GeriTelevizyon Tarihte Ertuğrul Bey nasıl ve ne zaman öldü? Ertuğrul Gazi'nin hayatıyla ilgili merak edilenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihte Ertuğrul Bey nasıl ve ne zaman öldü? Ertuğrul Gazi'nin hayatıyla ilgili merak edilenler

Tarihte Ertuğrul Bey nasıl ve ne zaman öldü? Ertuğrul Gazi'nin hayatıyla ilgili merak edilenler
Abone Olgoogle-news

Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin hayatı son zamanlarda popüler olan Kuruluş Osman dizisiyle gündeme geldi. Dizinin son bölümünde Ertuğrul Bey'in ölümle burun buruna gelmesiyle tarihi bilgilerle Ertuğrul Bey'in hayatına gözler çevrildi. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağlayan Ertuğrul Gazi Oğuzların Kayı boyunun lideridir ve üç oğlu bulunuyor. Peki, tarihte Ertuğrul Bey nasıl ve ne zaman öldü? İşte, tarihi kaynaklara göre Ertuğrul Gazi'nin hayatıyla ilgili merak edilenler.

Ertuğrul Bey'in karakteri Diriliş Ertuğrul dizisinden Kuruluş Osman dizisine kadar izleyicilerinin gündeminde yer almaya devam ediyor. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla iyi geçinen, idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşatan Ertuğrul Gazi, 93 yaşlarında iken Söğüt'te vefat etti.

ERTUĞRUL GAZİ KİMDİR?

Ertuğrul Gazi veya Ertuğrul Bey (ö. Söğüt), 13. yüzyılın ortalarında Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği'nin kurucusu olan Osman Bey'in babası. Osmanlı imparatorluğunun temelini atmıştır. 1280'li yıllarda ölen Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Bey, Osmanlı Devletini kurmuştur.

ANADOLU'YA GELMESİ VE SÖĞÜT'E YERLEŞMESİ

Anadolu Selçuklu Devleti'nin Bizans İmparatorluğu sınırında bulunan uç emirliklerindeki Türk sayısı, 1243 yılında gerçekleşen Kösedağ Muharebesi sonrasında Anadolu'da başlayan Moğol baskısı sebebiyle artış göstermiş; buna paralel olarak Bizans topraklarına yapılan akınlar artmıştı. Bu akınlar sonucunda, Bizans topraklarında ikinci halka uc beylikleri kurulmaya başladı. 13. yüzyılın ikinci yarısında bu beyliklerin en güçlüsü konumunda olan ve Kütahya civarında hüküm süren Germiyanoğulları Beyliği, 1300'lere doğru Batı Anadolu'da fetihler yaparak üçüncü halka uc beyliklerinin kurulmasını sağladı. Sultan Öyüğü (günümüzde Eskişehir) bölgesinde, ucun en ileri hattı olan Söğüt'te yerleşen Türk boyunun başında Ertuğrul Gazi bulunmaktaydı. Ertuğrul Gazi'ye bağlı boyun bu bölgeye ne zaman ve nasıl geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, konu hakkında farklı görüşler mevcuttur.

ERTUĞRUL GAZİ KAÇ YAŞINDA ÖLDÜ?

Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde aşiretinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasi şartları gayet iyi değerlendirerek başında bulunduğu aşiretini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşattı. Ertuğrul Gazi, emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Söğüt'teki Hıristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi'yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağladı. Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt'te vefat etti.

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ NEREDE?

Osman Gazi 1299 yılında, merkezi Söğüt olan Osmanlı Beyliği'ni kurdu. Söğüt'te vefat eden Ertuğrul Gazi'nin, oğlu Osman Gazi tarafından yaptırılan bir türbesi bulunmaktadır.

Ertuğrul Gazi Türbesi Bilecik Söğüt ilçesinde yer almaktadır.

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle