GeriKelebek Podyumlardan evlere
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Podyumlardan evlere

Moda ve dekorasyon dünyasındaki sınırlar birbirine karışıyor. Ralph Lauren, Armani, Dior, Missoni, Versace gibi ünlü lüks markaların çoğu kendi ev koleksiyonlarını yarattılar. Bu zincire eklenen son halka ise, genç giyimin yakın dönemde parlayan yıldızlarından Zara. Dolayısıyla, podyumda ne görüyorsanız evlerinize aynen yansıtabilirsiniz!

Yaşama sanatının ön plana çıktığı bu dönemde, yetenekli stil avcıları kişiye özel tarzlar oluşturmak için çalışıyorlar. Kişisel tarz ile dış dünyanın en etkili biçimde buluştuğu iki alan ise moda ve dekorasyon dünyası. Her ikisinde de çizgi, hacim, renk, işlevsellik ve dünyanın dört bir tarafından gelen stillerden bahsediliyor. Dekorasyon dünyasına önce sofra takımları, ardından ev tekstili ürünleriyle sızan modanın ünlü imzaları, bugün mobilyadan aksesuvara kadar tüm parçalarıyla bir evi döşeyebilecek koleksiyonlara sahipler.

Kıyafetler ile iç mekanlar arasındaki bu birleşme, doğal olarak onları birbirine benzer hale getiriyor. Birbirinden yoğun şekilde etkilenen bedenler ve evler, aynı renklere tutuluyor, aynı yorumlara yöneliyor, aynı şarkıları söylüyorlar. Bugün vitrinlere baktığımızda çiçek bahçesine dönüşmüş mankenler görüyorsak, bilelim ki döşemelik kumaşlarda da aynı floral cümbüşü rahatlıkla tercih edebiliriz. Defilelerde gözümüzü alan parlak efektli giysilerin evdeki yansıması, Barok avizeler, gösterişli kadife kanepeler, saten aksesuvarlar. Etnik vurgulu çanta, kemer ve takıların mekanlardaki karşılığı ise işli-boncuklu yastıklar, oryantal abajur şapkaları, stilize Çin gülleriyle tasarlanan yatak örtüleri!


Takip

Cine-sofraMaison Française dergisinin ilkini geçen sene düzenlediği Sofra Tasarım Sergisi, bu sene ‘CineSofra’ başlığı altında ikinci kez yapılıyor. Dünya sinemasından ünlü film sahnelerinden esinlenilerek hazırlanan 28 sofra, 1-4 Nisan tarihleri arasında Yıldız Parkı’nın içindeki Şale Köşkü, Ferhan Manej Binası’nın farklı atmosferinde dekorasyon tutkunlarına görsel bir ziyafet yaşatacak. 11.00-19.00 saatleri arasında gezebileceğiniz sergiye giriş ücretsiz!


Dünya

Bir vazo sihirbazı


Her ne kadar mumları, sabunları ve tütsüleriyle ünlü olsa da, Fransız tasarımcı Christian Tortu bence bir vazo ustası. ‘Doğa en iyi rehberdir, bize herşeyi öğretir’ diyen tasarımcının akla gelmeyecek formlara soktuğu vazoların en yeni hali ise, geçtiğimiz ocak ayında Paris fuarında sergilediği ‘Goutte’ ve ‘Cactus’.


Keşif

Işık yansıması


Stillerin iç içe geçtiği 60’lı yılların tasarımlarıyla, yaşadığımız mekánlara özgün aydınlatmalar sunan Lin, Şişli 1000a Dekorasyon Merkezi’nde açıldı. İç mimar Aylin Gümüşoğlu’nun açtığı mağazada aydınlatma, mobilya ve aksesuvarlar satışa sunuluyor. Klasik ile romantizmi buluşturan 60’lı yılların çizgisi ve renkli taşlarla bütünleşen aydınlatmalar, kişiye ve mekána özel olarak uyarlanıyor.

Tel: (0212) 291 31 51.


FİKİR

‘Çiçekköşe’


Bahar ya, tomurcuklar dallara düştü ya, evi çiçeklerle bezemekten daha doğal ne tepki verebilir ki insan? İlle de çiçekçiden şık bir buket almalıyız gibi bir kural yok; hatta mümkünse yasak. Gönlümüz hangi taçyaprakta takıldıysa onu alıyor ve her türlü objeyle birleştirerek ‘çiçekköşeler’ yaratıyoruz.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle