GeriKelebek İŞTE CEVAPLAR - OSTEOPOROZ
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İŞTE CEVAPLAR - OSTEOPOROZ

Abone Olgoogle-news

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor sağlıkla ilgili tüm soru ve sorunlarınızı cevaplıyor. İlk olarak hipertansiyon, diyabet ve AIDS'le ilgili sorularınızı cevaplayan doktorlarımız, şimdi de Osteoporoz'la ilgili sorularınızı cevaplıyor.. İşte Osteoporoz'la ilgili sorularınızın cevapları...

SORU
Hocam Talasemi hastasyım sorum sığmadığı için devam ediyorum. 3. yurt içinde görüştüğümüz bazı talasemi+osteporoz hastalarına 3 aylık aredia tedavisi yapılıyormuş. siz ce bisfosanatlar ile kıyaslanadığında hangi ilacı yararlı buluyorsunuz? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.
CEVAP
IV zoledronik asid ve pamidronik asid belirli periodlarda kullanılabilir. örneğin zoledronik asid 3-6 ayda bir alınabilir, oral tedavi için bence alım sıklığı bakımından en uygunu ibandronattır (ayda bir tablet). Heyet raporu için ICD tanı kodu olarak: M80.8 (diğer osteoporoz, patolojik kırık ile) kullanılıp T skorları yazılırsa geri ödemede bir sorun olacağını sanmıyorum.

SORU
İyi günler temennisiyle. Ben 2 yıldır hipotroid hastası olduğumu öğrendim. Bunun için hergün sabah aç karnına Euthyrox 50 mg tablet kullanıyor ve 1/2 saat hiçbirşey yemiyorum. Aynı zamanda kemik erimesi için de Fosamax 70'lik tb.verildi.Bu ilaç da aç karnına içilecek.Troid ilacını da aç karnına içiyorum. İLAÇLARI NASIL KULLANMALIYIM? İkisini aynı zamanda içmek doğru olurmu? TEŞEKKÜR EDERİM.
CEVAP:
Kahvaltıdan 1 saat önce euthyrox'u, haftada bir kez de kahvaltıdan yarım saat önce fosamax'ı alabilirsiniz.

SORU
Annem 81 yaşında7 yıldır kemik erimesi var haftalık fosomax kullanıyor zor yürüyor omurgasında eğrilik var ağrıları oluyor başka ne gibi bir ilaç kullanabilir tedavi olarak ne önerirsiniz. teşekkürler
CEVAP
Teriparatid kullanılabilir. Buna endokrinolog karar verebilir.

SORU
Hipotroidi olan hastalarda osteoropoz görülme sıklığı nedir?
CEVAP
Hipotiroidi bizatihi osteoporoza yol açan bir durum değildir.

SORU
İyi günler dileğiyle.. ben 47 yaşında 2 yıldır hipotroid hastasıyım. L1 T skoru: -2.5 Z skoru: -2,1 L2: T skoru :-2,5 Z skoru:-2.0 L3: T Skoru: -2.0 Z SKORU: -1.5 L4: T SKORU:-2.0 Z SKORU: -1.4 TOTAL: T skoru: -2.2 PR:%77 Z Skoru: -1.7 AM%81 kemik erimesi için ilaç kullanmalımıyım? troid ilacımı sabah kahvaltıdan 1/2 saat önce alıyorum.kemik erimesi için olan ilaçla arka arka alınabilirmi? Cals-d'de içiyorum aynı zamanda. şimdiden teşekkürler...
CEVAP
Bu soruya cevap verebilmek için diğer risk faktörleri, ör. ailede kırık öyküsü, alkol, sigara, boy kilo, menopozal durum, sekonder osteoporoz yaratan nedenlerin varlığı, direk grafilerde kompresyon deformitelerin varlığı bilinmesi gerektiğinden, bir endokrinoloğa başvurmalısınız. başvurana kadar, aldığınız calcium-D vit şimdilik yeterlidir.

SORU
Bone mineral density testi neticesi osteopinia teshisi konuldum. Doktorun tavsiyesi ile calcium oranini elementel calsiyum olarak 1500 mg., vitamin D oranini ise gunluk max. 2000 unite cikardim. Esas sorum: Yukarida ozetledigim saglik durumuma bagli olarak doktorun tavsiyesi ile ACTONEL ilacini almaktayim. Actonel biphosphatese gurubu ilaclardan biri olup yapilan birkac arastirmaya gore necrosis of jaw'a sebep olabildigi,bu hastalara dis implanti tavsiye edilmiyor.Bu konuda ne dusunuyorsunuz?
CEVAP
Risedronat etken maddeli ilacınızı güvenle kullanabilirsiniz. Klinik pratikte o bahsettiğiniz komplikasyonu görmüyoruz

SORU
Ben urfadan mustafa sorum osteoporozla ilgili değil ama hocam yinede bilginiz varsa aydınlatırsanız memnun olurum. 22 yaşında yaklaşık 15 yıldır böbrek hastası abim var tuz yediği zaman vücütta şişma oluyo özellikle göz ve yüz çevresinde doktor bir yıl tuz kullanmasa iyileşebileceğini söylüyor kesin tedavisi sizce nedir bu hastalıktan nasıl kurtulabilir hocam bide kullandığı kortizon ilacından dolayı olumsuz etkileri oluyo kendisine kemik erimesi çok az saplandı.
CEVAP
Cevap: Kullandığı kortizonun yapacağı kemik erimesini engellemek için bisfosfonat türevi ilaç başlanmak üzre endokrinoloğa başvurmalısınız.

SORU
Doktor Bey,(TOTAL):BMD=0.701,T Score=-2.2,Z Score=-1.9..olan biriyim. Fosomax,CalD-Vit kullandım ama olumlu bir sonuç alamadım, etkin ve uzun süreli bir tedavi için 2005 yılında;1AyX4, 4AyX4,1Yılx1, periyotlarla serum yoluyla ZOMETA(4m) aldım. Başlangıçta -2.5> olan değerlerim yukarıdakigibi sabitlendi. Buarada "Hipoandrogenemi" şüphesi ile 6 aylık "testostoron placement" önerildi.SORULARIM:1)ZOMETA'nın uzun süreli bir koruyuculuğu ve yan etkisi var mı? 2)TestosPlacement(M:8-9) gerekli mi?TŞK
CEVAP
zometa 1 yıla yakın koruyuculuğa sahiptir, androjen replasmanı sadece hipogonad erkeklerde önerilir. hasta bayan ise önerilmez.

SORU
Merhaba ben neyazık ki 7 sene önce ani menapoza girdim. kocaelide yaşıyorum.gittiğim doktorlar ilaç vermedi.ama ben süt ürünlerini sevmediğim için kalsiyumda aldım fakat bu yıl osteopeni teşhisi kondu midemde reflü var osteoporoz tabletleri verdi ama nasıl kulanıcağım bundan sonrası için ne yapmalıyım.hepsi mideye dokunur mu alternatif tedavi yoları var mı belim ağrıyor erime bel bölgesinde .cevabınızı bekliyorum.teşekkürler.
CEVAP
Bisfosfonat türevi ilaçlar reflülü hastalarda sorun yaratabilir, stronsiyum kullanılabilir, suda eriyenler yerine tablet şeklinde kalsiyum verilebilir. Bunlara endokrinoloğa başvurduğunuz taktirde o hekim tarafından karar verilecektir.

SORU
Merhaba ben haşimato troid hastasıyım uzun yıllardır.Fakat 10 yıl kadar önce tesadüfen yaptırdığım kemik ölçümlerinde ciddi kemik erimesi farkedildi.Ve tedaviye başladı.Fakat şu günlerde menopoz dönemimde başlamak üzere sanırım.Bu dönemde kemik erimesinin daha artmaması için neler yapabilirim ve troid ilaçları kemik erimesi gercektende yapıyormu.Saygılar...
CEVAP
Tiroid ilaçları optimal dozda kullanıldıklarında kemik erimesi yapmaz.

SORU
2 senedir muntazam Fosamax 70 mg kullaniyorum.Bu ilacin 5 seneden fazla kullanilmamasi soyleniyor.Ben daha once 1 sene muntazam bir muddette pek muntazam olmayan sekilde bu ilaci kullandim ( birseneden az).Daha kac sene kullanmam lazim .Tesekkur ederim.
CEVAP
Cevap: Bu ilacı ben hastalarımda periodik kullanıyorum. 2 yıldır aldığınıza göre bence bir altı ay ara verebilirsiniz. Ancak yine de konuyu ilacı veren doktorunuzla da tartışmanızı öneririm.

SORU
osalen ve calcimax d3 ve kondramin tb kullanıyorum bel,boyun ve kalçamda diz kpaklarımda osteoporoz var ayrıca el parmaklarımın bir ikisinde eğiklik var şu anda kasık bölgemde çok ağrı oluyor şişlik yok kemiğim ağrıyor oda buna mı bağlı ne yapmalıyım... şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP
Tedaviniz gayet uygun, takibinizi bir endokrinoloğa giderek sürdürmelisiniz.

SORU
merhaba ben 15 yaşındayım. ben hastaneye karın ağrısıyla gittim ve beni edirneye sevk ettiler oda bana osteoporozis teşhisini koydular.ben sağlık meslekte okuyorum ve biliyorum ki menapozdan sonra ancak başlıyor osteoporozis merak ediyorum bende nasıl osteoporozis olabilir cevaplarınızı bekliyorum.
CEVAP
Juvenil osteoporoz olabilir, bir pediatrik endokrinoloji uzmanına görünün.

SORU
Bende kemik erimesi var.calcimax (suda eritilen)kalsiyum tabletlerinden kullanıyorum.bununle eriyen kemiklerim yerine konabilirmi,erimenin ilerlemesi dudurulabilirmi.
CEVAP
Sorunun cevabi altta yatan osteoporoz mekanizmasina bagli olarak degisir.

SORU
Merhaba Hocam, 5 sene önce Endometriyozist yüzünden ameliyatla menopoz dönemim başladı.Kasım 2008'de de Osteoporoz girdi hayatıma.Değerlerim -3,6 özellikle bel,omuz bölgesinde.Uzun süre ayakta duramıyorum.Açıkçası ilaçlarımı da düzenli kullanmıyorum.İlaç kullanmak yerine doğal beslenme tercih ediyorum.Bu yolla hastalığı yavaşlatabilir miyim? Ve bu hastalığın durdurulması ve hatta yok edilmesi mümkün mü?Teşekkürler...
CEVAP
Mutlaka endokrinoga basvurun, sadece beslenme tedavisi yeterli olmaz, ilac almaniz gerekiyor olabilir/

SORU
Belin alt kısmında birdembire başlıyan ağrı oluştu .densimetre değerleri kalçada yüksek bulundu .en yüksek 1.9 Burundan fısfıs olarak kretini ve kalsiyum d vitamini alıyorum.6aydır kullanıyorum.daha ne kadar süre kullanmam gerekiyor.İlaçların yan tesirleri varmı.teşekkürler. emel ataz
CEVAP
Burundan kullandığınız ilacın per bir faydası olacağını sanmıyorum. Calcium-D tedavisini yaşınız gereği sürekli almanız daha iyi olacaktır. T skorunuz gayet iyi. eğer diğer kırık risk faktörleriniz yoksa (ör. ailede kırık öyküsü. geçirilmiş kırık öyküsü. alkol-sigara tüketimi gibi), başka b ir şeye gerek yok. Düzenli beslenme ve spor da tabiiki önemli.

SORU
sayin hocam,ben 8 yil önce erken menopoza girdim bundan dolayi osteoropoz ve cilt-sac dökülmesinden dolayi 7 yil yüksek dozda hormon ilaci kullandim fakar 1 yil önce bacagimdaki bir kirikdan dolayi bende Tromphoz(kan fihtilasmasi) tesisi kondu bu yüzden simdi kesinlikle hormon ilaci kullanmam yasak fakat diger rahatsizlilklarim icinde hic bir ilac vermiyorlar bunlari beslenmemi dikkat ederekden idare etmemi söylediler.acaba bu konuda sizin düsünceniz nedir.Saygilarimla -yurtdisinda yasiyorum-
CEVAP
Bisfosfonat grubu ilaç ve kalsiyum vitamin D tedavisi alabilirsiniz. Bunun için takip yeri endokrinoloji ve metabolizma kliniği olmalıdır.

SORU
YAKLAŞILK 4 SENEDİR KEMİK ERİMESİ HASTALIĞIM VAR.BİR DÖNEM KEMİK ERİMEMİ DURDURMUŞTUM FAKAT EN SON ŞİDDETLİİ BEL VE BACAK AĞRILARIMDAN SONRA EMAR ÇEKTİRDİM(YAKLAŞIK 1 AY OLUYOR)BELİMDE 3 BÖLGEDE KEMİK ERİMESİNE BAĞLI KEMİKKIRILMASI OLDUĞU SÖYLENDİ.DR.ÇEŞİTLİ İĞNE VE KALSİYUM İLAÇLARI YAZDI.AMA YİNEDE PEK YETERLİ BİR ETKİ GÖRMEDİM.NETTEN KIZIM EMTS İSİMLİ BİR CİHAZ OLDUĞU ÖĞRENMİŞ.BU CİHAZIN KEMİK ERİMESİNDEETKİLİ OLDUĞU SÖYLENİYOR.ACABA GERÇEKTEN ETKİLİMİDİR?NASIL BESLENMELİYİM?
CEVAP
Söz konusu cihazla ilgili herhangi bir bilgi ve deneyimim yok. Ancak kemik erimeniz kırıklarla seyrettiği için ciddi bir ilaç tedavisi (ör. stronsiyum, teriparatid, bisfosfonat) görmek üzere endokrinoloğa başvurmalısınız.

SORU
Üç yıldır levatiron kullanıyorum, hormon seviyesi normal seyrediyor, genelde hareketliyim, yürüyüşler yapmaktayım,sut ve sut ürünlerini yeteri kadar tuketirim,kullandıgım ilaç yüzünden osteoporoz riskim v armıdır, var ise nasıl önlem almalıyım. teşekür ederim
CEVAP
Osteoporoz riskiniz yoktur. TSH düzeyiniz baskılanmamalıdır.

SORU
30 yasında trafik kazası geçirdimkalça ve bel kemiğinde kırıldı. 6tı ayda bir gittiğim kadın doğum uzmanın kemik ölçümü istedi sonuçta kalça kemiklerinde erime olduğu tesbit edildi yapılan araştırmalarda nedeni bulunamadı 6tı ay fosamaks kulladım sonra bir daha kullanmadım yalnız düzenli olarak hergün soda ve kefir içmeye başladım dizlerimde kalçakemiklerimde ağrı olunca FT UZMANINA GİTTİM KEMİK ERİMESİ YOKTU FAKAT KİREÇLENME VARDİ kefire devam ediyorumkireçlenme için ne önerirsiniz saygılarım

CEVAP
Kireçlenme FTR uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. İleri boyutta ise bazen ortopedide diz protezi takılabilmektedir.

SORU
Merhaba 2000 yılından beri osteoporoz teşhisi konuldu,tedavi görüyorum ,çeşitli ilaçlar aldım ama şu anda fosavan alıyorum haftada 1 kez .son ölçümdeki detaylarım; t skoru son raporda - 2,4 boyun sol femur -0,5,z skoru L 1 0,728 L 2 0,780 L 3 0,903 L 4 0,931 sorun omurgada benim.sizce nasıl durum ve ilaç yeterli mi? teşekkür ederim. inşallah yardımcı olabileceğiniz kadar veri yazmışımdır.
CEVAP
Bence tedavi yeterli, bol egzersiz ve bol süt ürünleri ve yeterince güneşlenme, ayrıca sık sık hekime kontrole gitme dışında bir önerim yok.

SORU
Merhaba hocam. 10 gün süreyle günde 1000 mg kortizon aldım 1 yıl önce. bu ileriki yaşlarda osteopoprz edermi..ayrıca süt içemiyorum rahatsız oluyorum bezlenmede ne önerirsiniz..sağolun
CEVAP
Aldığınız kortizon osteoporoza yol açacak boyutta değil. Süt yerine diğer süt ürünleri de (ör.yoğurt, peynir, cheddar) kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilir.

SORU
Merhabalar, Hipogonadotropik hipogonadizm hastasıyım. Daha doğrusu hiper mi hipo mu tam olarak anlaşılmadı. 16 yaşımdan beri hormon tedavisi görüyorum. 6 yıl önce ileri derecede osteoporoz hastası olduğum ortaya çıktı. Divina tablet, calsimax ve osalen kulanıyordum. ancak yaklaşık 1 yıldır devlet benim tanıma bağlı osteoporoz hastalarına osalen'i ödemiyor. gittiğim hastanedeki doktorlar da bu konuda aydınlatıcı bilgi vermiyor. Başvurabileceğim bir yol var mı?Şu an osalen kullanmıyorum
CEVAP
T skoru -2.5'tan daha küçük olmadıkça osalen ödenmiyor. Rapora sekonder osteoporoz olduğu ve kırık riski bulunduğu yazılırsa faydası olabilir.

SORU
Merhaba,1 yıldır menapoz dönemime girdim kemik taramamda bel kısmı kırmızı çizgiye yaklaşmış bu saatten sonra ne yapmam lazım hangi besinler ve vitamibler almam lazım teşekkürler
CEVAP
Yılda bir endokrinoloğa başvurmalı, bol egzersiz yapmalı, bol süt ve süt ürünü tüketmeli, bol güneşe çıkmalısınız. alkol ve sigara asla kullanmamalısınız.

SORU
Çok fazla kemik erimem var ayda kullandığım bir hapım var birde sabah akşam suya atıp içtiğim calsiyum ilacım var.bu suya atıp içtiklerim ishal karın ağrısı yapıyor ve iştahımı çok kapatıyor birşey yemek istemiyorum bunun yerine ne önerirsiniz. cevaplarsanız beni çok sevindirirsiniz. sevgiler
CEVAP
Cevap:aldığınız kalsiyum suda eriyen cinstense bu şikayetleri yapabilir. Onu kesip yerine Ostershell tablet kullanabilirsiniz. Bu devlet tarafından ödenmeyen ve eczaneden parayla alınması gereken bir kalsiyum tabletidir.

SORU
20 yıl önce menepoza girdim 10 yıl hormon ilacı kullandım fakat yinede kemik erimem hat safhada Calcium ilaçlarını ve süt, sütlü gıdaları ishal yaptığı için alamıyorum.kemik erimeme daha fazlaya gittetesi için ne yapmalıyım?
CEVAP
Bisfosfonat tedavisi başlanmak üzre bir endokrinoloğa başvurmalısınız.

SORU
1979 DOĞUMLUYUM KADIN AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE YAPILAN KEMİK ÖLÇÜMÜ SONUCUNDA DEXA ÇEKİMİNE YÖNLENDİRİLDİM TOTAL SONUÇ -2.2 ÇIKTI CALCİMAX-D3 REÇETE EDİLDİ -2.9, -2.7 TEK ELE ALINDIĞINDA MEVCUT FAKAT TOTALE BAKILARAK DEĞERLENDİRİLME YAPILDIĞI SÖYLENİLDİ AKTİF HAYAT ÖNERİLDİ. TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ YÖNLENDİREBİLECEĞİNİZ ÖNERİLERİNİZ VARMI? TEŞEKKÜR
CEVAP
Yapılanlar doğrudur.

SORU
Merhabalar,bundan 2-3 yıl önce kemik taraması testine girmiştim ve kemik erimesi başlangıcı olduğunu söylemişlerdi.Süt ve süt ürünleri tüketmemi,balık yememi önerdiler.Fakat ben süt içemiyorum,peynir yiyemiyorum.sadece süt ürünlerinden yoğurt tüketiyorum.osteoporozu önleyebilmem için bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? İyi Çalışmalar. Teşekkürler.
CEVAP
Yeterince kalsiyum tüketemiyorsanız tablet şeklinde kalsiyum günde 1 adet alabilirsiniz.

SORU
Ben ameliyatla menopoza 15 yıl önce girdim, 10 yıldan bu yana osteroporoz tedavisi görüyorum kemik yoğunluğum her yıl ölçülüyor oldukça düşük seviyede, calsimaks D, Evista ve haftada bir Fosamaks 70 kullanıyorum, böbreklerime ve mideme baktırıyorum ancak böyle bir tedavi daha ne kadar sürecek, doktorum bunun devam etmesini öneriyor zarar görürmüyüm, bu tedavinin yan etkileri ne zaman ortaya çıkar
CEVAP
Doktorunuzun önerilerine uyunuz. Kendisi size ne zamana kadar tedavi olacağınızı söyleyecektir.

SORU
 Sayın hocam, annem 83 yaşında alzheimer-Kalça kırığı ve yatalaktır.Bir seneye yakın kemik erimesi ilacı(risedronat NA 35mg.haftada bir-1000mg CA+400 iu D vit.günde bir.)kullanmaktadır.Sağ femur T-Score -8.0,L1-L4 T-Score -4.3 dür.Ayağa kalkıp yürüme olanağı kalmamıştır.Halen kırık yerinde kalça kemiğine dizden yukarı platin takılıdır.Bir sene alınan ilaç nasıl etki yapmıştır.Durumu iyi, kaynamış dediler.Başka neler verebiliriz.(Ortopedi doktorları bakıyor.)Raporu yenileyelim mi?Saygılar.

CEVAP
Anneniz teriparatide adli osteoporoz ilaci için çok iyi bir adaydır. Bir endokrinoloji uzmanına başvurmalısınız. Bu ilacın raporunu sadece endokrinologlar çıkarabilir ve çok pahalı bir ilaçtır.

SORU
Ben çok minyon tipli bir bayanım.Son kemik yoğunluğu ölçümüm L1-L4,T-Skoru-4,0 Z-skoru -3,2 sol femur boyun t-skoru -2,4 Zskoru -1,6 şu anda calsimaks D ,haftada birde fosavance kullanıyorum.bazende calsimaks yerine cal-D vitamn kullanıyorum.senede bir kere ölçüm yaptırmam gerekiyor yoksa ilaçlarımı alamıyorum.Bu konuda ne yapmam gerektiği konusunda adeta telaş içindeyim. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Kırşehirde yaşıyorum.
CEVAP
Bir endokrinoloji merkezinde uzman doktora muayene olup sağlık raporunuzu öyle yeniletmelisiniz. -4 T skoru oldukça düşündürücü, ilave ilaca gereksiniminiz olabilir.

