Kadınların en sevdiği 5 kadın filmi

Güncelleme: 12 yıl önce

Kadınların en sevdiği 5 kadın filmi

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin PEN Türkiye Merkezi’ne üye kadın yazarlar arasında yaptığı “En sevdiğiniz ‘kadın filmleri’ nedir” konulu soruşturma sonuçlandı. Soruşturmada Jane Campion’ın 1993 tarihli filmi Piyano birinci seçilirken listede en çok filmiyle yer alan yönetmen Atıf Yılmaz oldu.

Haberin Devamı

Bu sene 6-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek 13.  Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Uluslararası P.E.N. Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi’ne üye kadınlar arasında yaptığı “En sevdiğiniz ‘kadın filmleri’ nedir” konulu soruşturmanın sonuçları belli oldu.

“En sevdiğiniz kadın filmleri nedir” soruşturmasının sonuçları şöyle

“En sevdiğiniz kadın filmleri nedir” soruşturmasına katılan kadın yazarlardan bazıları ve seçimleri şöyle

‘Piyano’ bir kez daha birinci seçildi

Soruşturmada Jane Campion’ın Piyano adlı filmi en çok oyu alarak birinci seçildi. “En İyi Kadın Oyuncu” (Holly Hunter), “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” (Anna Paquin) ve “En İyi Senaryo” dalında Oscar’lara uzanan film, tanımadığı bir erkekle evlenen Ada’nın, dokuz yaşındaki kızı ve piyanosuyla birlikte Yeni Zelanda'ya gelişini ve kocasına karşı en büyük tutkusu olan piyanoyu savunuşunu anlatıyordu. Bu tutkulu hikayeyle Jane Campion Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan ilk kadın yönetmen, Oscar’larda da aday olan ikinci kadın yönetmen olarak sinema tarihine geçmişti.

Haberin Devamı

Festival geçen sene Sinema Yazarları Derneği’ne (SİYAD) üye kadın yazarlar arasında da aynı soruşturmayı yapmış, Piyano yine birinci seçilmişti.

Soruşturmada ikinci sırada Julie Taymor’ın Frida Kahlo’nun hayatından yola çıkarak yarattığı Frida’sı (2002) ve Atıf Yılmaz’ın Müjde Ar’lı başyapıtlarından Aaahh Belinda!. (1986) yer alırken, Fred Zinnemann’ın Jane Fonda, Vanessa Redgrave ve Meryl Streep’i bir araya getirdiği Julia (1977) ile Ridley Scott’ın Thelma ve Louise’i (1991) üçüncülüğü paylaştı.

Atıf Yılmaz 14 filmiyle yer aldı

“Kadın filmlerinin yönetmeni” olarak tanınan Atıf Yılmaz, Aaahh Belinda!. (1986), Adı Vasfiye (1985), Ah Güzel İstanbul (1966), Asiye Nasıl Kurtulur  (1986), Berdel (1990), Bir Yudum Sevgi (1984), Dağınık Yatak (1984), Dul Bir Kadın (1985), Düş Gezginleri (1992), Eğreti Gelin (2004), Kadının Adı Yok (1987), Kambur (1973), Mine (1982), Selvi Boylum, Al Yazmalım (1970) ile soruşturmada filmleriyle en çok yer alan yönetmen oldu. Yılmaz’ı Jane Campion ve Sally Potter’ın filmleri izledi.

Soruşturmada yer alan 3 film, 6-13 Mayıs tarihlerinde 13.sü gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında seyirciyle buluşacak.

Haberin Devamı

 

 

 

 

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: