Sağlık Bakanı Müezzinoğlu 'Aşı programı etkilenmeyecek'

Güncelleme Tarihi:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Aşı programı etkilenmeyecek
Oluşturulma Tarihi: Kasım 17, 2015 12:04

Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi (AYM) aşı konusunda açılan davayla ilgili karar vermiş ve anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasını Anayasa'ya aykırı buldu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise aşı takvimi ile ilgili konuştu. Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesinin ailenin rızası olmadan zorla aşılama yapılamayacağına ilişkin kararının aşı programlarını etkilemeyeceğini, aşılama programlarının uygulanmasına aynen devam edileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Konferansı'na katıldı. Bakan Müezzinoğlu, Çırağan Sarayı'ndaki konferansta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

NE OLMUŞTU?
Geçen yaz Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, son dönemde tartışılmaya başlanan ve “Domuz kanı var”, “Aşılar güvensiz”, "Hastalıklara neden oluyor" gibi gerekçelerle çocuklarına zorunlu aşı yaptırmak istemeyen anne ve babaların sayısının artması üzerine “Çocuğun üstün yararına açıkça aykırı ise rıza aranmaz” diyerek “Aşı yapılmalı” kararı vermişti. Bunun üzerine olay Anayasa Mahkemesine taşındı ve mahkeme Yargıtay'ın verdiği kararın aksine bir karar vermişt ve anne baba rızası olmadan zorunlu aşı yaptırılmasını Anayasa'ya aykırı bulmuştu. AYM yetkilileri geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili Hürriyet’ten Oya Armutçu'ya konuşmuştu. İhlal kararının Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi’nin, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Medeni Kanunu’na dayanarak, “Çocuğun üstün yararı” gerekçesiyle “Devlet, geçerli bir delil gösterilmedikçe, anne-baba rızası aramaksızın çocuğa zorunlu aşı yaptırabilir” şeklindeki yeni ve zorunlu aşıya vize veren içtihatı ile çelişmediğini de bildirdiler. Yetkililer, kararın AYM Genel Kurulu’nca verildiği için ilke kararı niteliği taşıdığını ve benzer bireysel başvurularda da ihlal kararı verileceğini bildirdiler. Hükümetin zorunlu aşı konusunda yasal düzenleme yapması gerektiği kaydedildi.

TOPLUMUN HAKLARI ÖNEMLİ

Gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin aşı kararını hatırlatması üzerine Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesinin önermiş olduğu karar ve gerekçelerine bakarak yeniden bir yasal düzenleme yapılacağını söyledi. Bakan Müezzinoğlu,"Bireyin hakkı toplumun haklarını, sağlıklı geleceğini bozuyorsa burada karar toplumu ve diğer bireyleri koruma yönünde olacaktır. Anayasa Mahkemesi keşke bilim kurumlarının görüşünü alarak karar verseydi. Birey hakları önemli ama toplumun hakları onun önünde" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Aşı programı etkilenmeyecek

Haberin Devamı

SAHTE İÇKİDEN ÖLÜMLER

Sahte içkiden yanan ölümlerin ardından denetimlerin sıklaştırıldığını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, "Burada kullanıcının duyarlılığı önemli. Ucuz, ne olduğunu bilmediği veya bildiği ama daha önce bana zararı olmadı deyip devam etmesi kendi kendine intihardır. Bütün denetimler yeniden gözden geçirilmesi gereken konu. Bugün itibariyle 99 müracaat olduğu notu var. 32 insanımızı kaybettik. Yoğun bakımda 4, serviste de 1 kişi var" dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!