Müzikleri bağımlılık yapan en iyi 7 film

Müzikleri bağımlılık yapan en iyi 7 film

Filmlerin konusu, oyuncu kadrosu, yönetmeni ne kadar önem taşıyorsa, müzikleri de o kadar önemli. Bazı filmlerin ismi unutulmaya yüz tutsa da müzikleri hala canlı ve hatırlanmaya değer. Hafızalara kazınan en iyi 7 film müziği.

Haberin Devamı

Kaliteli senaryo, işini iyi yapan yönetmen, oyuncular ve kamera arkası ekibi bir bütün olduğunda karşımıza izlemeye değer filmler çıkıyor. Tüm bunların yanı sıra kullanılan efektler ve müzikler filmin seyir zevkini arttıran detaylar olarak aklımızda kalıyor. Hatta bazı filmlerin müzikleri, filme dair tüm detayları gölgesinde bırakıp bir adım öne çıkabiliyor. Biz de sizler için filmi gölgesinde bırakan ancak o film olmazsa olmayacak en iyi 7 film müziğini bir araya getirdik.

 

1. ROCKY

Eğer motivasyon eksikliği yaşıyorsanız, arada bir doz almanız gereken film müziklerindendir "Eye of the Tiger". O esnada filmden sahneler de gözünüzde canlanıyorsa, hareketlenememek elde değil. İlki 1976'da çekilen ve toplamda 6 filmlik bir seri haline Rocky, dinamiklerine ek olarak şarkısı ile ön plana çıkmıştı.

 

Haberin Devamı

 

2. ENDLESS LOVE - SONSUZ AŞK

Martin Hewitt ve Brook Shields'ın başrollerini paylaştıkları 1981 yapımı romantik film; oyuncu performansları ve konusuyla döneme damgasını vurmuştu. Birbirine kavuşamayan iki aşığın hikayesini anlatan film adını Lionel Richie ve Diana Ross'un düetiyle de duyurmuştur. Gelmiş geçmiş en iyi düet olarak bilinen müzik, birçok alanda  zirvede yer almaktadır. 

 

3. GHOSTBUSTERS - HAYALET AVCILARI

Ghostbusters; devasa bütçesi, özgün konusu, adından söz ettirmiş oyuncu kadrosunun yanı sıra müziği ile hafızalarda yer eden en iyi filmlerden biri oldu.

 

4. PIRATES OF THE CARIBBEAN - KARAYİP KORSANLARI

İlk filmi 2003 senesinde izleyici karşısına çıkan ve 2017 yılında beşinci filmine kavuşacak olan Karayip Korsanları serisi, korsancılığı farklı bir dille ele almasıyla gündeme gelmişti. Gösterimde olduğu yıllarda sinemaseverlerin sempatisini kazanan film serisi toplamda 3.7 milyar dolar hasılat elde etmişti. İzleyiciyle buluşan dört filmin ortak özelliği ise sinemanın efsaneleşen karakteri Jack Sparrow ve her filmde kullanılan müziği olmuştu.

 

Haberin Devamı

 

5. FAST AND FURIOUS 7 - HIZLI VE ÖFKELİ 7

İzleyiciyle buluşan her filminde aksiyonuyla, hızlı arabalarıyla, tanınmış oyuncularıyla adından söz ettiren Hızlı ve Öfkeli serisi, yedinci filmde hafızalara kazınan bir iş çıkardı. Daha önceki filmlerde kullanılan müzikler filmi ateşlese de filmin önüne geçememişti. Hızlı ve Öfkeli 7'de ise hayatını kaybeden Paul Walker'ın anısına yönelik sunulan müzik ve sahne fazla söze gerek bırakmıyor.

 

6. PULP FICTION / UCUZ ROMAN

Quentin Tarantino'nun başyapıtlarından olan Pulp Fiction, vizyona girdiği dönemde bir çok detayıyla hafızalarda yer etti. Bruce Willis, John Travolta, Uma Thurman, Harvey Keitel ile izleyicilerin gönlünü kazanmış efsanevi yapım ayrıca müziği ile de ön plana çıktı. Kökü 1927'li yıllara dayanan "Misirlou" şarkısı, 1962 yılında Dick Dale ile popülerleştirildi ve 1994 yılında Pulp Fiction filmiyle daha da tanınırlığı arttı. Hatta müzik 1998'de Taxi filminin açılış sahnesinde de kullanıldı. Ayrıca müzik "The Black Eyed Peas" grubunu tarafın "Pump It" ismiyle yeniden yorumlandı.

Haberin Devamı

 

 

7. SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

Sadece Hollywood filmlerinde mi böyle etkileyici müzikler var? Tabii ki hayır, bizde de Yeşilçam Sineması ve içerisine girdiğinizde çıkamayacağınız bir şarkı bolluğu var. "Hasretinle Yandı Gönlüm", "Sevemedim Kara Gözlüm" ve daha niceleri... Ancak içlerinde biri var ki her detayıyla başyapıt. Cengiz Aytmatov'un aynı adlı romanından uyarlanan film ve Cahit Berkay tarafından bestelenen müziği hafızalarımıza kazındı.

 

 

 sinemajor.com Tarafından hazırlanmıştır.