EKSTRA
MENÜ

Cıva

Cıva ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cıva haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.237 Cıva haberi bulunmuştur.

Cıva Haberleri

Daimler’e şantaja 6.5 yıl hapis

Daimler’e şantaja 6.5 yıl hapis

Alman otomobil devi Daimler Mercedes’e şantaj yaptığı gerekçesiyle bugün Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan, 31 yaşındaki sanık 6 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

29.10.2020Avrupa
Vejetaryen ve pesketaryen diyetler kalp hastalığı riskini azaltıyor

Vejetaryen ve pesketaryen diyetler kalp hastalığı riskini azaltıyor

Sağlıklı yaşam için beslenme tarzının önemine değinen Kardiyoloji Uzmanı Uzman Dr. Aydın Nadir, “Günümüzde sağlıklı beslenme oldukça önemli hale geldi ve buna bağlı olarak çeşitli diyetler ortaya çıktı. Bu diyetlerden bazıları sağlık açısından riskler içermekle birlikte yapılan araştırmalar Vejetaryen ve Pesketaryen diyetlerin kalp-damar hastalığı riskini azalttığını gösteriyor” dedi.

9.10.2020Sağlık
Elektrikler ne zaman gelecek 9 Ekim 2020 elektrik kesinti programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 9 Ekim 2020 elektrik kesinti programı

9 Ekim Cuma günü İstanbul'un bazı ilçelerinde meydana gelen kesintilerin ardından elektrikler ne zaman gelecek sorusu gündem konusu oldu. Elektrik kesintisi hakkında bilgi almak isteyen birçok kişi, internet üzerinden araştırmalarına başladı. Peki, İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? İşte, elektrik kesintisi hakkında bazı bilgiler

9.10.2020Gündem
Aşı karşıtlığında artış var… Kızamık tehlikesi geri mi dönüyor

Aşı karşıtlığında artış var… Kızamık tehlikesi geri mi dönüyor?

Dünyada ve ülkemizde son birkaç yıl içinde kızamık salgınları görüldü. Vaka görülme açısından azalma eğiliminde olan kızamık ne oldu da birden hortladı? Koronavirüs salgını sürecinde aşılanmanın önemini bir kez daha hatırladığımızı vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Cengiz, kızamık aşısıyla ilgili sorularımızı yanıtladı ve önemli bilgiler aktardı.

Epifiz Bezi nedir Epifiz Bezi açılınca ne olur Efipiz bezinin görevleri ve hastalıkları

Epifiz Bezi nedir? Epifiz Bezi açılınca ne olur? Efipiz bezinin görevleri ve hastalıkları

Epifiz Bezi Beynin geometrik olarak tam orta kısmında yer alan küçük bir bezdir. İnsanların yaşamlarında önemli bir etkisi vardır. Epifiz bezi nedir? Epifiz bezi açılınca ne olur? Epifiz bezinin görevleri ve hastalıkları ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

29.09.2020Araştırma
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkemizin Kaynakları Ve Ekonomik Faaliyetler konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkemizin Kaynakları Ve Ekonomik Faaliyetler konu anlatımı

Kuzey Yarım Kürenin 36- 42 kuzey paralelleri ve 26- 45 doğu meridyenleri arasında yer alan Türkiye'de üç farklı iklim görülür. Karadeniz, Akdeniz ve Karasal iklimin görüldüğü ülkemizde tarımsal verimlilik oldukça yüksektir. 6. sınıf öğrencileri için ülkemizin kaynakları ve ekonomik faaliyetler konusunu anlattık.

14.09.20206. SINIF
3. Sınıf Fen Bilimleri Maddelerle Çalışırken Güvenlik Tedbirleri Alma konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Maddelerle Çalışırken Güvenlik Tedbirleri Alma konu anlatımı

Elimizde ya da okulumuzda birçok farklı araç ve gereç bulunur. Bu araç gereçlerin her biri maddedir. Bu maddelerin bazılarından uzak durmamız güvenliğimiz için çok önemlidir. Aynı zamanda mutlaka gerekli tedbirleri almamız gerekir. Şimdi bu tedbirleri öğreneceğiz ve neler olduğuna bakacağız. İşte 3. sınıf fen bilimleri maddelerle çalışırken güvenlik tedbirleri alma konu anlatımı.

11.09.20203. SINIF
Omega-3 kullanımında nelere dikkat edilmeli Hangi gıdalarda omega-3 bulunuyor

Omega-3 kullanımında nelere dikkat edilmeli? Hangi gıdalarda omega-3 bulunuyor?

Uzmanlar, güçlü bağışıklık sisteminin neredeyse hayati önem kazandığı pandemi günlerinde balık yağı ve omega-3 takviyesi kullanımını tavsiye ediyor. Omega-3'ten zengin besinlerin başında deniz ürünlerinin geldiğini belirten Farmakoloji Ab.D. Başkanı Dr. Öğr. Üye. Gaye Hafez, "Balık, ceviz ve keten tohumu omega-3 açısından zengin besinlerdir. Özellikle ton balığı, somon ve alabalık ile kuru baklagillerin yanı sıra, sebze olarak da semizotunu omega-3 açısından zengin gıdalar arasında sayabiliriz" dedi.

8.09.2020Sağlık
Omega 3 alımında nelere dikkat edilmeli, hangi gıdalarda var

Omega 3 alımında nelere dikkat edilmeli, hangi gıdalarda var?

Uzmanlar, güçlü bağışıklık sisteminin neredeyse hayati önem kazandığı pandemi günlerinde balık yağı ve Omega 3 takviyesi kullanımını tavsiye ediyor. Omega-3’ten zengin besinlerin başında deniz ürünlerinin geldiğini belirten Farmakolog Dr.Gaye Hafez, “Balık, ceviz ve keten tohumu omega-3 açısından zengin besinlerdir. Özellikle ton balığı, somon ve alabalık ile kuru baklagillerin yanı sıra, sebze olarak da semizotunu omega-3 açısından zengin gıdalar arasında sayabiliriz” dedi.

8.09.2020Sağlık
7. Sınıf Fen Bilimleri Elementler Ve Elementlerin Sembolleri konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Elementler Ve Elementlerin Sembolleri konu anlatımı

Yaşadığımız çevrede saf maddeyi oluşturan ya da maddelerin karışmasını sağlayan elementlerdir. Doğamızda oldukça fazla sayıda element bulunmaktadır. Şimdi doğada ne kadar element olduğunu ve en çok kullanılan elementleri öğreneceğiz. İşte 7. sınıf fen bilimleri elementler ve elementlerin sembolleri konu anlatımı.

23.08.20207. SINIF
5. Sınıf Fen Bilimleri Isı Maddeleri Etkiler konu anlatımı

5. Sınıf Fen Bilimleri Isı Maddeleri Etkiler konu anlatımı

Doğada maddeler katı, sıvı ve gaz halinde bulunurlar. Bu maddeler ısıya maruz kaldıklarında yapılarında değişimler oluşur. Isının maddeler üzerindeki etkisini öğrenip, günlük hayatınızda doğru şekilde kullanabilirsiniz. Bu dersimizde ısının maddeler üzerindeki etkilerini öğreneceksiniz.

18.08.20205. SINIF
8. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik Ve Hareket Enerjisi konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik Ve Hareket Enerjisi konu anlatımı

Fen Bilimleri uygulamaları olarak öğrenilmesi gereken derslerden biridir. İlkokul düzeyinden itibaren okullarda verilen bu ders, temel konulardan başlar. Ortaokul düzeyinde ise daha bilimsel terimler ve laboratuvarlarda uygulamalı olarak devam eder. Peki, ortaokul derslerinden biri olan elektrik ve hareket enerjisi konu anlamı nedir? Enerjiler arasındaki dönüşümler nasıl gerçekleşir? İşte detaylar.

14.08.20208. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Ampullerin Bağlanma Şekilleri konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Ampullerin Bağlanma Şekilleri konu anlatımı

Fen bilimleri dersinin en eğlenceli konularından bir tanesi olan ampul bağlamak suretiyle enerjinin nasıl verildiği konusunu araştıracağımız bu dersimizin sonunda bağladığınız ampullerin ışık ve ısı yaydığını gözlemleyebilirsiniz. İşte, bilinmesi gereken detaylar.

13.08.20207. SINIF
Hipertansiyon kontrolünde nelere dikkat edilmeli

Hipertansiyon kontrolünde nelere dikkat edilmeli?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Özbek, hipertansiyon konusunda yapılması gereken kuralları açıkladı.

12.08.2020Sağlık
Görsel şölen değil zehir kokteyli Gerçekten ihtiyacımız var mı

Görsel şölen değil zehir kokteyli! Gerçekten ihtiyacımız var mı?

Gecenin en heyecanlı anında patlatılıp karanlıkta bir renk cümbüşü yaratan havai fişekler önemli kutlamaların, eğlencelerin olmazsa olmazı. Oysa belki bir an için etkileyici sayılabilecek bu eğlence türünün hem insan sağlığı hem de doğa için kalıcı pek çok zararı var.

19.07.2020Hürriyet Pazar
Tehlikeli yırtıcının nesli tükenmek üzere

Tehlikeli yırtıcının nesli tükenmek üzere

WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Kıkırdaklı Balıklar Danışmanı Hakan Kabasakal, denizlerin en tehlikeli yırtıcısı köpek balıklarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

14.07.2020Teknoloji
Elektrikler ne zaman gelecek BEDAŞ ve AYEDAŞ elektrik kesintisi programı

Elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ ve AYEDAŞ elektrik kesintisi programı

İstanbul’dan elektrik kesintisi haberleri gelmeye devam ediyor. Hem Anadolu hem de Avrupa Yakası'ndaki bazı ilçelere elektrik verilemiyor. BEDAŞ ve AYEDAŞ, İstanbul'da 18 Haziran Perşembe günü elektrik kesintisi yaşanacak ilçeleri resmi sayfası üzerinden paylaştı. Kesinti programıyla ‘elektrikler ne zaman gelecek?’ sorusuna yanıt verildi. İşte BEDAŞ ve AYEDAŞ 18 Haziran elektrik kesintisi programı…

18.06.2020Gündem
Razer Blade 15 Studio Edition tanıtıldı: İşte özellikleri

Razer Blade 15 Studio Edition tanıtıldı: İşte özellikleri

Razer, yeni Razer Blade 15 Studio Edition dizüstü bilgisayarını duyurdu. Yeni mobil stüdyo, en son 8 çekirdekli 10. nesil Intel işlemci ve NVIDIA Quadro RTX 5000 GPU ile donatılmanın yanında; özel olarak kalibre edilmiş 4K OLED dokunmatik ekran, UHS-III SD kart okuyucu ve USB-C şarj yeri gibi destekleyici özelliklerle geliyor.

29.05.2020Teknoloji
Bağışıklık için balık önemli ancak her balık aynı değil

Bağışıklık için balık önemli ancak her balık aynı değil

Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınabilecek önlemlerin başında doğru ve sağlıklı beslenme geliyor. Bu dönemde uzmanlar omega-3 açısından zengin, içerdiği vitamin ve minerallerle balık tüketmeyi tavsiye ediyor. Ancak her balık, aynı oranda bağışıklık silahı değil.

Ateş nasıl ölçülür Ateş ölçer nasıl kullanılır

Ateş nasıl ölçülür? Ateş ölçer nasıl kullanılır?

Corona virüsü vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte ateş ölçümüne ilişkin bilgiler bir kez daha gündeme geldi. Vatandaşların yoğun talep gösterdiği kolonya, maske, eldiven ve dezenfektan gibi ürünlere ateş ölçerler de eklendi. Corona virüsünde ilk belirtilerinden birini yüksek ateş oluşturuyor. Peki, ateş nasıl ölçülür? Ateş ölçer nasıl kullanılır?

20.03.2020Sağlık
Sonunda bu da oldu Yemek amacıyla toprak satıyorlar...

Sonunda bu da oldu! 'Yemek' amacıyla toprak satıyorlar...

Çeşitli bölgelerden killi toprak ve tebeşir gibi ürünler getiren sosyal medya hesapları, 'steril' olduğunu iddia ettikleri bu toprakları satarak para kazanıyor. Uzmanlar ise toprak yemenin zararlarına dikkat çekiyor.

19.02.2020Gündem
İvrindide kaçak kazı yapan 2 kişi yakalandı

İvrindi'de kaçak kazı yapan 2 kişi yakalandı

Balıkesir'in İvrindi ilçesinde kaçak kazı yapan 3 kişi kazı malzemeleri ile suçüstü yakalandı.

13.02.2020Gündem
Kapan-6 Zoride 10 sığınak imha edildi, 830 kilo esrar ele geçirildi

'Kapan-6 Zori''de 10 sığınak imha edildi, 830 kilo esrar ele geçirildi

DİYARBAKIR ve Batman kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik sürdürülen 'Kapan-6 Zori' operasyonunda teröristlerin kullandığı 10 kış sığınağı kullanılamaz hale getirildi, 830 kilogram esrar ele geçirildi.

13.02.2020Gündem
İki kuşak arasında tonla fark var

İki kuşak arasında tonla fark var

Dardanel’in kurucusu Niyazi Önen, oğluyla birlikte balık tüketimini artırmak için reklamlara çıktı. Aralarında dikkat çeken bir boy farkı olan baba oğul, ‘tonla büyüyen’ kuşak vurgusunu yaparak ton balığı tüketimini arttırmayı hedefliyor. Malta, Libya gibi ülkelerde Türkiye’den çok daha fazla ton balığı tüketildiğini söyleyen Niyazi Önen, “125 gram olan ton balığı tüketimini 1 kilograma çıkarmak istiyoruz” diyor. Mehmet Önen ise “Seyşeller ve Fildişi sahillerinden yılda 25 bin ton balık alıp, işliyoruz” diye konuştu.

27.01.2020Ekonomi
Asit yağmurları nedir Asit yağmuru arabaya zarar verir mi

Asit yağmurları nedir? Asit yağmuru arabaya zarar verir mi?

Asit yağmuru, atmosferin kirlenmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Atmosferdeki çeşitli kimyasal tepkimelerle birlikte yağışın gerçekleşmesiyle meydana gelen asit yağmuru, ormanlar ve binalar üzerinde önemli zararlara neden olmaktadır. Peki, asit yağmurları nedir ve arabaya zarar verir mi? İşte, asit yağmuru hakkında detaylı bilgiler

15.01.2020Gündem
Hamilelikte hangi balıklar yenmeli

Hamilelikte hangi balıklar yenmeli?

Gebelik döneminde anne adayları, tüketeceği besinlere ve miktarlarına dikkat etmelidir. Bu dönemde anne adayının özellikle bebeğin gelişimini destekleyici besinler tüketmesi gerekir. Sağlıklı bir besin kaynağı olan balığın tüketiminde ise bilinmesi gereken bazı faktörler söz konusu. Diyetisyen Bilgen Tanyel, hamilelik döneminde balık tüketimi hakkında bilgi verdi.

CES 2020: Acer, yeni taşınabilir LED projektörünü duyurdu

CES 2020: Acer, yeni taşınabilir LED projektörünü duyurdu

Acer, yeni B250i taşınabilir LED projektörünü duyurdu. Kablosuz olarak Full HD 1080p görüntü yansıtabilen bu kompakt cihaz, otomatik odaklama ve yüksek ses kalitesi gibi özellikleri, bir çantaya kolayca sığabiliyor.

7.01.2020Teknoloji
Dikkat İstanbulda satıyorlar, zehir saçıyor Böyle görüntülendiler...

Dikkat! İstanbul'da satıyorlar, zehir saçıyor! Böyle görüntülendiler...

TUZLA Tersaneler bölgesinde kaçak olarak toplanan midyeler İstanbul'da vatandaşlara satılıyor. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Erkan Özden,  özellikle sanayi bölgesinden toplanan midyelerin tüketilmesinin büyük sağlık riskleri oluşturduğunu söyledi.

2.12.2019Gündem
Grip Aşısı Vücudu Koruyor

Grip Aşısı Vücudu Koruyor

Kış kapıya dayandı. Uzmanlar grip aşısı için uyarıyor. Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Genada Sinani, yapılan bilimsel çalışmalarla grip aşısının etkinliği ve güvenirliliğinin ispatladığını söyleyerek, her yıl kışa girerken tartışmalara neden olan grip aşısına yönelik açıklama yaptı.

22.11.2019İyi Yaşam
14 Kasım İstanbulda planlı ve arıza kesintileri hangi bölgelerde Elektrikler ne zaman gelecek

14 Kasım İstanbul'da planlı ve arıza kesintileri hangi bölgelerde? Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul ilçelerinde yaşayan vatandaşlar bölgelerindeki elektrik kesintilerinin nedenini ve elektriklerin ne zaman geleceğini merak ediyorlar. Konu hakkında elektrik dağıtım şirketlerinin paylaştığı listelere göre 14 Kasım Perşembe günü elektrik kesintilerinin programı belirlendi. İşte ilçe ilçe elektrik kesinti program listesi

14.11.2019Gündem
Aşı nedir, nasıl etki eder

Aşı nedir, nasıl etki eder?

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri v.b. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir.

5.11.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Gebelik dönemi uzak durulması gereken besinler

Hamilelikte kişinin öğrenmesi gereken ilk şeylerden bir beslenmedir. Aslında gebelik öncesinden başlayan ve bu şekilde devam etmesi gereken bir beslenme düzeni olmalıdır.

22.10.2020

Grip aşısı gripten korur mu? Ne kadar süre etkili olur?

Pandemi sürecinde mevsimel grip sezonu da kapıda. Peki grip aşısı gripten korur mu? Koruyuculuğu ne kadar sürer? Grip aşısının dozu yaş gruplarına göre nasıl olmalı? Grip aşısı sonrası aşıya bağlı grip geçirir miyiz? Kimler grip aşısı yaptırmamalı? Grip aşısının yan etkileri nelerdir? Grip aşısı otizme sebep olur mu? Mevsimsel grip ile Covid -19 birbiri ile karışabilir mi? Grip aşısı koronavirüsten korur mu? Covid-19 pandemisi sürecinde grip aşısı yaptıralım mı? İşte tüm merak edilenler…

30.09.2020

Yedikule’de İdil Biret ve Çaykovski’nin topu

Erkan Aktuğ’un ‘Yedikule Hisarı yeniden canlanıyor’ haberini okuyunca, tarihi mekânların özellikle kültüre, kültür turizmine kazandırılması açısından çok sevindim.

29.09.2020

Tehlikeli tırmanış sürüyor

Pandemideki son rakamlar, sürecin ciddiyetinin giderek arttığının, dahası çok tehlikeli boyutlara vardığının net ve açık kanıtlarıdır.

7.09.2020

Sokak Lambaları Meme Kanserini mi Tetikliyor?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Meme kanseri gelişiminde; genetik faktörler, kalitesiz gıdalar ile kötü beslenme ve şişmanlık, fiziksel aktivitenin az olması, doğurganlığın az olması gibi kişiye ait özelliklerin yanı sıra çevresel faktörlerin de kanser gelişiminde tetikleyici özelliği olabileceği düşünülmektedir. Bu çevresel faktörlerden birinin, toplumda az bilinen, yapay gece aydınlatma ışığına (ingilizce; ALAN) fazla maruz kalmanın olabileceği son yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur.

19.08.2020

Haftanın testi

Magazin sözlüsüne Deniz Akkaya’yı kaldırdım. İnce ince kinayeler, açık açık topa tutmalar, yekten suçlamalar, bodoslama girişmeler, ben de şaştım kaldım.

6.07.2020

Gebelik döneminde sağlıklı ağırlık kazanımı

Gebelik haberini aldıktan sonra bazı anne adayları fazla kilo alma kaygısı nedeniyle yetersiz beslenebilirken kimi de tüm besin öğelerini yeterince alabilmek adına hem içgüdüleri hem de yakın çevrenin ısrarıyla iki kişilik yemeyi ilke edinir.

9.06.2020

Covid-19 bile meteoroloji aşkımızı yok edemez.

Havalar bozuk mu bozuk. Yaz dedik ama kış çıktı, soğuk...

5.06.2020

Doğru Aydınlatma ile Gökyüzünün Karanlığını Korumak Mümkün

2014 Nobel Fizik Ödülü günümüzün aydınlatma uygulamalarını başta aşağı değiştiren ve dönüştüren buluşları nedeniyle üç Japon bilim insanına verildi. Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura bugün LED olarak adlandırdığımız teknolojiyi 1990'lı yıllarda geliştirdiler.

17.05.2020

Öpüşmeyi sevmeyenler

Biz dostluğumuzu, sevgimizi sarılıp öpüşerek gösteririz. Bir büyüğümüzle ailemiz tanıştırdığında, elini öpsene hatırlatmasında bulunuruz

26.04.2020

Kitap hediye günü bu yıl evlerde kutlanıyor

Bülent Senver, ‘Herkese Kitap Vakfı’ tarafından  başlatılan ‘Kitap Hediye Günü’ için mektubunda ne diyor:

19.04.2020

Cingöz Recai serisi tamamlandı

POLİSİYE romanlara okur ilgisinin arttığını söylemeye gerek yok.

19.03.2020

İnsülin direncini ilaçsız da kırabilirsiniz

‘İNSÜLİN direnci’ yeni yüzyılın en tehlikeli sağlık tehditlerinden biri. Belki de birincisi. Sebebi, kaslarımız ve karaciğerimizdeki insülin reseptörlerinin insüline küsmesi, ona yanıt vermemesi.

20.02.2020

Bu yüzyılın sağlık sorunu ağır metal zehirlenmesi

Uzun süre dayanan ama doğal yöntemlerden uzaklaşılarak yapılan tarım ve ilaçların yaygınlaşmasının ağır metal zehirlenmesi riskini ortaya çıkardığını son yıllarda sıkça duyuyoruz.

12.02.2020

Sisli beyin tehdidi büyüyor

Yeni bin yılın sık görülen sağlık sorunlarından biri de sisli beyin! Sorun önemli.

30.01.2020

2020'nin beslenme trendleri

Başlığı okuyunca aklınıza hemen “Beslenmenin de trendi mi olur hocam?” sorusu gelirse şaşırmam!

16.12.2019

Karaciğer yağlanınca ne olur?

Karaciğer yağlanması yaygın bir problemdir ve sağlığın en mühim sabotajcılarından biridir.

14.11.2019