Mide kanseri Türkiye'de artış gösteriyor

Güncelleme Tarihi:

Mide kanseri Türkiyede artış gösteriyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 07, 2013 00:00

Dünyada en çok görülen 4. kanser türü olan mide kanseri, akciğer kanserinden sonra en ölümcül ikinci kanser türü olarak görülüyor.

Haberin Devamı

Erkeklerde kadınlardan 2 kat fazla rastlanan ve özellikle 60 yaş ve üstü yaşlarda görülen mide kanserine, ülkemizde yılda yaklaşık 20.000 kişi yakalanıyor.

 

TUZ VE HAZIR GIDALAR KANSEROJEN

Mide kanserinin görülmesinde beslenme alışkanlığının önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Neolife Tıp Merkezi Medikal Onkolog Doç. Dr. Duygu Derin “Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, az sebze ve meyve tüketimi, pişirme yöntemi olarak kızartma ve mangalın daha çok tercih edilmesi beslenme ile ilgili en sık rastlanan nedenler arasında bulunuyor. Katkı maddesi içeren hemen hemen bütün gıdalarda bulunan nitrat ve nitrit tuzları (konserveler sucuk, salam, sosis vb.) midede kanserojen maddeye dönüşebiliyor. Nitrat alımı ise mide hücreleri üzerinde metaplazi (atipi) yaparak kansere zemin hazırlıyor.

 

Haberin Devamı

YANMIŞ MANGAL ETİ DE KANSER NEDENİ

 

Ülkemizde mangalda pişen etin fazla tüketilmesi ve etin tuzlanması mide kanseri için önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Yanmış et kanserojen madde içeriyor. Daha önce geçirilen mide ameliyatı da kansere zemin hazırlayan sebepler arasında yer alıyor. Ayrıca sigara kullanımı, midede gastrit ya da ülsere neden olan, helicobacter pylori bakterisi kansere neden olabiliyor.  Aynı zamanda kalıtsal faktörler, mide kanserinin gelişmesinde yüzde 8 ila 10 oranında etkili oluyor. Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülen kişilerde, kanser riski artıyor.”

TÜRKİYE'DE MİDE KANSERİ ARTIYOR


Türkiye’de son yıllarda mide kanseri oranının artışına dikkat çeken Derin, “Buzdolabının bulunması ile gıdaları saklamak için daha az tuz ve tütsü kullanılmaya başlamış ve bunun sonucu olarak bütün dünyada mide kanseri sıklığı belirgin olarak azalmıştı. Ancak dünya ile kıyasladığımızda Türkiye’de mide kanserinin görülme sıklığı, dünyadan daha yüksek. Türkiye’de bu artışın sebepleri; beslenme alışkanlıklarının değişmesi,  sigara ve alkol kullanımının artması,  raf ömrü uzun olan hazır gıdaların (bunlar nitrit içerirler) çok tüketilmesi, suda bulunan arsenik oranının tam olarak kontrol edilmemesi, tarım ilaçlarının aşırı kullanımı nedeniyle gıdalar üzerinde artık kalması ve kızartma yağlarının tekrar tekrar kullanılması.” diyor.

 

Haberin Devamı

ERKEN EVREDE BELİRTİ VERMİYOR

Erken evre mide kanserinin yüzde 80 oranında belirti vermeden geliştiğini ifade eden Derin, ileri evrede ise iştahsızlık, bulantı, kilo kaybı, halsizlik ve kansızlık belirtilerinin görüldüğünü söylüyor. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebiliyor. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkıyor.

Erken evre mide kanserinin asıl tedavisi ameliyattır. Yapılan ameliyatla mide kısmen veya tamamen, çevresindeki lenf bezleri ile birlikte çıkarılıyor. Ameliyat sonrası ışın tedavisi ve ilaç tedavisi, hastalık tekrarını önlemek için uygulanıyor.


 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!