'Suç duyurusunda bulunuruz'

Güncelleme Tarihi:

Suç duyurusunda bulunuruz
Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2013 15:41

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında kurulan revirlerde yaralılara müdahale eden hekim ve diğer sağlık çalışanlarıyla ilgili bir soruya “Biz bu anlamda Sağlık Bakanlığı’nı ilgilendiren denetim ve takip değerlendirmelerimizi yapıp suç duyurusu gerektiren yerlerde de savcılıklara suç duyurusunda bulunuruz" dedi.

Haberin Devamı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Genel Sağlık Kapsamı Bakanlar Konferansı’nın basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Müezzinoğlu “Gezi olaylarında revirlerde görev yapan hekim ve diğer sağlık çalışanları ve tıp fakültesi öğrencileriyle ilgili soruşturma açılıp açılmadığı, açılarsa sonucunda ne olacağı" şeklindeki soruya, şu yanıtı verdi:

 

DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE DOĞRU KABUL ETTİREBİLMEK MÜMKÜN DEĞİL


"Gezi olayları süresince revir veya merkez revir gibi tabirlerle kamuoyuna yansıtılan yapıların yasal olup olmadığına bakmak lazım. Böyle bir yasal zemin hukuken sözkonusu değil. O nedenle buralarda işte merkezde bir hotelin otoparkı. Bir hotelin otoparkının günlerce, haftalarca, on günlerce sağlık hizmeti sunuyorum adı altında yasal olmayan bir yapıda olmasını hukuk devletinde, demokratik bir ülkede doğru kabul ettirebilmek mümkün değil. Taksim meydanına o otopark yakınında hastanelerimiz var. Gerek özel, gerek devlet hastanelerimiz var. Bu hastanelerde 24 saat hizmet veren ekiplerimiz var. 24 saat hiç kesintisiz ambulans hizmet veren ve her an ambulansın çağrıldığında ortalama 7 dakikada İstanbul’da ve bu olaylarda da ulaşılabilen imkanlar var. Bütün bu imkanları Türkiye ideal bir şekilde verirken, birilerinin yasal zemin dışında bir defa bir meşruiyet aramasının doğru olmadığını burada ifade etmek isterim."

Haberin Devamı


SUÇ DUYURUSU GEREKTİREN YERLERDE DE SAVCILIKLARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNURUZ


Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:
“Diğeri de, buralardaki yapılan hizmetler nedir? Kaydı var mıdır? Hizmeti veren kimdir? Hizmeti verenin yetkisi var mıdır? Kamuoyuna yine yansıdığı gibi yani o revirlerde önlüklü sağlık hizmeti sunduğu, hekimlik hizmeti sunduğunu söyleyenlerin 7 tanesinden 4’ü hekim çıkmadığı hatta bir tanesinin 7 ayrı suçtan arandığı söylenildi. Biz Sağlık Bakanlığı olarak bizim duruşumuz, bir her insana pozisyonu ne olursa olsun, ister çatışma muhatabı olsun, isterse eylemi ortadan kaldırmak için görevli güvenlik güçlerimiz olsun. Hiçbir ayırım yapmadan hepsine sağlık hizmetini en doğru, en ideal ve en hakkaniyetli vermek zorundayız. Bunun içinde dinamiklerimizde en ufak bir eksiklik ve duraksama yoktur. Ondan sonraki yasal olmayan hizmetler yada yasal olmayan uygulamalarla ilgili gereğini de hukuk devletinde savcılıklar yapar. Biz bu anlamda Sağlık Bakanlığı’nı ilgilendiren denetim ve takip değerlendirmelerimizi yapıp suç duyurusu gerektiren yerlerde de savcılıklara suç duyurusunda bulunuruz"

 

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!