Anneleri kurtulacak yüzleri gülecek

Güncelleme Tarihi:

Anneleri kurtulacak yüzleri gülecek
Oluşturulma Tarihi: Aralık 31, 2011 15:00

Kendisi de göğüs kanseri tedavisi gören İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile bu konuda ortak bir proje başlatıyor. ’Annem Kanseri Yendi’ adlı projeyle dar gelirlilere mamografi testi yapılarak, tedavileri için yardım edilecek.

Haberin Devamı

İTB’nin yanı sıra Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın da (VOB) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Işınsu Kestelli, kadınların kabusu haline gelmiş meme kanserinin erken teşhisle ’uyanılabilir bir rüya’ olduğunu ve yenilebileceğini göstermek için örnek oldu. Kendisi de aynı hastalıkla mücadele ederken pozitif yaklaşımıyla herkese örnek olan Kestelli, ’Annem Kanseri Yendi’ projesinin ortaya çıkışını ve atılacak adımları anlattı.

"ANNEYİ KURTARIRSAK ÇOCUK DA SEVİNECEK"

Şu anda test cihazlarıyla donatılacak mobil cihazla ilgili araştırmaların sürdüğünü, İl Sağlık Müdürlüğü’nün büyük destekleriyle projeye 2012 yılında başlayacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Kestelli, "Daha önce çocuklarla ilgili bir projeyi hayata geçirme planım vardı. Bu hastalığı ben de geçirince anneyi kurtarırsak, çocuklar için en güzel şeyi yapabileceğimizi gördüm. Bu yüzden erken tanı ile kanserin yenilebileceğini göstermek için en uygun ismin ‘Annem Kanseri Yendi’ olacağını düşündük" diye konuştu.

"İMKANI OLMAYANLARI DÜŞÜNEMİYORUM"

Kestelli proje kapsamında dar gelirli semtler ve köylerde gezici bir araçla testlerin yapılacağını anlatarak "Umuyorum çıkmaz ama hastalığı olan çıkarsa tedavi aşamasında da hastanelere sevkini sağlayacağız. Belki kanser ismini duyunca insan kötü bir hastalık olduğunu düşünüyor ama tedavi edilemez değil. İmkanı olan kadınlar bile ihmal edebilirken imkanı olmayanları düşünemiyorum. O yüzden bu kadınları evlerinden çıkartıp kontrollerini yaptırırsak hayat kurtarma şansı da olabilecek" dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Testlerin mobil araçla yapılıyor olmasından kaynaklı uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Kestelli, "Projeyle baştan beri ilgilenen ve yürütülmesini sağlayan İl Sağlık Müdürlüğü’ne çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok büyük destek alıyoruz" diye konuştu.

TEDAVİSİNİ ŞENLİĞE ÇEVİRDİ

Haberin Devamı

Çevresinde güleryüzlülüğü, yaşam enerjisiyle tanınan Işınsu Kestelli, 2011 yılının başında meme kanseri olduğunu öğrendi. Her kemoterapi tedavisinden önce "Ben kanserimi şenlik gibi yaşamak istiyorum" diyerek kemo-parti veren Kestelli’ye dostları "Işınsu" yazan rozetlerle eşlik etmişti. Kestelli, ’kemo-partilerden’ birinde yaptığı konuşmada "Hayatımda kanser diye bir çatlak oldu. Ama ışığın içeri girebilmesi için bazen çatlaklar gerekiyor. Sizinle birlikte kanserin tadını çıkarıyorum" diyerek Türkiye’de bu hastalıkla mücadele eden binlerce insana da moral olmuştu. Kestelli, tedaviden kaynaklı saçlarının dökülmesinin ardından bir süre peruk kullanmış, daha sonra kemo-partilerde mendil gibi salladığı peruğunu da çıkartmış, bu arada da İTB ve VOB toplantılarına düzenli olarak katılmıştı.


 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!