Domates gribi salgınına dikkat! Domates gribi nedir, belirtileri nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Domates gribi salgınına dikkat Domates gribi nedir, belirtileri nelerdir
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 22, 2022 11:48

Domates gribi ile ilgili bilgiler araştırılıyor. Koronavirüs ve maymun çiçeğinin ardından gündemde ye ralan yeni salgının adı domates gribi. Hindistan'da son derece bulaşıcı bir virüsün çocuklar arasında yayıldığı bildiriliyor. Peki, domates gribi nedir, belirtileri nelerdir?

Haberin Devamı

Domates gribinin belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgiler gündemde yer alıyor. Daily Beast'te yer alan habere göre, Hindistan'da u virüsün ülkenin çeşitli bölgelerinde çoğunlukla 1 ila 5 yaş arası çocukları etkilediği açıklandı. Lancet araştırmasına göre, söz konusu virüs ülkede ilk olarak 6 Mayıs'ta görüldü. Domates gribi belirtileri arasında kırmızı kabarcıklar, yüksek ateş ve yorgunluk da bulunuyor.

DOMATES GRİBİ NEDİR?

Domates gribi, ciltte görülen kırmızı kabarcıklardan adını alıyor. Daily Beast'te yer alan habere göre, Hindistan'da son derece bulaşıcı bir virüsün çocuklar arasında yayıldığı bildiriliyor. Söz konusu virüsün ülkenin çeşitli bölgelerinde çoğunlukla 1 ila 5 yaş arası çocukları etkilediği açıklandı. Lancet araştırmasına göre, söz konusu virüs ülkede ilk olarak 6 Mayıs'ta görüldü.

Haberin Devamı

Aynı rapora göre, o tarihten itibaren en 82 çocuk Domates Gribi nedeniyle tedavi altına alındı.

Virüsün şu an için endemik konumda olduğunu belirten araştırmacılar daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

DOMATES GRİBİ BELİRTİLERİ

Adını enfekte olan kişilerin cildinde görünen büyük kırmızı kabarcıklardan alan Domates Gribi'nin en belirgin semptomu bu. Bu kabarcıkların dışında virüsün 4 ana semptomu bulunuyor;

Yüksek ateş

Yorgunluk

Vücut ağrıları

Şiddetli eklem ağrıları

Ölümcül olmayan Domates Gribi'nin herhangi bir aşısı veya antiviral tedavisi bulunmuyor. Uzmanlar bu virüse karşı en etkili tedavinin istirahat etmek, bol sıvı almak olduğunun altını çiziyor.

BAKMADAN GEÇME!