Yüzdeki çiller nasıl azaltılır?

Güncelleme Tarihi:

Yüzdeki çiller nasıl azaltılır
Oluşturulma Tarihi: Şubat 18, 2016 11:51

Çillerin oluşma nedeni, genetik yatkınlık ve güneştir. Yani ailesinde çilli insanlar olan kişilerin çilli olması ihtimali daha yüksektir. Güneş gören yerlerde ortaya çıktığı için özellikle yüz, omuz ve dekolte bölgesinde daha fazla görülür.

Haberin Devamı

Dermatoloji Uzmanı Dr.Fatma Yıldız, yüzdeki çillerin nasıl azaltılabileceğini anlattı. 

ÇİLLER NEDEN OLUR? 

 Çiller, iyi, huylu sınırları net, genellikle küçük boyutlu, kahverengi, lekelerdir. Derimize rengini veren melanin adlı maddenin çoğalıp, kümelenmesi ile oluşur.

Yüzdeki çiller nasıl azaltılır

ÇİLLERİ ZALTMAK İÇİN KULLANILAN TEDAVİ YÖNETEMLERİ NELERDİR? 

Çil tedavisi, çilleri ortadan kaldırmak için birden fazla seans gerektirdiğinden zor bir tedavidir. Çilleri azaltmak için kullanılan en uygun yöntem; birçok farklı tedaviyi birlikte kullanmaktır.

- KİMYASAL PEELING

Cildin üst tabakasının soyulması işlemidir. Glikonik asit, TCA(Triklor Asetik Asit) gibi kimyasal solüsyonlar kullanılır. Üst tabaka soyulunca çillerin renginde belirgin bir açılma olur. Kimyasal peeling yaz mevsiminde tercih edilmez, kış ayları bu işlem için daha uygundur. Fakat işlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

Haberin Devamı

Yüzdeki çiller nasıl azaltılır

- FRAKSİYONEL CO2 LAZER

Çil tedavisinde en yüz güldürücü sonuçlar lazer yöntemiyle alınır. Çünkü bu tedavi, cildin derin katmalarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede hem çillerin renginin açılmasını sağlar, hem de cildin daha parlak ve daha canlı görünmesine olanak verir. Yalnız, koyu tenli kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Bu tedavi yöntemini de yaz aylarında tercih etmemelisiniz. Çünkü fazla güneş gören cillte soyulmalar meydana gelecek, durum da ciltte lekelenmeye neden olacaktır.

- Q-SWITCH ND-YAG LAZER

Bu tür lazerler ciltte kabuklanma, soyulma yapmadığı için en sık tercih edilen yöntemdir.  Q-Switch Nd-Yag lazer işlem sırasında ağrı yapmaz, uygulamadan sonra kızarıklık olabilir ama kendiliğinden geçer.

Yüzdeki çiller nasıl azaltılır

Haberin Devamı

- LEKE AÇICI KREMLER

Çil tedavisinde leke açıcı kremler mutlaka kullanılmalıdır. Çilleri azaltmak için tek başına veya diğer tedaviler ile kombine olarak leke açıcı kremler kullanılabilir. Leke açıcı kremlerin geceden geceye kullanılması, gündüz mutlaka güneş koruyucu krem kullanılması önerilir.

Çillerin azaltılması için farklı tedaviler birlikte kullanılırsa sonuç çok daha iyi olur. İlerleyen seanslarla birlikte gözle görülür neticeler almak mümkündür.  

Çil tedavisi için en uygun zaman güneşin ektisinin az olduğu sonbahar ve kış mevsimidir. Çünkü çil tedavilerinde, cildin lekeli kısmı uzaklaştırılıp alttan yeni cilt gelmesi sağlanmaya çalışılır. Bu işlem sırasında alttan gelen cilt yine güneş alırsa, çiller yeniden koyulaşır.

Haberin Devamı

Yüzdeki çiller nasıl azaltılır

EVDE YAPILABİLECEK ÇİL TEDAVİSİ:

Çillerin azalması için mutlaka güneşten korunmanız gerekmektedir. Doktora gidilmeden evde yapabileceğiniz işlem ise;  Limon suyu, ekşimiş süt gibi asit oranı yüksek maskeler uygulamaktır. Fakat cildi tahriş etmemek çok önemlidir. Çünkü tahriş, lekeleri artırır. Bu maskeleri yalnızca gece uygulamalısınız ve gündüz yüzünüzü iyice yıkayıp mutlaka güneş koruyucu krem kullanmalısınız.

ÇİLLERİN TEKRAR KOYULAŞMAMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

Çil tedavileri ile çilleriniz tam olarak geçse bile, eğer güneşte çok kalırsanız yeniden oluşabilir. Bu nedenle güneşten korumak gerekir. Güneşten korunmada birinci kural, düzenli bir şekilde güneş koruyucu krem kullanmaktır. Hiçbir güneş koruyucu krem yüzde yüz koruma sağlamaz. İnsanlar güneş kremlerinin tüm zararlı ışınları bloke ettiği yanılgısına kapılıp güneşin altında çok uzun süre kalmamalıdırlar. Güneş ışınlarının en yoğun geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Solaryum da lekeleri ve çilleri artıran bir etki gösterir, bu nedenle solaryumdan da kaçınmak gerekir.

 

Haberin Devamı

doktorsitesi.com Katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!