SORU
Yumurtalık kanseri atlattım.ama bu süreç sonunda osteoporozla tanıştım.şöyle ki lomber total T skoru -3.25 SD femur total T skoru -1.48 SD şimdi kalsiyum 600 mg+D vit.400 IU 2x1 ve ayda bir ibandronik asit 150 mg tb kullanıyorum. ancak hafif gastritim var kalsiyumun mideme bir zararı olabilir mi? bu skorlar olumlu değişebilir mi? teşekkürler...
CEVAP
Tedavinize aynen devam edin, bu skorlar 1-2 yıl içinde olumlu değişecektir.

SORU
Günaydın kemik ölçümlerinden sonra doktor ilaç yazayımmı diye sordu çok şaşırdım.tanı:post menopoz(N95.1)osteoporoz(M81.9)(BMD-2.2)(L1-3).actonel35mg yazdı durumun önemi ne derece onu bile bilmiyorum ve merak ediyorum teşekkürler
CEVAP
Hafif osteopeniniz var, doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

SORU
Meraba.ben 23 yaşında erken menepoza girdim hiç bi tedavide görmmedim..çok hareketli ve hiper bi insanım her fırsatı spor yaparak geçiriyorumm..şu zaman kadar kemiklerimde hiç ağrı olmamıştı ama şimdi baya ağrılarım var özellikle boyun ve omuz bölgelerimde..neler yapmalıyım ne kullanmalıyım..kalsiyom fort kullanıyorum yoğurt ve peynir tüketimimde oldukca iyi ..şimdiden tşkler sağlıkla sevgiyle kalın...
CEVAP
Hormon replasman tedavisi almak üzere bir endokrinolog ve jinekolog tarafından görülmelisiniz.

SORU
Kuzey avrupa ülkelerinde kalça kırığının yaygın olmasını fazla süt tüketimine bağlayanlar var. Asidoz olunur, kemiklerden mineral eksilirmiş. Bu doğru olabilir mi? O ülkelerde güneş az görünüyor. Bundan olamaz mı?
CEVAP
Cevap: Sorun güneşin az görünmesi ve ırksal faktörlerdir.

SORU
40 yaşında histerektomi ameliyatı oldum östrojen ve ca eferbesan tab bıraktım. ca yönünden yeterli doğal beslenme şekli nasıl olmalı dansitometrede orta seviyede osteoporöz var teşekkürler
CEVAP
Süt ve süt ürünlerini bol miktarda tüketin. Günde en az 1000-1500 mg elementer Ca almanız gerekir.

SORU
SELAMIN ALEYKÜM HOCAM, BEN 35 YAŞINDA BİR EV KIZIYIM TSH : 4,95 FT4 : 16,8 ÇIKTI. İLAÇ KULLANMIYORUM VE KULLANMAK TA İSTEMİYORUM. NEDENİNİ SORACAK OLURSANIZ TİROİD İLACINI KEMİK ERİMESİ YAPTIĞINI DUYMUŞTUM. DOĞRUMUDUR HOCAM? LÜTFEN BENİ BİLGİLENDİRİN RİCA EDİYORUM,ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER EDERİM.
CEVAP
Optimum dozda kullanılacak olan tiroid hormonu kemik erimesi yapmaz.

SORU
Merhaba Hocam,39 yıllık tip I diabet hastasıyım. 1 sene önce 2 böbrekte 3 er mm lik 8 taş çıktı, femur boynu:-2.47 çıktı.Sol kalçamda yokuş çıkarken feci ağrı oluyor. Romatoloji hiç birşey yok dedi,fizik tedavi birşey yok dedi. Bu ağrı osteoporozdan mı? İlaç calcium+Vit D önerildi. Bunlar böbrek taşı yapar mı? Diabetli olduğum için protein almamaya çalışıyorum (nefroloji önermişti)bu yüzden süt, yoğurt yememeye çalışıyorum dolayısıyle kalsiyumu nereden alacağım? Saygılarımla.
CEVAP
Osteoporozda asla kemik ağrısı olmaz, kalçadaki ağrı için bir FTR uzmanına başvurmanızı öneririm. Kalsiyumu da kalsium tabletlerden alabilirsniz (ör.ostershell vs. gibi)
 
SORU        
iyi günler doktor bey ben de bir osteoporoz hastasıyım. değerlerim neck -0.8, troch:-1.9, inter: -1.2, total:-1.3 L1:-2,3, L2:-2.7, L3:-2.5, L4:-2.6, total:-2.6 ben menopozda değiim. kullandığım ilaç calcium D Sandoz, bu ilacı akşam yatmadan önce kullannıyorum.Bir sıkıntı yapar mı Bol egzersiz kemik erimesinin en güzel tedavisi değil mi doktor bey tekrar teşekkür ederim..
CEVAP
Tedavinize aynen devam edin ve izotonik egzersiz (en iyisi tempolu yürüyüştür) yapın.
  
SORU
2008 şubatında tiroıd ameliyatı oldum.sağ lob alındı.1/2 tablet yapay hormon alıyorum(levitron)geçen yıl mart ayında yapılan kemik ölçümünde kemik erimem enyükseği2,5 iken bir yıl sonraki ölçümde en yükseği3,7 olmuştur.1 yıldır fosavance haftalık olarak aldım.şimdi doktorum ilacı değiştirdi, protelos kullanıyorum.(günlük)ayrıca d vitamini takviyesi için alpha d3 (1mcg) verdi.günaşırı kullanıyorum.bu ilaçların birbiriyle etkileşimi varmı tiroıd problemim olduğu için kemik erimem devam edermi.
CEVAP
İlaçlarınızı kullanmaya aynen devam edip kontrole gidin, herhangi bir sorun yoktur.


SORU
2008 şubatında tiroıd ameliyatı oldum.sağ lob alındı.1/2 tablet yapay hormon alıyorum(levitron)geçen yıl mart ayında yapılan kemik ölçümünde kemik erimem enyükseği2,5 iken bir yıl sonraki ölçümde en yükseği3,7 olmuştur.1 yıldır fosavance haftalık olarak aldım.şimdi doktorum ilacı değiştirdi, protelos kullanıyorum.(günlük)ayrıca d vitamini takviyesi için alpha d3 (1mcg) verdi.günaşırı kullanıyorum.bu ilaçların birbiriyle etkileşimi varmı tiroıd problemim olduğu için kemik erimem devam edermi.
CEVAP
İlaçlarınızı kullanmaya aynen devam edip kontrole gidin, herhangi bir sorun yoktur.

SORU
Merhaba ben 44 yasindayim bende kemik erimesi cikti. calcimax d3 kullaniyorum ancak daha önce böbrekte tas düsürdügüm icin ,bu ilac böbregimde tas yapiyor bu durumda ben tedavimi hangi ilacla yapmaliyim. böbrekte tas yapmayan bir ilac varmi
CEVAP
2000 mg elementer kalsiyum/güne kadar alınan kalsiyum böbrek taşına yol açmaz, ama yine de bir ürolog ve endokrinolog tarafından değerlendirilmenizi öneririm.

SORU
2 senedir fosamax 70 mg kullanmaktayim.Bobreklerim tas yaptigindan gunde 1 kere 500 mg kaisiyum+200 iu D3 vitamini aliyorum,ama gece yatmadan once ac karina su ve tabletin erimesi icin az portakal suyu ile.Dogrumu? Tesekkurler
CEVAP
Tedavi şemanız doğrudur.

SORU
Radyoatif iyot tedavisi sonunda hipotroidi gelişen biriyim. Yerine koyma tedavisi için hergün yapay hormon alıyorum. Bu ilacların (tefor-eutrox) uzun süre kullanımlarında kemik erimesi yaptığı söyleniyor. Doğrumudur ? Doğru ise nelere dikkat etmem gerekir. (ayrıca diyabetiğim-antidiyabetik ilaç kullanıyorum) Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekür ederim. Sevgiler saygılar.
CEVAP
Uygun dozda alacagınız tiroid hormonu kemik erimesi yapmaz

SORU
MERHABALAR,GENEL DİŞ KONTROLÜNE GİTTİM VE ÜST DİŞLERİMDE KEMİK ERİMESİ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ!O BÖLGEDE BAŞLAMIŞ OLAN KEMİK ERİMESİ ACABA TÜM VÜCUT İÇİN GEÇERLİ OLABİLİRMİ?GEÇEN YIL KEMİK SAYIMI YAPTIRMIŞ VE BİR SORUN OLMADIĞI SONUCUNA VARILMIŞTI!AYRICA DİŞLERİMDEKİ SORUN DURDURULABİLİRMİ,DİŞLERİMİ KAYBETMEYİ SÜRDÜRECEKMİYİM?TEŞEKKÜRLER
CEVAP
Çene kemiğinde genel bir zayıflık hali, tüm kemiklerin durumunu kısmen de olsa yansıtabilir. 43 yaşında olduğunuza göre büyük ihtimalle menopoza girmediğinizi varsayıyorum. Bu durumda ailede osteoporoz, kortizon kullanımı, tiroid ve paratiroid hastalıkları, düşük enerjili travma ile kırık öyküsü, sigara alkol kullanımı, boyda kısalma gibi risk faktörlerinden herhangi birini taşıyorsanız, yeniden direkt pelvis ve torakolomber grafiler ve kemik dansitometrisi gibi yöntemlerle osteoporoz yönünden araştırılabilirsiniz. Eğer bu risk faktörleri yoksa, herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Ancak yaşınız icabı günde en az 1000 mg elementer kalsiyum almanızı ve yukarıdaki risk faktörlerinde (öz.le sigara, alkol gibi) kaçınmanızı öneririm.

SORU
Benim annem 69 yaşında ve kemik erimesinden dolayı yatalak durumda.Hiç kalkmıyor,kıpırdamıyor,bizim müdahale etmemize izin vermiyor,her tarafım çıkıyor diyor.Çok zayıfladı,bu durumda ne yapmamız gerekiyor iyileşmesi mümkünmü? şimdiden teşekkürler.
CEVAP
Annenizi en kisa sürede bir psikiatrist (majör depresyon açısından) ve bir endokrinoloğa (osteoporoz tedavisi açısından) götürmenizi öneririm.

SORU
38 yaşında -2,5 kayıp kemik kaybı tanısı ile kemik erimesi teşhisi konuldu. calsimax içtiğimde parothormonum yükseldiği için doktorum D vitamini emilimi ile ilgili bir sorun olduğunu belirterek ostrama verocaltrol 0,25 ile fasomax'a başladım.2 sene kullandım kemik kaybında bir değişiklik olmadı. fasomax'ı bıraktım. ostrama ve ocaltrola birlikte bir ay protelos kullandım. şu an Protelos kullanmıyorum. ostram ve rocaltrol kullanıyorum. parothormonum yine yüksek çıktı.sintigrafisinormal.Neyapmalım
CEVAP:
ENDOKRİNOLOĞA BAŞVURMANIZ VE PRİMER HİPERPARATİROİDISM ACISINDAN ARASTIRILMANIZ GEREKIR. BU HASTALIKTA SİNTİGRAFİ DE NORMAL ÇIKABİLİR.

SORU
42 yaşındayım.boyum 1.63 50 kiloyum.kemik erimesi tedavisine başladı doktorum.totalde -2.3 çıktı.kalsiyum ve aylık hap alıyorum.henüz menopoza girmedim.erken degil mi yaş geregi nasıl beslenecem acaba baya tedirginim bu konuda.
CEVAP
OSTEOPOROZ İÇİN YAŞINIZ ERKEN. ANCAK BU YAŞTA OSTEOPOROZ ASLA OLMAZ DİYE BİR ŞEY DE YOK. T SKORUNUZUN -2.3 OLMASI TEK BAŞINA SİZDE OSTEOPOROZ TEŞHİSİ KOYDURMAZ. DİĞER RİSK FAKTÖRLERİ (AİLE ÖYKÜSÜ, HİPERTİROİDİ, HİPERPARATİROİDİ, AŞIRI SİGARA/ALKOL TÜKETİMİ GİBİ) YOKSA, GENELLİKLE AYLIK TEDAVİYİ BAŞLAMIYORUZ. ANCAK YİNE DE DOKTORUNUZA DANIŞMANIZI ÖNERİRİM.

SORU
Annemde aşırı kemik erimesi mevcut,calsimax ve miacalcix nazal sprey kullanıyor bunlara destek iğne türü ilaç varmı varsa kullanım doz ve şekli ne olmalıdır,çünki yürüme imkanı nerdeyse kalmadı yaşı 70. Teşekkür ederim
CEVAP
TERIPARATID (FORSTEO) KULLANILABILIR. BUNUN ICIN ENDOKRINOLOGA BASVURABILIRSINIZ.

SORU
Bu hastalık genetikmidir sadece süt,yogurt bu hastalıktan korunmak için yeterlimi nasıl korunabiliriz teşekkürler
CEVAP
Hastalık %80 genetiktir. %20 çevresel faktörler etkilidir. Süt ve süt ürünü tüketimi, elbette bir miktar riski azaltmaktadır.

SORU
Merhaba, İlk mailimde tahlil sonuçlarımı göndermiştim. Henüz tedaviye başlamadım. Ne tavsiye edersiniz? Nasıl bir yol izlemeliyim?
CEVAP
Tahlil sonuçlarını tekrar yollayınız.

SORU
ALPER BEY, BU MAİLİMDE SİZE TAHLİL SONUÇLARIMI GÖNDERİYORUM. KEMİK DANSİTOMETRESİ; (L1,T=-4.7,Z=-4.1) (L2,T=-4.0,Z=-3,4) (L3,T=-4.6,-4.0) (L4,T=-4,6,Z=-4.0) (Total,T=-4.5,Z=-3.9) (Neck,T=-1.8,Z=-0.9) (Troch,T=-1.8,Z=-1.5) (Inter,T=-1.6,Z=-1.3) (Total,T=-1.7,Z=-1.3) (Ward's,T=-3.0,Z=-1.4) T3=3.68 T4=1.8 TSH=9.92 SEDİM=8(1saat) PARATİROİT HORM=NORMAL TOTAL TESTOSTERON=201 USG=TİROİD GRANDI DÜZENSİZ KONTÜR, PARENKİMDE SEVDONODÜLER PATERNDE HETEROJENİK VE EKOJENİK KAYBI MEVCUTTUR.
CEVAP
Tedavinizin (tiroid hormonu, alendronat, kalsiyum-D-vitamini) planlanması için en kısa sürede endokrinologa başvurmanız gerekir.

SORU
Merhabalar, ben 31 yaşında genç ve güzel bi bayanım ancak boyum 1.80. sırtım eğik yürüyorum. korkuyorum acaba osteoporoz mu oldum.
CEVAP
Muhtemelen boyunuz çok uzun olduğu için eğik duruyorsunuzdur. Bir problem olduğunu sanmıyorum. Yaşınız icabı henüz osteoporoz için çok erken. Ancak boyda kısalma olursa hekime başvurmanızı öneririm.

SORU
Çocuklugumda sut turevleri almadan buyumusum.Kemiklerim ince yapili sirt kismimda simdiden egilme var .Daha dogum yapmadim.Anne olmakta istiyorum kemik yapim ilerde bana sorun olurmu? cocugu kaldirabilirmiyim?Kemik yapim icin neler onerirsiniz.Tesekkurler.
CEVAP
Cevap: Günlük kalsiyum alımınızı artırın. Bol süt ve süt ürünleri tüketin, güneş banyosu ve tempolu yürüyüş şeklinde egzersiz yapın. Sigara ve alkol, gazlı içecekler tüketmeyin. Bu sekilde gebe kalmanızda bir sakınca olacagini tahmin etmiyorum ancak yine de gebelik oluştuğu taktirde bir kadın doğum uzmanının kontrolu altına hemen girmenizi öneririm.

SORU
Sayın hocam, Sağ tarafıma yattığımda kalça eklemimde ağrı başlıyor. yürürken, yüzerken veya otururken ağrı yok.Fizyoterapist röntgene bakarak eklemde kireçlenme var. kemik erimesi başlamış dedi, Surgam ve Calci-Nett D3 yazdı.Fizik tedavinin faydası olmaz dedi.Surgam allerji yaptı ve mideme dokundu bıraktım,Calci-nett' e devam ediyorum.Fazla yürümek zararlı olur mu, Calci-nett kemik erimesini önlemek için yeterli mi?Hareketli bir insanım, kilom 77.Tedavi için tavsiyelerinizi rica ediyorum.
CEVAP
78 yasinda oldugunuz icin calcinet-D3 tek basina yeterli olmayabilir. Alendronat kullanmaniz gerekebilir. Bu acidan bir endokrinoloğa başvurmalisiniz.

SORU
Ben 5 sene once menopoza girdim ondan oncede 5 yil ostrajen kullandim.Son bir yildir diz eklemlerimden ses geliyor comelerek oturursam kalkamiyorum.ellerim sabah uyandigimda kasilmis katilasmis kalkiyorum.Cok yoruldugumda kalcamin ortasindaki eklem yerinin altidan bacagima yayilan agri oluyor yururken kasiliyor.sol omuzum geriye atamiyorumveya yukari kaldiramiyorum. 2006 da femir boynundan olculen kemik minaral dansite T skoru 1.15 Zskoru 0.05 L2 L4 vertabra Tskoru 1.58 Zskoru 1.32 idi tesekkur
CEVAP
Cevap: Şikayetlerinizin osteoporozla ilgisi yok, eklemlerinizdeki dejenerasyonla ilgisi olabilir. Bunun için bir FTR uzmanına başvurmanız önerilir. Verdiğiniz T skorları osteoporoz düşündürmüyor ama yine de endokrinoloji uzmanına başvurabilirsiniz.

