Dr. Servet Terziler yazdı: Saçınıza uygun ürünü seçerken kimyasal maddelere dikkat...

Güncelleme Tarihi:

Dr. Servet Terziler yazdı: Saçınıza uygun ürünü seçerken kimyasal maddelere dikkat...
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 07, 2023 07:00

Saç, kadın veya erkek fark etmeksizin görünümümüzde etkili aksesuvarlardandır.

Haberin Devamı

Maalesef ki modern yaşamın bizlere sunduğu beslenme koşulları, stres, genetik faktörler ya da sağlıksız yaşam ortamları gibi sebepler saç kaybına ya da saçın dış takviyelerle desteklenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle günlük bakımlarla saçımızı daha güçlü, parlak ve hacimli hale getirebilmek için şampuan, bakım kremleri veya serum takviyelerine başvuruyoruz. Peki, saçımız için seçtiğimiz bakım ürünlerinin içeriğindeki kimyasal maddelerin neler olduğunu, saçımıza vermiş olduğu zarar başta olmak üzere, sağlığımıza ve doğaya verdiği kayıpların ne kadarının farkındayız?

“İçindekiler” kısmına dikkat edilmeli

Şampuan ve saç kremleri küçük büyük demeden herkesin kullandığı saç bakım ürünleridir. Şampuanların büyük çoğunluğunda ise kimyasal maddeler bulunuyor. Şampuanların güzel kokması ve köpürmesi için kullanılan bu maddeler çevreye ve sağlığa zarar verebiliyor.

Haberin Devamı

Bu yüzden şampuan alırken içeriği okumak ve ona göre tercih yapmak önemlidir.

Ayrıca olabildiğince doğal içerikli ürünler kullanmaya gayret ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu ürünler hem çevre için hem de kendi sağlığınız için daha güvenlidir.

Şampuan ve saç bakım ürünleri seçerken dikkat edilen genellikle koku, renk, marka ve ambalaj etkisi olabiliyor. Biz uzmanlar kullandığınız şampuanın “içindekiler” kısmına mutlaka okumanızı ve saça zararlı içeriklileri almamanızı öneriyoruz. Özellikle kişide alerji varsa kontakt dermatite neden olan metilizotiazolinon içeren  bazı şampuan türlerinde bulunabilecek bir grup zararlı madde de bulunuyor. Peki, şampuan seçerken içeriğinde hangi maddelerin olmaması gerekiyor?

Ağır kimyasal içerikler saça ve saç derisine iyi gelmez

Cilt tarafından da çok kolay bir şekilde emilebilen Sodyum loril sülfatiar (SLS), daha çok deterjan, şampuan, vücut losyonları, nemlendiriciler ve diş macunlarında bulunuyor. Orta derecede tahriş edici bir özelliğe sahiptir. Bu bileşen kir ve yağdan kurtulmak için harika bir seçenek olabilir. Ancak saça ve saç derisine iyi gelmez. Saçınızda temiz bir his bırakırken, aynı zamanda ihtiyacı olan doğal nemi de yok ederler.

Haberin Devamı

Temizlik malzemelerin köpürmesini sağlayan Sodyum Lauril Sülfat ağır bir kimyasal olarak biliniyor. Bu nedenle bu bileşenin kanserojen olduğu ve böbrek fonksiyonlarını bozabileceği bilinen dioksan taşıdığından da şüpheleniliyor. Sodyum Lauril Sülfat’ın kullanımında çok dikkat edilmelidir.

Parabenler saç dökülmesine neden olabiliyor

Saç bakım ürünlerinde sakınmamız gereken maddelerin arasında bize en tanıdık olan diğer madde parabenlerdir. Şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, tonik, deodorant, parfüm, tıraş jeli, bronzlaşma kremi, makyaj malzemeleri, güneş koruyucusu ve diş macunlarında bulunabilen paraben, kozmetik sektöründe ürünlerin raf ömrünü uzatmak için sıklıkla kullanılıyor. Şampuanlarda yer alan parabenler cildiniz tarafından kolayca emilip, kafa derinize zarar verdikleri için kaçınılması gereklidir. Parabenler, saçta kuruluk, saç derisini tahriş etme, saç renginin solması ve hatta saç dökülmesi gibi saçlarınız için bir dizi soruna neden olabiliyor. Parabenler, hassasiyeti olan kişilerde egzamaya da yol açabiliyor. Ayrıca egzamalı cilde uygulandığında da reaksiyona yol açabilir.

 

BAKMADAN GEÇME!