8'den fazla diş dolgusu sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir

Güncelleme Tarihi:

8den fazla diş dolgusu sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir
Oluşturulma Tarihi: Eylül 29, 2016 11:20

MS, Parkinson, Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarına neden olduğu iddialarıyla daha önce tartışma konusu olan diş dolguları ile ilgili bilim adamları en geniş araştırmayı yaptı. 15 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre amalgam dolgu olarak da bilinen diş dolgularının içindeki cıva ve diğer metaller gerçekten de zararlı olabilir.

Haberin Devamı

ABD'deki Georgia Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre diş dolgularından dolayı maruz kalınan civa toksik yani zehirleyici olabilir ve beyin, kalp, böbrek, akciğer ve bağışıklık sistemine zarar verebilir.

8'DEN FAZLA DOLGU VARSA DİKKAT

Toplumun büyük çoğunluğunun dişlerinde dolgu olduğunu belirten, araştırmayı yürüten Xiaozhong profesör (John) Yu "Bir diş dolgunuz varsa bunda bir sakınca olmayabilir ama eğer 8'den daha fazlaysa bu potansiyel bir risk taşıyabilir." dedi.

8den fazla diş dolgusu sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir

YENİ DOLGU TÜRLERİ ARAŞTIRILMALI

Diş dolgularında civa 150 yıldan beri kullanılıyor. Bunun nedeni ucuz ve ulaşılabilir olması. Ancak araştırmayı yapan uzmanlar artık diş dolgularındaki bu tehlikelerin göz ardı edilmemesini ve yeni başka materyaller araştırılıp, amalgam dolgu yerine başka dolgu türleri kullanılması gerektiğini söylüyor.

Haberin Devamı

Ayrıca piyasada amalgam olmayan, civa içermeyen dolguları da inceleyen uzmanlar bunların içinde de hormon bozucu ve kanser yapıcı olarak da bilinen bisfenol a (BPA) maddelerine rastladıklarını belirtti.

BAKMADAN GEÇME!