GeriKelebek Küçük büyük herkese pop çocuk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küçük büyük herkese pop çocuk

Bir yüzü dinlemeniz, bir yüzü söylemeniz için

Siz bundan önce; bir orkestra eşliğinde ‘‘Amcamın Çiftliği’’ni çocuğunuzla birlikte söylemeyi hiç denediniz mi?Ya da siz, bundan önce ‘‘Daha Dün Annemizin’’ şarkısıyla ‘‘Dağ Başını Duman Almış’’ marşıyla ailecek hiç dans ettiniz mi?

Artık çocuğunuzla birlikte bütün bunları yapabileceğiniz bir etkinliğe hazırlanın! Ali-Aysun ve kızları İlkyaz Kocatepe'nin ortaklaşa ürünleri ‘‘Pop Çocuk’’ kasetleri sayesinde çocuklarınızla birlikte çoşacaksınız.

Dört şarkı kaseti ve bir masal kasetinden oluşan beş kaset ve beş CD, 1 Numara Müzik Yapım ürünü. Kasetlerin prodüktör ve süpervizörü Ali Kocatepe, düzenlemeler, kayıt, mixing Yuri Riyadçenko, solistler Aysun Kocatepe, Ali Kocatepe, İlkyaz Kocatepe ve vokalde Murat Soydan var.

Her bir kasetin A yüzünde 8'er şarkı yer alıyor. Kasetlerin B yüzleri ise A yüzündeki şarkıların play-back'lerine ayrılmış. Böylece A yüzünde dinlediğiniz şarkıları sadece dinlemekle kalmayıp, B yüzüne geldiğinizde arkada bir orkestra varmışçasına söylüyorsunuz. Yeni bir anlayışla düzenlenen türküler, marşlar, özgün ve aktarma çocuk şarkılarından oluşan kasetleri dinlerken hiç de yabancısı olmadığımız o tınıları ne kadar özlediğinizi anlayacaksınız. Aysun Kocatepe'nin yorumuyla ‘‘Ilgaz’’ı yeniden keşfedecek, ‘‘Süpürgesi Yoncadan’’ın varlığını hatırlayacak, ‘‘Zıbırcığın Şakası’’nı dilinize dolayacaksınız. ‘‘Ti Tin Tini Mini Hanım’’la neşelenecek, ‘‘Annemize Türkü’’yle duygulanacaksınız.

‘‘Pop Çocuk’’ serisinin birinci kasetinin ilk şarkısı ‘‘Ki ki ki, ko ko ko’’ için tamamı animasyon bir klip çalışması da yapılıyor. Ufuk Gürgenç'in hazırladığı animasyon film, bir uzaylının rüyasında Dünya'yı görmesiyle başlıyor. Uzaylı Ki, ‘‘Hey bana bakın! Yanıma gelin, neler gördüm rüyamda’’ diye seslenerek kardeşleri Ki ve Ki'yi çağırıyor. Sadece üçüzlerin yaşadığı bu gezegende diğer üçüz kardeşler Ko, Ko ve Ko'nun da katılımıyla danslar yapılıyor.

Kocatepeler çok sesli yorumlarını yorumluyor

Neden Pop Çocuk?

-Aysun K.: Çocuklarımızın sağlıklı gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz. En iyi şekilde giydirmeye, yedirmeye çabalıyoruz. Ama her türlü ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya çalıştığımız çocuklarımıza hem kendi kültürlerini ve hem de evrensel kültürü keşfedecekleri zenginlikteki şarkıları dinletebiliyor muyuz? Onlarla aynı şarkıları sevip, aynı şarkıları beraber söyleyebiliyor muyuz? Biz bu ihtiyacı görerek, yola çıktık.

Ali K.: Çocuklara yönelik ciddi ve kaliteli yapımların sayısı çok az. Son yıllarda özel televizyon kanallarının artışı ile beraber, hızlı bir çıkış yapan Türk Pop Müziği'nin önemli alıcıları aslında çocuklar oldu. Çocuklar, radyo ve televizyon programlarında ve hatta buralardaki çocuk programlarında da bu şarkıları dinleyip, büyüyorlar. Şarkıların içeriğinden bağımsız olarak, o şarkıları dinamizm ve ritm duygusu onları çekti. Çocuk şarkıları ise tek sesli olarak, sadece okuldaki müzik dersleriyle sınırlı kaldı. Biz yeniden yaptığımız düzenlemelerle günümüz anlayışına taşıdık. Yani artık çocuklar bu şarkıların da alıcıları haline geldiler. Cumhuriyet tarihimizde çocuklar ve gençler için hazırlanan en yararlı ve en kaliteli çalışmayı yaptığımıza inanıyoruz. Çok sesli, çağdaş ve dinamik bir yorum getirdik. Çocuklar okullarda ve aile içinde şarkı söyleme yeteneklerini geliştirebilecekler. Gençler ‘‘Dağ Başını Duman Almış’’ ile diskolarda dans edebilecekler. Öğretmenler anne ve babalar çocuklarına bu müzikleri gönül rahatlığıyla dinletebilecekler.

İlkyaz bu senin ilk kaset çalışman oldu. Şarkı söylemeyi seviyor musun?

-İlkyaz K.: Yoruldum, ama çok eğlendim. Şarkı söylemeyi seviyorum. Ama evde sadece annem ve babamla şarkı söylemeyi daha çok seviyorum.

Peki arkadaşların bu kasetleri dinleyince ne dediler?

İlkyaz K.: Beğendiler, şarkıları, bir de benim sesimi beğendiklerini söylediler. Okulda söylediğimiz, bildik şarkıları duyunca hoşlarına gitti. Okulda her gün kasetleri dinliyoruz. Hiç bilmedikleri şarkıları öğreniyorlar.

Kaseti dinleyenlerden aldığınız tepkiler genelde nasıl oldu?

-Ali K.: İlginçtir, özellikle yetişkinlerden tepki alıyoruz. Heyecan duyuyorlar. Geçen hafta ‘‘Do Re Mi’’ şarkısını çok seven bir dinleyicimiz telefonla bize ulaştı. O kadar heyecanlanmış ki, duygularını paylaşmak istedi. Beş yaşındaki oğlu için kasetlerin devamını hemen almak istediğini belirtti.

Aysun K.: Sanıyorum birçok anne-baba çocuklarına sunacakları nitelikli bir ürün bulmanın heyecanını taşıyorlar. Tıpkı çocuğunuza güzel bir oyuncak almak, sevdiği bir yiyeceği götürmek gibi.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False