‘Sihirli Flüt’ün notaları Ankara ve Tarsus’ta yankılanacak

Güncelleme Tarihi:

‘Sihirli Flüt’ün notaları Ankara ve Tarsus’ta yankılanacak
Oluşturulma Tarihi: Aralık 03, 2019 14:27

Ankara'nın yanı sıra Mersin'in Tarsus ilçesinde düzenlenecek etkinliklere ev sahipliği yapacak festivalde, Meksikalı besteci Jose Elizondo'nun Şefika Kutluer için hazırladığı beste, ilk kez seslendirilecek.

Haberin Devamı

Konserlerin yanı sıra Türkiye'nin kültürel değerlerinin önemine dikkati çekecek sunumların da yapılacağı festival, 3-25 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Festivalin Ankara bölümündeki etkinlikler, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda, Tarsus bölümündekiler ise St. Paul Anıt Müzesi Konser Salonu'nda düzenlenecek.

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü ile İtalya, Avusturya, Kazakistan, Slovakya liyakat ve devlet nişanları sahibi flüt sanatçısı Şefika Kutluer, Ankara'da doğduğunu, buradan dünyaya açılıp, tanındığını söyledi.

Kutluer, "Ankara, Atatürk'ün kültür başkenti. Kültür Ankara'dan Anadolu'ya, Türkiye'ye yayıldı. Atatürk'e olan borcumuz, benim ülkeme borcum, bunların hepsi birleşince uluslararası bir festival yapma fikri doğdu. Ankara'ya bir damla katkım olsun diyerek, borçlarımı ödemek üzere bu festivali yapıyorum." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"İki kişilik bir orduyuz"

Festivali eşi Refik Kutluer ile düzenlediklerini, adeta "iki kişilik bir ordu" olduklarını belirten Kutluer, "10'uncu senemize gelmişiz, bunun sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Festival programına ilişkin bilgi veren Kutluer, "Mevlana" albümünde kendisine eşlik eden Prag Virtüözleri Orkestrası'nın 3 Aralık Salı günü vereceği konserle açılışı yapacaklarını, ayrıca kendisinin de Mozart'ın R Majör Flüt Konçertosu'nu çalacağını bildirdi.

Kutluer, 11 Aralık'ta arpist Zeynep Öykü ile flüt-arp resitali vereceklerine değinerek, "Farklı bir repertuvarla hem romantik hem barok hem de klasik eserlerle izleyici karşısına çıkacağız. Zeynep Öykü çok yönlü bir sanatçı, onunla birlikte çalacağım için ben de çok heyecanlıyım." diye konuştu.

Festivalde, Anadolu topraklarındaki kültürel değerleri tanıyıp, korumanın önemine değinen sunumlara da yer verileceğine işaret eden Kutluer, 11 Aralık'taki resital öncesinde eşi Refik Kutluer'in "Korumak için Tanımak Lazım" başlıklı sunum yapacağını anlattı.

Amaç dünyanın ilgisini Tarsus'a çekmek

Kutluer, Avrupa Birliği Oda Orkestrası'nın 20 Aralık'ta Ankara'da, 21 Aralık'ta Tarsus'ta olmak üzere 2 konser vereceğini dile getirdi.

Haberin Devamı

Tarsus'u dünyaya tanıtmak ve bu kentin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne girebilmesi için adım atmak istediklerini vurgulayan Kutluer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarsus, Anadolu'nun çok önemli bir yerleşim birimi. 10 bin yıllık geçmişe sahip ve Hristiyanlığın ilk yayıldığı bölge. Tarihsel ve kültürel zenginlikleriyle Tarsus acilen UNESCO'nun koruması altına alınmalı diye düşünüyorum. Ben de bir müzisyen olarak etkinliklerle buna katkıda bulunmak, festivalimizi Anadolu'ya açmak istedim. Geçen sene İstanbul ve Antalya konserlerimiz olmuştu. Bu sefer de Tarsus da konserimiz var. İnşallah Tarsus çok yakında UNESCO'nun koruması altına girer."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!