Karatay uçakta verilen yemekleri sağlıksız buldu

Güncelleme Tarihi:

Karatay uçakta verilen yemekleri sağlıksız buldu
Oluşturulma Tarihi: Mart 31, 2016 16:20

Prof. Dr. Canan Karatay'dan pilotlara öneriler, "Kusura bakmayın, uçak yemekleri en kötü yemekler. Yani Business dahi olsa. Çünkü hazır ve paketlenmiş buzlanmış. Bunun için doğal olarak yanınızda taşıyın"

Haberin Devamı

Profesör Dr. Canan  Karatay, THY pilotları ile yaptığı toplantıda Business Class yemeği dahil uçaklarda sunulan yemeklerin sağlıklı olmadığına dikkat çekti. Karatay, “Kaldığınız otelde sahanda üç dört  yumurta kırıp omlet yaptırın onu yiyin, öyle uçuşa çıkın daha iyi" dedi.

"YANİ KUSURA BAKMAYIN UÇAK YEMEKLERİ EN KÖTÜ YEMEKLER"

Canan Karatay, THY Pilotları ve Kabin Memurlarına Pilotlar Vakfı tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada kendisinin de havacı bir aileden geldiğini ve  uçaklarda verilen yemeklerin sağlıklı olmadığını iddia etti.

Karatay, “İlk yemeği sağlıklı yiyeceksiniz. Sağlıklı besleneceksiniz. Doğal yiyeceksiniz. Mümkün olduğu kadar doğaldan uzaklaşmayacaksınız. Paket hiç bir şey yemeyeceksiniz. Yani kusura bakmayın, uçak yemekleri en kötü yemekler. Yani Business dahi olsa. Çünkü hazır ve paketlenmiş buzlanmış. Bunun için doğal olarak yanınızda taşıyın.

Haberin Devamı

İLK YEMEĞİNİZİ İYİ YİYİN

Ben ne yapayım? Sabah çok güçlü ve uyandığınız zaman diyelim ki Amsterdam da kaldınız . Gece gittiniz saat 04.00'da yattınız, akşamın 4'ünde kalktınız. O sizin ilk yemeğinizdir. Breaekfast. Breakfast ne demek? Yani gece tuttuğunuz orucun bozulması demektir.Yani bu paketler allanıp pullanıyor, reklamlanıyor. Bütün çocuklar onlara düşkün. Bunun için hakiki besin. Yani otelde kalıyorsanız, gidin 3 veya 4 yumurtayla omlet yaptırın. Onu yiyin uçuşa öyle çıkın. Gayet basit. Acıkmazsınız" dedi.

ZEYTİNYAĞI MEYVE SUYUDUR

Karatay, Türk kahvesinin tercih edilmesi gerektiğini ve zeytinyağının da meyve suyu olduğunu belirterek,  “Kahve içmeyin. Türk kahvesi için. Türk kahvesi şekersiz olmak şartıyla en güçlü antioksidandır. Karbonhidratlar, yağlara ve proteine eğer enerjinizi yağdan alırsanız acıkmazsınız. Dinç dolaşırsınız. Bana soruyorlar devamlı yağ yiyen bir insanım. Köy tereyağı, zeytinyağı. Biz zeytinyağını içeriz. Çünkü yağ değildir. Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur. Zeytinyağı meyve suyudur. Öbür çekirdekleri yağ gibi basılarak değil. En tehlikeli yağlar mısır özü, ayçiçek yağıdır. Onların kızartmasıdır. Ve trans yağlardır“ diye konuştu. 

Haberin Devamı

İDRARIN RENGİ AÇIK OLACAK

Soruları cevaplarken aynı zaman güldüren Karatay, "Vücudunuzu tanıyın. O sağlıklı organizmadır. Kendini ayarlar. Sabah idrar renginiz açık olacak. Ben ABD'de tenis oynadım. 50 yaş gurubunda şampiyonluğum var. Tenis hocalarım bize ısrar ederdi ondan söylüyorum, idrarın açık mı bu sabah diye sorarlardı" dedi.

PİLOTLARA ŞEKER YÜKLEMESİ

Konuşmasında şeker ve şekerin hangi gıdalardan sağlandığına değinen Canan Karatay, pilotlara yapılan şeker yüklemesinin de yanlış olduğunu ifade ederek, “Şekerim azıcık yüksek diyenler. Şimdi pilot arkadaşlar bakıyorlarmış. Şekeri azıcık yüksek diye şeker yüklemesi yapıyorlarmış. En büyük hata. Bana sorarsanız" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

Karatay pilotların uzun uçuş saatleri boyunca hareketsiz kaldığını belirterek, “ Pilotlarımız çok hareketsiz. Saatlerce uçuyorlar" dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!