GeriTelevizyon Tarihte Abdurrahman Gazi kimdir? Abdurrahman Gazi'nin merak edilen hayatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihte Abdurrahman Gazi kimdir? Abdurrahman Gazi'nin merak edilen hayatı

Tarihte Abdurrahman Gazi kimdir? Abdurrahman Gazi'nin merak edilen hayatı

Kuruluş Osman dizisinde yer alan Abdurrahman Gazi'nin hayatı izleyenler tarafından merak konusu oldu. Tarihte Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda büyük hizmetleri geçmiş bir isim olan Abdurrahman Gazi, Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi dönemlerinde önemli devlet görevlerinde yer almıştır. Peki, tarihte Abdurrahman Gazi kimdir ve ne zaman öldü? İşte, Abdurrahman Gazi'nin merak edilen hayatı ve biyografisi.

Abdurrahman Gazi kimdir sorusu, Osmanlı Devleti'nin kuruluş sürecinin ele alındığı Kuruluş Osman dizisiyle beraber yanıtı araştırılan konulardan oldu. Kuruluş Osman'ın yayınlanan yeni bölümünde Abdurrahman Gazi'nin konu edilmesiyle, izleyenler, tarihte Konur Alp ile Aydos Kalesi'nin fethi ile görevlendirin Abdurrahman Gazi'nin tarihi hayatını araştırmaya başladı. Peki, Abdurrahman Gazi kaç yaşında öldü? Abdurrahman Gazi kimdir? İşte, merak edilenler.

TARİHTE ABDURRAHMAN GAZİ KİMDİR?

Osmanlı beyliğinin diğer askeri şahsiyetleri olan Akça Koca, Samsa Çavuş ve Konur Alp, Akyazı, İznik ve İzmit ile meşgul olurken, Abdurrahman Gazi de İstanbul tarafındaki hisarlara akınlar düzenlemiştir. Bursa fethedilinceye kadar, Bizans sınırında uçbeyi olarak hizmetlerde bulundu.

1328 senesinde Orhan Gazi, Abdurrahman Gazi ile Konur Alp'i Aydos Kalesi'nin fethi ile görevlendirdi. Bu kalenin istihkamları çok sağlam olduğundan, kalenin fethi uzadı. Bu arada kale tekfurunun kızının gördüğü rüyadan sonra yazdığı mektup üzerine uygulanan taktik neticesinde kale fethedildi. Orhan Gazi kale tekfurunun Müslüman olan kızını Abdurrahman Gazi ile evlendirdi. Abdurrahman Gazi bundan sonra İznik üzerine akınlarda bulundu.

Abdurrahman Gazi 1329 senesinde vefat etmiştir. İsmi Eskişehir yakınında kendi adı ile anılan köyde yaşamakta, mezarı da Samandıra, İstanbul'a bağlı Abdurrahman Gazi mahallesinde bulunmaktadır.

 

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False