SORU
Kemik erimesi bsslamak uzere eklem yerleri ve kemikler agriyor-aksamlari dah a cok agriyor lutfen yanitlayin
CEVAP
Kemik erimesinde eklem ve kemik ağrısı olmaz.

SORU
Mmerhaba, Ben önlem olsun ,bilgim olsun diye kemik ölçümü yaptırdım,boyun t-skor - 2.4, L1-L4 -1.7 -zskor boyun -1.6, L1-L4 ise - 0.8 çıktı. Henüz doktora gitmedim.Hep farklı farklı şeyler okuduğum için çelişkide bırakıyor doktorlar. Önerileriniz olabilirmi acaba-bu arada hormon tedavisi görüyorum.Klasiyum ve d vitaminine dikkat etsemde ,sonuçlarım ilaç gerektirecek düzeydemi acaba? teşekkürler
CEVAP
Endokrinoloji ve kadın doğum doktorlarına başvurmanız gerekli. Hikaye, fizik muayene, risk faktörlerinin belirlenmesi ve gerekirse direkt grafilerle kemik yapıların değerlendirilmesi gerekir.

SORU
Merhaba ben7 senedir osteoporose tedavimi fosamax ve vitamin kalsuyumla surduruyordum bu sene yeni cikan AKLASTA isimli bir serum verildi ve diger ilaclar durduruldu beni bu ACLASTA ismli ilac icin aydinlatirsaniz cok sevinirim saygi ve selamlar
CEVAP
Cevap: Iceriginde zoledronik asid olan uzun etkili bir kemik erime ilacıdır. 6-12 aylık aralarla damardan verildiginde uzun etkili bir sekilde osteoporz önlenme ve tedavisinde etkilidir.

SORU
Annem 29 yasında menopoza girdi. 3-4 sene fosamax kullandi. Kemik erimesi nedeniyle bir cok doktora gıttı. Fosamax 5-6 senedir kullanmıyor ancak tıp bu konuda 2 ye ayrılıyor. Fosamaxı bazı doktorlar oneriyor bazıları onermıyor. Annemde yogun kemık agrıları kemık erimesi devam ediyor. Her gun Calsıyum alıyor ancak ileri yaslarda daha kotulesebilir. Ne onerırsınız? Tesekkurler
CEVAP
Cevap: Annenizi bir endokrinologa götürerek yeni bir kemik dansitesi ve direkt grafilerle incelendikten sonra eger önceye göre bir kötüleşme varsa, stronsiyum vs. gibi alternatif ilaçlar denenebilir.

SORU
55yaşımdayım menopoza 3yıl önce girdim.ilk yıl kemik erimesi çıktı t scorel2 -2.84,L3-3,26,L4-2,63idi fosamaks içtim .1 sene sonra tekrar gittim L2-2.1 L3-2.7 L4-2.0 artık içmenize gerek yok calsiyuma devam edin dendi sırtım azıcık işle bile çok ağrıyor ne yapmalıyım.
CEVAP
Calcium-D vitamini ve egzersize devam edip, sırt agrıları icin bir FTR uzmanına basvurmanızı öneririm
.

SORU
45 yasındayım tüp bebek düşünüyorum tek çocuğum yanlış teşiş yüzünden ansefalit geçirdi istediğim sağlıkta değil 17 yaşında bebek düşünmem ve kullanılacak ilaçlar bu yaştan sonra kemik yoğunluğumu etkilermi çocuk düşünmem sizce bu yaştan sonra doğrumu sağlığım açısından
CEVAP
45 yasindan sonra hamile kalmak ve cocuk dogurmak, bebekte olasi genetik anomalilerin (basta mongolizm olmak üzere) riskini artiracaktir. Gebe kalindigi taktirde mutlaka yakin takip ve rutin amniosentez gerekecektir. Kemik sagliginizi olumsuz etkileyecegini sanmiyorum.

SORU
Merhaba hocam annem bundan 2 ay önce doktora gitti ve osteoporoz teşhisi koydular calcined D3 ve BONVİVA 150mg ayda bir ilaçları verdi annem ilaçları içtikten sonra iyice kötüleşti kemiklerinin çok ağrıdığını söyledi.Başka bir doktor ilaçları kesmemizi onun yerine süt, yoğurt, balık yemesini yürüyüş yapmasını ve güneşin çok önemli olduğunu söyledi bizde ilacı kestik şimdi daha iyi sizce ilaca devam etmelimiyiz yoksa diğer doktorun dediği gibi doğal yollarlamı devam etsin. tşk ederim sayğılar
CEVAP
Annenizin Vitamin D eksikligi yonunden de arastirilmasini, ilac yan etkisi yonunden ilaclari ilk veren doktora danismanizi önerebilirim. AG.

SORU
Ben 3 yildir hergun 25mg tensinor tansiyon il aci ve 25 mg aspirin ve gunasiri tarden isimli kollesterol ilaci kullaniyorum,yakinlarim bunlara ilaveten,coenzyme Q-10 ve saw palmetto kullanmami tavsiye ettiler ancak ben kullandigim ilaclar ile bunlarin uyumu hakkinda bir bilgi edinemedim,bu konuda beni aydinlatmanizi rica ediyorum saygilarimla....
CEVAP
Yakinlarinizin tavsiyesine katilmiyorum. Kullanmaniza gerek yok. AG.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle