Kokpit...

Uğur CEBECİ

Çocukla yolculuğun PÜF noktaları

Çocuklarla ya da bebeklerle sorun çıkmadan uçakla yolculuk yapmak sıkı bir hazırlık gerektirir.

Amerikan Sivil Havacılık Otoritesi FAA, geçen yaz bu konuda bazı katı tavsiye kararları aldı. FAA'nın tavsiye kararlarına rağmen, pek çok kişi hala iki yaşın altındaki çocukları özel portatif koltuk kullanmadan kucağa alıp uçurmaya devam ediyorlar.

İşte çocuklarınızla yapacağınız uçak yolculuğunda uymanız gereken kurallar ve öneriler:

Çocuklarla seyahate çıkmadan önce yapılacak ilk şey, onların özel ihtiyaç duyabilecekleri şeylerin listesini çıkarmak ve seyahat boyunca el altında bulundurmaktır. Havayolu şirketinin sorumluluğu yolcuyu gitmek istediği yere götürmek, anne-baba olarak sizin sorumlulğunuz da uçuş sırasında çocuklara göz kulak olmaktır.

İki yaşın altındaki çocukların kucağınızda seyahat etmesinde yasal engel yok. Ama, FAA, 18 kilodan hafif çocuklar için otomobillerde kullanılanlar gibi resmi makamlar tarafından onaylanmış bir portatif çocuk koltuğu kullanılmasını öneriyor. Çocuğunuz için bu tür bir özel koltuk edinip, yanınızdaki boş koltuğa monte ettirmeniz ideal çözüm olacaktır. Bu koltuklar 40.6 santimden küçük olmaları halinde uçak koltuğuna rahatça yerleştirilebilirler. 18 kilodan daha ağır çocuklar için ise bütün havayollarının normal yolcu koltuklarında kullandığı standart emniyet kemeri yeterli olacaktır.

Uçuş sırasında çocukları her an kontrol altında bulundurun. Onlardan uçuş ekibinin değil sizin sorumlu olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Çocukların koridor tarafında oturtulmamasında fayda var. Küçük çocuklar gördükleri her şeye uzanmak isterler. Bu durumda koridordan geçen yolculara ya da servis arabasına kolları ya da başlarını çarpıp yaralanabilirler.

Oksijen maskesi takılması gereken acil durumlarda önce maskeyi siz takın, sonra çocuğunuzun maskesini takın. Bu uygulama acımasız görünebilir ama ardında çok mantıklı bir neden vardır. Beyin oksijensiz kaldığında, baygın düşebilir ve yanınızdaki çocuklara yardım etme şansınızı kaybedebilirsiniz. Ani bir türbülans durumunda tatsız bir deneyim yaşamaktan kaçınmak için çocuğunuzun kemerinin uçuş boyunca bağlı olmasına özen gösterin.

Çocukları özellikle uzun uçuşlarda oyalamak için yanınızda güvenli oyuncaklar bulundurun. Bu oyuncakların kesici, ağır, sert ya da kırılgan olmamaları gerekir. Uçuş sırasında uçağın elektronik sistemlerini bozacak nitelikte elektronik oyuncaklardan da uzak durmalısınız.

Eğer çocuk yalnız seyahat ediyorsa, ek güvenlik önlemleri almanız gerekir. Uçağa çocukla birlikte binip güvenlik içinde yerine yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Kabin amirinin durumdan haberdar olması gerekir. Çocuğun uçuş bilgilerini açık ve net şekilde vermelisiniz. Çocuğun eğer varsa özel sorunları ve alışkanlıkları hakkında da kabin amirini bilgilendirmeniz gerekir. Çocuğunuz bağlantılı uçuş yapacaksa, bir uçaktan diğerine bininceye kadar yalnız bırakılmaması için gerekli ayarlamaları önceden yapmalısınız.

Çoğu durumda havayolu şirketi özel portatif koltuğunda oturan çocuğun yanınızdaki boş yolcu koltuğuna yerleştirilmesini herhangi bir ücret talep etmeden üstlenir. Biletinizi almadan havayolu şirketinin bu konudaki uygulaması hakkında bilgi edinin. Eğer ücret talep ediyorlarsa, siz de özel portatif koltuğunda taşıdığınız çocuk için indirim talep edebilirsiniz. Özel taşınabilir koltuğuna yerleştirdiğiniz çocuğunuz, uçakta hiç yer kalmadığı için boş bir koltuğa yerleştirilemiyorsa, çocuğunuzu koltuğuyla birlikte kucağınızda uçurabilirsiniz.

Haberle ilgili daha fazlası: