GeriKelebek Stres kaynaklı diş hastalığı: Bruksizm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stres kaynaklı diş hastalığı: Bruksizm

Çağımızın hastalığı stresin birçok rahatsızlığa neden olduğunu biliyoruz. Diş sağlığına olan olumsuz etkisi ise belki de aklımızın ucundan bile geçmiyor. Peki nasıl oluyor da stres diş sağlığımızı bozuyor?

 

Stresle diş sağlığı arasındaki olumsuz ilişkinin özünde bruksizm yani diş gıcırdatma sorunu yatmaktadır. Bruksizmin sözcük anlamı uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Diş gıcırdatma kişisel bir alışkanlık değil, çözümlenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bu dişleri sıkmak ve çeneyi kenetlemenin süresi ve şiddeti dişlerde oluşturduğu zararı belirler. Bazen dişlerin minesini çatlatacak boyutlara varabilir. Aynı zamanda diş köklerinde kistik oluşumlara, diş boylarında kısalmaya, dişlerin görünümünde ve diziliminde değişikliklere ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Çoğu zaman kişi geceleri dişlerini gıcırdattığını fark etmezken, kimi zaman da kendi diş gıcırdatma sesi ile uyanır. Diş gıcırdatma ve sıkma sorunu kişinin üzerindeki olumsuz psikolojik etkilere bağlı olarak gündüz de yaşanabilir. Eğer gündüz dişlerimizi sıkıp gıcırdatıyorsak, gece de bu davranışı sürdürdüğümüzden emin olabiliriz.

 

Sabah kalktığımızda dişlerimizdeki ağrı ve duyarlılık gece dişlerini gıcırdatıp gıcırdatmadığından emin olamayanlar için iyi bir ipucudur. Kimi durumlarda bruksizm baş ve çene ağrısına, çene de yorgunluk ve yutkunma güçlüğüne bile neden olabilir. Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması sonucu kas ağrıları ve baş ağrısına neden olabilir.

 

Çene ekleminde ağrı duyan ve hatta bu ağrıyı kulağında hisseden bir çok kişi aslında gece dış gıcırdatma sorununun mağdurudur. Dişleri sıkma sırasında çene eklemindeki yastıkçıklar ezilerek zedelendiğinden ağrı ve işlev bozuklukları ortaya çıkar. Kişi özellikle ısırarak bir şey yemeye çalıştığında daha fazla ağrı hisseder.

 

Ebette bruksizmin tedavisinde neden olan stresin tedavisi son derece önemlidir. Etken ortadan kaldırıldığında sorun kendiliğinden çözümlenecektir. Ancak zaman içerisinde dişlerde kalıcı problemlere yol açmaması için uykuda kullanılacak silikondan yapılan gece plağı diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Bu arada kas gevşetici ilaçların da tedavide önemli bir yeri vardır.

 

Diş gıcırdatmanın neden olduğu sağlık sorunları genellikle bruksizmin erken evrelerinde değil, ilerleyen zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bulguların ortaya çıkması hastalığın ilerlediğini ve kişinin uzun süredir bu sorunu yaşadığını göstermektedir. Diş hastalıklarının tüm vücut sağlığımızı etkilediğini göz önüne alarak yakınmalarımız kalıcı sorunlara dönüşmeden bir diş hekimine başvurmalıyız.

 

 

Dr. Göksel,  Kariyer Destek / Sorun Yanıtlayalım / Sağlık bölümünde sorularınızı yanıtlıyor.

   

Op. Dr. Abdülkadir Göksel

 

www.kulakburunbogaz.com

 

Dr.Göksel'in yenibir.com'da yayınlanan diğer yazıları:

Kadınların korkulu rüyası: Menepoz!
Baş ağrsı ve sinüzit
Ses kısıklığını önemseyin!
Her 10 kadından birinin kabusu: Meme kanseri!
Burundan estetik ameliyat olmadan önce...
Gürültü sağlığımızı tehdit ediyor
Horlama Seksi Öldürüyor
Çocuklarda Alerji ve Sinüzit
Lazer ile Gözlüğe Elveda!
Ciddi bir hastalık: Şişmanlık (Obezite)

Denge Bozukluğu: Baş Dönmesi (Vertigo)
Kulak kiri bir hastalık mı?

Kanser, nedenleri ve savaş

Gırtlak Kanseri ve Sigara Bağımlılığı

Yaygın bir sorun: Selülit

Yaz geliyor, güneş lekelerine dikkat!

Anti-aging: Bir yaşam biçimi
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle