Diş dolgusu az kalsın zehirliyordu

Güncelleme Tarihi:

Diş dolgusu az kalsın zehirliyordu
Oluşturulma Tarihi: Nisan 22, 2015 10:32

İnsanların yüzde 50'sinden daha fazlasının dişinde dolgu bulunuyor ve bu dolguların büyük çoğunluğu "amalgam dolgu" denilen çeşit. Ancak amalgam dolgu içindeki cıva sizi zehirleyebilir.

Haberin Devamı

İngiliz televizyon sunucusu Jameela Jamil'in başına gelenler de bunun bir örneği. Çocukken dişine 10 dolgu yaptıran 21 yaşındaki genç sunucu uzunca bir süre şikayetlerinin kaynağının ne olduğunu bilmeden yaşamaya devam etti.

VÜCUDUNDA YÜKSEK ORANDA CIVA TESPİT EDİLDİ

Jamil, "Sabahları kalkıyordum ve ağzımda garip bir tat oluyordu. Sebebinin gece su içmemek olduğunu sanıyordum. Bazen o kadar kötü görünüyordum ki işe gittiğimde makyözler beni eve geri yolluyor ve ekrana çıkmamam gerektiğini söylüyordu. Ancak daha sonra yapılan testlerde vücudumda yüksek miktarda cıva olduğu tespit edildi. Ardından da dolgularımdan kurtulmam gerektiğine karar verdim." dedi. Genç kadın amalgam dolgularından kurtulduktan sonra kendini çok daha iyi ifade ettiğini söylerken, uzmanlar bu riskin aslında çok düşük olduğunu belirtiyor.

Haberin Devamı

CIVA ZEHİRLENMESİ ZATÜRREE VE BRONŞİTE NEDEN OLUYOR

150 yıldır kullanılan amalgam dolguların içindeki cıva dolgunun sağlam olmasını ve içindeki maddelerin bir arada kalmasını sağlıyor. Uzmanlara göre yüksek miktarda cıva solumak çok ciddi akciğer, böbrek hastalıklarına neden olabiliyor ve bu organlara hasar verebiliyor.

Cıva bronşit ve zatürreyi tetiklediği gibi suzun vadede böbrekleri de etkiliyor ve merkezi sinir sistemi ile kas sorunlarına neden oluyor. Daily Mail'e konuşan Dr. Prem Mahendra amalgam dolguda cıva zehirlenmesinin çok nadir olduğunu söylese de İsveç ve Norveç gibi ülkelerde risklerden dolayı yasaklanmış durumda.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!