GeriKeyif Nobel Edebiyat Ödülü Svetlana Alexievich'in
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nobel Edebiyat Ödülü Svetlana Alexievich'in

Nobel Edebiyat Ödülü Svetlana Alexievich'in

Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi, Beyaz Rus yazar ve araştırmacı gazeteci Svetlana Alexievich oldu.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından, Nobel Edebiyat Ödülü'nün 67 yaşındaki Svetlana Alexievich'e verildiği açıklandı. Akademi’nin Başkanı Sara Danius açıklamasında, "Alexievich’in çalışmaları, günümüz dünyasında eziyet ve cesaretin anıtıdır" dedi. Alexievich, Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan 14'üncü kadın yazar oldu.

SVETLANA ALEXIEVICH KİMDİR?

Nobel Edebiyat Ödülü Svetlana Alexievichin

67 yaşındaki Beyaz Rus yazar ve araştırmacı gazeteci Svetlana Alexievich, pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. II. Dünya Savaşı, Sovyet-Afgan Savaşı, Çernobil faciası, SSCB'nin dağılması gibi dramatik olayları yaşadı, bu olaylara tanık olanlarla röportajlar yaptı. Yazıları rejimi rahatsız edince 2000 yılında hakkında yasal kovuşturma başlatıldı. Bunun üzerine ülkesini terk etti. Hayatının sonraki 10 yılını kendisine kucak açan Paris, Gothenburg ve Berlin gibi şehirlerde, siyasi sürgün olarak geçirdi. Nihayet 2011 yılında ülkesine geri döndü. Yazarın kitapları, SSCB'de yaşamış insanları anlatıyor. Sovyet-Afgan Savaşı'nın ilk ağızdan anlatıldığı Çinko Çocukları ve Çernobil kazasının ele alındığı Çernobil'den Sesler isimli kitapları en önemli eserleri.Savaşın Kadınsı Olmayan Yüzü isimli ilk kitabını 1985 yılında yazdı. Kitap, kısa sürede birçok baskı yaparak, 2 milyondan fazla sattı. Romanda, II. Dünya Savaşı daha önce çok da ele alınmayan yönleriyle, bir kadının monologları şeklinde anlatılıyor. Son Tanıklar: Çocuksu Olmayan Öyküler isimli kitabında savaş, kadın ve çocukların gözünden anlatılıyor. 1993 yılında, SSCB'nin dağılması sonucunda umutsuzluğa kapılıp, intihara teşebbüs eden insanların öykülerinin anlatıldığı Ölümle Efsunlananlar isimli kitabını yayınladı. Aleksiyeviç'in kitapları, aralarında Türkçenin de olduğu toplam 19 farklı dile çevrildi. Kitapların yanı sıra 21 belgeselin metnini hazırladı ve üç tiyatro oyununun senaryosunu yazdı.

TWEET ATARAK TEŞEKKÜR ETTİ

"İsveç Akademisi beni 2015 Nobel Edebiyat Ödülü ile onurlandırdı. Şimdi İsveç'ten telefon aldım. Mutluyum, çok mutluyum! Teşekkürler."

Nobel Edebiyat Ödülü Svetlana Alexievichin

Ödülün sahibi açıklandıktan sonra, Minsk'te yaşayan yazarın evinin önü gazetecilerle doldu.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False