Çobanlıktan, dijital oyun patronluğuna!

Çobanlıktan, dijital oyun patronluğuna

Son yıllarda milyonlarca kişi dijital oyunların büyüsüne kapılmış durumda. Bu oyunların Türkiye’deki yaratıcılarından birinin hikayesinin başlangıcı dijital dünyadan çok uzaklarda…

Haberin Devamı

Çobanlık, yatılı okuldaki bilgisayar odasının anahtarının bekçiliğini yapması, Mehmet Ecevit’i şimdi, çıktığı anda 500 bin kişinin indirdiği 1010!’un patronluğuna kadar götürmüş.

Ecevit, doğduğu köyde eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için babaannesi ile birlikte çobanlık yapmaya başladığında, henüz bilgisayarın b’sinden bile haberdar değildi. Yatılı okuldaki bilgisayar laboratuvarında zamanının büyük çoğunluğunu program yazarak geçirmesi şimdi bir oyun şirketinin kurucusu olmasının en büyük temellerinden biri.

Peki çıktığı ilk iki haftada 500 bin indirilen 1010! Nasıl bir oyun? Bir kere şunu söyleyelim; bu oyun yüzünden uyuyamayıp ‘zombi’ye dönen de var, evdekilerle tartışan da! Ecevit’in söylediğine göre, bu oyun kendini kaptıranlar tarafından günde 85 bin saat oynanıyor.

1010! basitçe parçaları yerleştirip, ekranda yatay ve dikey sıralar oluşturduktan sonra sıraları yok etme amaçlı bir oyun. Her yok ettiğiniz sıra, size yeni alanlar açıyor ve marifetinize göre sizden o ekranın temizlemesini istiyor. Kafasında canlandıramayanlar için şöyle de tarif edebiliriz; bir zamanların efsanesi Tetris’in benzeri.

Haberin Devamı

SOSYAL MEDYADA 1010! HAKKINDA YAPILAN EN İLGİNÇ YORUMLAR ŞÖYLE:

"Etrafımdaki objeleri falan birleştirmeye başladım ama sonuç rekor oldu"
"Tam bir bağımlılıksın bir o kadarda güzelsin"
"Bu oyun yüzünden zombi olduğum doğrudur"
"Tam bir tuvalet oyunu" - Bu benim favorim :)


Çobanlıktan, dijital oyun patronluğuna

İşte o ekip:

Ayaktakiler: Oya Şahinoğlu, Mehmet Ecevit, Remzi Şenel, Sacit Sivri
Oturanlar: Çağın Ülgen, Ari Kambar, Cem Civelek

Haberle ilgili daha fazlası: