı olarak dört kez fiilen savaşa katılmış. Halen çalışamaz durumda, ciddi bir ‘Travma Sonrası Stres Bozukluğu’ hastası ve alkolizmle savaşan bir üç çocuk babası. Diop, savaşta uzuvlarını kaybedenlere herkesin anlayış gösterdiğini ama mental sorunlar gözle görülemediği için bu duruma yeterince önem verilmediğini düşünüyor. Bu arada, “Bunu söylemek istemezdim ama abim politik olarak benim hiç anlamadığım biçimde muhafazakâr. Ona katılmıyorum ama yaşadıklarını gördüğüm için ‘Duvar örelim ve şunları şunları içeri almayalım’ diyen birini nasıl destekleyebildiğini anlıyorum” diyor.

Yeni gün, yeni kahraman

Corey Hawkins (Eric Carter)

Sosyal medya kullanmıyorum

Yeni dizinin yeni kahramanı Eric Carter’ı canlandıran Corey Hawkins, ‘24’ü ilk yayımlandığında izlemiş, 13 yaşındaymış, Jack Bauer’a hayranmış. Şimdi yapımcılar arasında yer alan Kiefer Sutherland’in de kendisine hayran olduğunu duyunca inanamamış. ‘Straight Outta Compton’ filminden ve ‘The Walking Dead’den tanıyormuş Sutherland onu. Eric Carter’ın Jack Bauer’dan bambaşka biri olduğunu söylüyor. Aslında kendisini tam olarak temsil etmeyen bir ülke için savaştığı gerçeğini de katmış Carter rolüne, yeni kahramanın kafası biraz karışık yani. Olduğundan da genç gösteren biri Hawkins. Genç ama sosyal medya kullanmayan bir genç; ona vakit harcayacağına işine odaklanıyormuş. Dublör de kullanmayıp bütün tehlikeli sahnelere odaklanmış ve hepsini kendi oynamış. Bir de, böyle ana akım bir dizide siyahi başrol olmaktan çok memnun.

Yeni gün, yeni kahraman

 

Ashley Thomas (Isaac Carter):

Görsen kaldırım değiştirirsin

Dizideki ‘Kuzey Güney’ damarından söz etmeye geldi işte sıra. Isaac, Eric’in görüşmediği abisi ve uyuşturucu satıcısı. Görüşmeme nedenleri Nicole. Şimdi Eric’in karısı olan Nicole eskiden Isaac’in sevgilisiymiş ve üçü aynı mahallede büyümüş. Ancak Nicole ve Eric daha farklı bir hayata yol almışlar, Isaac mahallenin kabadayısı olarak kalmış. Teröristler peşine düşünce Eric karısı Nicole’u götürüp her şeye rağmen güvenebileceği tek insan olan abisine emanet ediyor. Abi-kardeş ilişkisinin gelişmesine de tanık olacağız ilerleyen saatler boyunca. Isaac’i canlandıran Ashley Thomas İngiliz. ‘Black Mirror’da, ‘The Night Of’ta oynamış. Gözlerinin içi gülen, çok cana yakın birisi, halbuki ekrandaki hali, sokakta görsen kaldırımı değiştirirsin türden. Bir işçi sınıfı ailesinin çocuğu olan Ashley’nin müzisyen yanı da var ve Atlanta’nın müzik ortamını yakından izleyebildiği için çok mutlu. Bize şehrin iyi barbekücüleri konusunda tüyo verdi.

Yeni gün, yeni kahraman

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle