GeriKelebek İstediğimizi star yaparız istediğimiz starı batırırız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstediğimizi star yaparız istediğimiz starı batırırız

Kimi yalnızca Yalın ve Serdar Ortaç çalıyor, kiminin hoparlörlerinden tango ve klasik müzik duyuluyor, kimi popüler olandan uzak dururken, kimi sadece özgün albümler satıyor. İstiklal Caddesi’nde Taksim-Tünel hattında CD ve kaset satan irili ufaklı 25 dükkan var. Ancak bunlardan 13’ü caddeye müzik yayını yapıyor.

Müzik dünyasının nabzı bu 13 dükkanın elinde. İstedikleri şarkıcıyı patlatıyorlar istediklerini yerin dibine sokuyorlar. Beyoğlu’nda yürürken olmadık şarkıları dilimize dolayan bu dükkanları tek tek dolaştık, Beyoğlu müzik piyasasında dönen her türlü dolabı öğrendik.

AFM

Aynı nakarat hep aynı aynı


Serdar Ortaç’ın mistik şarkısı ‘Çakra’ eşliğinde AFM Müzik Market’den içeri giriyoruz. Satış görevlisi Serhan Bakır ile konuşmak için şarkının bitmesini bekliyoruz. O da ne, biten şarkı yeniden başlıyor. Meğerse AFM’de adet buymuş. Gündemdeki parça sürekli tekrar edilirmiş. Son günlerde Yalın, Serdar Ortaç ve Abidin arasında mekik dokuyorlarmış. ‘Hangi şarkıların ne kadar çalınacağı firmalarla yapılan anlaşmalar doğrultusunda belirleniyor. Bu dükkandan günde 200-300 CD satıyoruz. Önünden binlerce kişi geçiyor. Yüzlerce kişi AFM’de sinemaya geliyor’ diyor Serhan Bakır. AFM’nin çok satanlar listesindeki isimler: Yalın, Kıraç, Norah Jones, Gripin, Yıldız Tilbe, Serdar Ortaç.

MEGAVİZYON

Kürtçe çaldığımızda, içeri girip kapatın şunu diye bağırıyorlar


AFM’den çıkıp karşı çaprazındaki Megavizyon’a giriyoruz. 450 metrekarelik mağazanın müdürü Ferdi Canbolat (25) ufak bir tanıtım yapıyor: ‘CD, kaset dışında DVD, kitap ve elektronik aletler de satıyoruz. Burada her tarz albümü bulabilirsiniz. Caz bile kendi içinde elektronik caz, asit caz ve funky diye gruplara ayrılıyor. Hepsinin ayrı rafı var.’ Megavizyon vitrine çok önem veriyor, bazen günde iki kez yeniliyor. Çünkü vitrinin önünden günde 1.5 milyon insan geçtiğini tespit etmişler. ‘Bazen vitrinimizi kiralıyoruz. Kimisiyle nakit üzerinden anlaşırken kimi firma 10 liralık albümü 8 liraya veriyor. Ama çalacağımız müziğe biz karar veriyoruz.’ Megavizyon’da Kürtçe şarkılar çalmıyor. ‘İnsanlar içeri girip, kapatın bunu diye bağırıyorlar. Sırf bu yüzden devrim şarkıları da çalamıyoruz.’ Megavizyon müziğin sesini bir türlü ayarlayamıyor. Bazen yasanın koyduğu 12 desibel limitini aşıyorlar. Bu söyleşinin yapıldığı gün 2.5 milyarlık uyarı cezası aldılar. Çok satanlar: Yalın, Kurtlar Vadisi, Kıraç, Nil, Kenan Doğulu, Dido, Norah Jones, Rosmus, Evonoscenos.

KARAKEDİ

Yağmurda romantik, güneşte neşeli parça çalıyorlar


İstiklal Caddesi’nin en eski müzik dükkanındayız. 37 yıldır Beyoğlu’na tangolar, operalar çalan Karakedi’nin Müdürü Erdal Üngör’ü (50) satış yaparken yakalıyoruz. Albümü müşterisine şu sözlerle pazarlıyor: ‘Bu tangoyu alın ve güneşli bir pazar kahvaltısında dinleyin. Ama masanızda mutlaka kır çiçekleri olsun.’ Almamak mümkün mü? Müşterisini uğurlayan Üngör, yanımıza gelip bir ‘satış’ da bize yapıyor: ‘13 yaşından beri burada çalışıyorum. Karakedi diğer müzik marketlere benzemez. Bu cadde Pavarotti’nin sesini bizim sayemizde duymuştur. Herkes İbrahim Tatlıses’den Mavi Mavi çalarken ben O Sole Mio çalardım. Ne çalacağıma ben karar veririm. Bunu çal, diyen firmaları asla dinlemem. Türkçe pop müziği günde iki-üç kere çalarım. Mesela bugünlerde sos niyetine günde bir kere Yalın çalıyorum. Eğer söyleyenin sesi güzelse Kürtçe de çalarım. Benim için müziğin ideolojisi değil, kalitesi önemli. Aynur’u en az günde iki kez çalıyorum.’ Karakedi yağmur yağıyorsa romantik, güneş açtıysa neşeli müzikler çalıyor.Çok satanlar listesi: Diana Krall, Jane Birkin, Anastasia, Mariza, Serdar Ortaç, Yalın, Abidin, Deniz Arcak.

ALAMUT KİTABEVİ

Muhalif müzik satıyoruz en çok cezayı biz yiyoruz


Girişinde ‘Burada sadece etnik ve özgün müzik satılır’ diye bir tabela yok ama siz girer girmez anlıyorsunuz. Dükkana ‘protest’ bir hava sinmiş. Ahmet Kaya ve Grup Yorum’un albümleri raflara dizilmiş. Alamut Kitabevi’nin müdürü Tuğbay Akdaş, ‘Bu dükkanda Onur Akın, Grup Munzur, Ali Asker, Ahu Sağlam gibi şarkıcıların kasetleri satılır. Kimse bize Yalın sormaz’ diyor. Kürtçe şarkılar çaldıkları için tepki aldıklarını söylüyor Tuğbay Akdaş: ‘Müziğin sesini çok açtığımız gerekçesiyle sürekli ceza alıyoruz. Muhalif müzik çaldığımız için en çok cezayı biz yiyoruz.’ Çok satanlar: Aynur Doğan. Albümü geldiği gün tükeniyormuş.

SİNEM KİTABEVİ

Beyoğlu’nda kaset satmak ciddi iştir


Adı kitabevi olan bir dükkandan içeri daha müzik konuşmak için giriyoruz. Müdür Önder Alkan hemen tanıtıma başlıyor: ‘Bu dükkanda 5 bin albüm var. Beyoğlu’nda kaset satmak ciddi bir iştir. Bu caddedeki dükkanlar birleşse istediğini star yapar, istediği starı batırır.’ Hemen ‘Bu dediğinizi nasıl yapıyorsunuz, ne çalacağınıza nasıl karar veriyorsunuz’ diye soruyoruz. Cevabı şöyle: ‘Müzik firmalarının talepleri doğrultusunda şekilleniyor. Ben Universal’in müdürüyle aynı dili konuşurum. Firmalardaki insanlarla arkadaşız. Arkadaşlarımız talep ediyor biz de elimizden geldiği kadar kırmamaya çalışıyoruz. Karşılığında ise 10-20 promosyon albüm, poster gibi şeyler alıyoruz.’

Çok satanlar: Yalın, Yıldız Tilbe, Serdar Ortaç, Demir Demirkan, Mercan Dede, Orient Express, Kill Bill ve Karşı Pencere film müzikleri, Natasha Atlas.

MEPHISTO

Günde 400 albüm satılıyor


Yabancı müzik deyince akla Mephisto geliyor. Klasik cazdan new age’e, etnik müzikten rock’a kadar her çeşit albümün satıldığı mağazada bizi müdür Levent Erzeren ve yardımcısı Rafi Çelik karşılıyor. Levent Erzeren ‘Çalınacak müzikte firmalar yönlendiriyor ama nihai kararı biz veriyoruz’ diyor. Müzik hava şartlarına, günün saatlerine göre değişiyormuş. Mesela sabah klasik müzik çalarken öğlen tempoyu yükseltip popa geçiyorlarmış. Mephisto, İstiklal Caddesi’ne vitrini olan nadir müzik dükkanlardan. Rafi Çelik ‘Biz vitrini kiralamıyoruz ama fazla mal aldığımız firmaların kasetlerini vitrine çıkarmaya özen gösteriyoruz.’ Çok satanlar: Demir Demirkan, Neredesin Firuze, Gripin, Jane Birkin, Norah Jones.
METROPOL

Halk müziği onlardan soruluyor


Uzun süredir aradığınız bir türkü kaseti varsa, mutlaka Metropol’e gitmelisiniz. Aynı zamanda müzik yapım firması olan Metropol Müzik, kendi çıkardığı albümleri çalmaya dikkat ediyor tabii. Mağaza Müdürü Faruk Altun ‘Kürtçe çalıyor musunuz’ sorusunu ‘Seviyeli olursa çalıyoruz’ diye yanıtlıyor. ‘Mesela bir Civan Haco gibi. Onu bayıla bayıla çalarız.’ Metropol ses limitini aşmaktan dolayı kapatılan tek müzik market. Diğerleri yalnızca uyarı cezası almış. ‘Üç kez üst üste uyarı cezası alınca üç gün kapattılar’ diyen Faruk Altun, şimdi çok dikkatli olduklarını söylüyor.

SEL KİTABEVİ

Çaldığımız müzik kitap müşterisine uymalı


‘Çaldığımız müziğin Beyoğlu’na hitap etmesini ve kitap müşterisi ile uyum içinde olmasını çok önemsiyoruz. Bu sebeple Müslüm Gürses, Kibariye, Ferdi Tayfur duyamazsınız. Tepki topladığı için Kürtçe de çalmıyoruz.’ Sel Kitabevi’nin müdürü Yaşar Yalçın mağazayı böyle anlatıyor. Mağazanın bitişiğinde bir başka müzik market daha var. İki dükkan birbirini bastırmak için müziğin sesini sürekli açıyor ve bol bol ceza yiyor. En son 1 milyar 300 milyon ödemiş Yaşar Yalçın. ‘Sesi açmazsam, albüm satamam’ diyor. ‘Türkiye’de müziği İstiklal Caddesi belirler. Mesela ‘Köprüler’ isimli albüm Beyoğlu’nda meşhur edildi.’ Çok satanlar: Tarkan, Dans With Me, Nicos, Yalın ve Serdar Ortaç.

SEL KASETÇİLİK

Klasik de çalarız, pop da


Sel Kitapevi’nden çıkıp bitişiğindeki Sel Kasetçiliğe giriyoruz. İlk işimiz ‘Sizin isminiz de aynı, neden ayrısınız’ diye sormak oluyor. Meğer eskiden iki dükkanın sahipleri aynıymış. Sonradan ortaklar arasında anlaşmazlık olmuş. Şimdi Sel Kasetçilik de Sel Kitabevi de ‘Asıl Sel biziz’ iddiasında. Sel Kasetçiliğin sorumlusu Barış Demirbozan, Ömer Faruk Tekbilek’tan Beethoven’a, Serdar Ortaç’tan Yalın’a kadar her şeyi çalıp sattıklarını söylüyor. En çok satanlar: Serdar Ortaç, Baha, Norah Jones ve Ömer Faruk Tekbilek.

ADA MÜZİK

Popüler olana destek vermiyoruz

Fuat Saka’nın ‘Livera’ şarkısı eşliğinde Ada Müzik’ten içeri giriyoruz. ‘Zalim oyun bozan/ Sen de, bu büyü de yalan’ şarkısını duymadığımız için derin bir oh çekiyoruz. Zira Yalın’ın şarkısının gün içinde 45 kere dinlemişiz ve kusmak üzereyiz. Galatasaray-Tünel hattının en büyük müzik marketi Ada Müzik’in müdürü Arzu Özülke ‘Hangi albümlerin çalınacağına yönetim karar veriyor’ diyor. ‘Biz popüler olana destek vermiyoruz. Asla Serdar Ortaç ve Yalın çalınmaz. Aynur Doğan, Fuat Saka gibi fazla desteklenmeyen şarkıcıları tanıtıyoruz.’ Ada Müzik sesi fazla açtığı için 4 yıl önce iki kez uyarı cezası almış. ‘Üst katımız Baro olduğu için sık sık şikayet ediyorlar. Oysa biz sesin caddenin diğer tarafına geçmemesine çok dikkat ediyoruz.’En çok satanlar: Yalın (hiç çalınmadığı halde), Fuat Saka, Kıraç ve Mercan Dede.

MAVİ MÜZİK

Küpe gösterip CD satıyor

Ağırlıklı olarak Yunan, Balkan ve Arap müziklerinin çalındığı bir dükkan Mavi Müzik. Tünele gelmeden sağda. Sorumlusu Cüneyt İnan dükkana müşteri çekmek için incik boncukları kapının girişine koyduğunu söylüyor. Kadınlara küpe gösterip CD satıyorlarmış. En çok satanlar: Karşı Pencere, Dance with Me ve Kazım Koyuncu.

İSTAVRİT

Monica Molina’yı biz meşhur ettik

Mağazaya girer girmez ‘Yoksa siz de yalnızca Karadeniz müzikleri mi satıyorsunuz’ diye soruyoruz. Mağazanın sorumlusu Fatih Kalkavan ‘Niye, İstavrit yalnızca Karadeniz’de mi yetişir, burada her tür müzik satılır’ diyor. İstavrit popüler albümlerin dükkanı. Ha bire Serdar Ortaç, Yalın, Yıldız Tilbe çalıyorlar. Kalkavan, en çok sattıkları yabancı albümün Monica Molina olduğunu söylüyor: ‘Molina, İspanya’da çok tanınıyor ama Türkiye’de pek bilinmiyor. İstavrit’te çalışan herkes onun şarkılarını çok seviyor. Sık sık çalıyoruz. Duyan geliyor. Beyoğlu’na onu biz tanıttık.’

CORNER MÜZİK

Yoldan geçenler istek yapıyor

Galasaray Lisesi’nin karşısında, Ayvalık Tostçusu’nun önündeki Corner Müzik seyyar kasetçilere benziyor. Dükkanın sorumlusu Melih Tarkuli mekanın küçüklüğünden dolayı çeşidin de az olduğunu söylüyor. Ağırlıklı olarak pop satıyorlarmış. Fazla ortada olmasından Corner Müzik’te hangi albümlerin çalınacağına halk karar veriyor. ‘Yoldan geçenlerden istek parça kabul ediyoruz. Son günlerde herkes Yalın ve Serdar Ortaç istiyor’ diyor Tarkuli.Çok satanlar: Kazım Koyuncu ve Ezginin Günlüğü.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle