Boşanma çocuklarda iltihap seviyesini artırıyor

Güncelleme Tarihi:

Boşanma çocuklarda iltihap seviyesini artırıyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 15, 2013 00:00

Çocuklukta anne ve babası boşananların kanındaki enflamasyon (iltihaplanma) göstergesinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Haberin Devamı

Londra Üniversitesi'nden Rebecca Lacey ve ekibi, Ulusal Çocuk Gelişimi Araştırması kapsamında 1958'den bu yana sağlık durumu incelenen 7 bin 462 kişinin verilerini değerlendirdi.

 

İLTİHAPLANMA DAHA FAZLA"Psychoneuroendocrinology" dergisinde yayımlanan araştırma, 16 yaşından önce boşanmaya tanık olan kişilerde, 44 yaşında, iltihabi reaksiyonlar sırasında miktarı artan, karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen C-reaktif proteini (CRP) seviyesinin yüzde 16 fazla olduğunu gösterdi.

16 YAŞINDAN ÖNCE BOŞANMA DAHA SIKINTILI

 

Araştırmada, 16 yaşından önce anne ve babası boşananların gençlik döneminde sıkıntı çektiği ve eğitim düzeyinin düşük olduğu belirtildi. Lacey, sonuçların boşanmanın ya da ayrılığın, tek başına, enflamasyon riskini artırdığını göstermediğini, eğitim durumu gibi sosyal dezavantajların da tetikleyici özelliğinin bulunduğunu vurguladı ancak CRP'nin artışındaki asıl nedenlerin henüz bilinmediğini ifade etti.

Haberin Devamı


C-reaktif proteininin uzun dönemde yüksek olmasının kalp-damar ve şeker hastalıkları gibi bazı rahatsızlıklar için risk teşkil ettiği biliniyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!