Wolverine Kürtlere karşı!

Güncelleme Tarihi:

Wolverine Kürtlere karşı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 09, 2015 10:50

Marvel'ın en çok bilinen kahramanlarından Wolwerine'in çizgi romanında Ankara'da Kürtlere karşı savaştığı görülüyor.

Haberin Devamı

Marvel Comics bir vakit önce Unlimited diye bir abonelik sistemi başlattı, Spotify benzeri, üye olup en güncelleri hariç bütün Marvel çizgiromanlarını okuyabildiğin bir dijital abonelik. Elbette 3-4 aydır saplanmış durumdayız Marvel dünyasına, tümünü okumaya kararlıyız! Bu arada ilginç bir detay yakaladık...


Wolverine Origins okuyorduk, gedikli Marvel yazarı Daniel Way'in kaleminden, 4 yıla yakın devam etmiş kapsamlı bir hikayedir... Wolverine'in Daken diye hayırsız bir oğlu var, Hulk'un hayırsız oğlu Skaar ve Wolverine'in hayırsız baba figürü Romulus ile bir noktada yolları kesişiyor, hem de Ankara'da!

Wolverine Kürtlere karşı


Wolverine, Romulus'un peşinde. Tam Romulus'u kıstırdım sanırken, çat bir roket geliyor, Wolverine bir bakıyor ki KÜRTLER!
Çizgiromandan alıntılayarak, 'masumları' korumak için Hulk'un oğlu Skaar, Wolverine ve Daken, Kürtlere karşı bir mücadeleye girişiyor. Skarr'ın hırpaladıklarından birisi "Allahackbar!" diye kendini patlatınca hatta iyice bir dikkat dağılıyor.

Yazar Daniel Way neden 2010 yılında basılmış çizgiromanda "paralı asker tutmuş!", "bunlar Romulus'un adamları" ya da abartıp "öte alemden ruh çağırmış!"diyerek işin içinden çıkmamış belli değil. Wolverine "Kürtler!" diye figan etmese, zaten standart Amerikan filmi teröristi çizmişler oraya. Ankara'da eli silahlı, roketli Kürtler nedir? Kaldı ki Ankara gayet modern resmedilmişken, İŞİD kılıklı, Taliban kılıklı adamlar aniden nereden çıkıyor, noluyor mevzu Çinçin Mahallesi'nde mi geçiyor? Daniel Way'in Ankarası iyice sürreal bir hal almış.

Daniel Way, mitolojileri, farklı dilleri, farklı kültürleri bir araya getirmeyi seven bir yazardır. Mesela adı Roma'yı kuran ve kurtlar tarafından büyütülmüş iki kardeşten birinden gelen Romulus, bu hikayede kurtlardan evrimleşmiş, aslında insan değil kurtinsan bir varlık. Acaba Daniel Way, Google'da "Türkler Wolf'a ne diyor?" diye aratıp 'Kurt' diye görünce, bir de 'Kurt' diye aratıp 'Kürt' mevzusunu görünce (malum gavur ne bilsin U Ü farkını) böyle bir bağlantı mı kurdu, ne yaptı? Tuhaf.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!