Kene korkusuna dikkat

Güncelleme Tarihi:

Kene korkusuna dikkat
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 11, 2008 10:43

Kene vakaları her geçen gün biraz daha artıyor. Yapılan araştırmalarda kenenin artacağı yönünde bilgilere yer veriliyor.

Haberin Devamı

Hatta bu korku ve kaygı düzeyi yüksek bazı kişileri paniğe sevk etmekte ve tatil programlarının değişmesine neden olmakta. Yaşanan bu kene korkusu konusunda Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel açıklamalarda bulundu.

Psikiyatri uzmanı Alper Evrensel'e göre kene korkusunu bir fobi olarak nitelemek mümkün gözükmüyor. Evrensel bu görüşünü "Altında yatan sebep doğrudan kene ilişkili değil" diyerek temellendiriyor. Evrensel, asıl korkunun kene değil kenenin bulaştırdığı KKKH hastalığının ölüme sebebiyet verebilmesi olarak yorumluyor.

Alper Evrensel, kenenin doğada yaşadığını, piknik ya da başka sebeple kırsal alana çıkan insanlarda kene ile temas etme kaygı ve korkusu oluştuğunu belirterek şöyle devam etti:

Haberin Devamı

"Kene tarafından ısırılan kişinin mutlaka hastalığa yakalanacağı ve öleceği düşüncesi doğru değildir. Kene konusundaki yanlış bilgiler insanları endişeye sevk ediyor ve bu korku nedeniyle pek çok alanda insanlar kendilerini kısıtlıyor. Çözüm olarak doğru bilgilendirmek çok önemli. Bu şekilde kene konusunda yaşanan korkuyu azaltmak mümkün. Bununla birlikte yine de paniğe yatkın, telaşlı, evhamlı insanlarda kaygı düzeyi çok yükseliyor ve işlevselliği bozuluyor. Bu kişilerde tehlike algısı orantısızlaşıyor. Bu tarz insanların tepkilerinin dizginlenebilmesi ve olaya daha rasyonel bakılabilmesi için psikiyatrist yardım gerekebilir."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!