Heykel gibi taşlaşıyor

Güncelleme Tarihi:

Heykel gibi taşlaşıyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 30, 2013 01:38

İngiltere’de yaşayan 17 yaşındaki Seanie Nammock’un yakalandığı nadir hastalık nedeniyle kasları donarak kemiğe dönüşüyor. Genç kızın kolları daha şimdiden bir heykel gibi bükülmüş bir pozisyonda sabitlendi ve omuzlarında fazladan bir kemik dokusu oluştu.

Haberin Devamı

Dünyada sadece 600 kişide olan Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP) adlı nadir kas hastalığı nedeniyle, kemikleşeceği korkusuyla birçok aktiviteyi yapamayan genç kız, kazalardan da korunmak zorunda.

Nammock’un aldığı en basit darba vücudunun o bölgesinde hızlı bir kemik oluşumunun başlamasına neden olabiliyor. Ayrıca biyopsi yaptırmak ya da aşı olmak da onun için söz konusu değil. Bu tip tıbbi müdahaleler de genç kızın taşlaşma sürecini hızlandırıyor.

Ancak 17 yaşındaki Nammock hastalığına rağmen normal bir hayat sürmek için elinden geleni yapıyor. Kollarını yüzüne kadar kaldıramadığı için barbekü maşalarının yardımıyla makyaj yaptığını söyleyen genç kız, saçını taramak için de özel yapılmış uzun saplı bir fırça kullanıyor.

Seanie Nammock, “Arkadaşlarım harika. Bazen benim için saçımı yapıyorlar ya da astığım yerden paltomu alıp bana veriyorlar. Benim yapamadığım her şeyde bana yardımcı oluyorlar” dedi.

Haberin Devamı

Genç kızın kız kardeşi Sinead, kardeşinin hastalığı ile ilgili bir araştırma fonu oluşturmak için bağış topladıklarını, 120 bin sterlinlik hedeflerine ulaşmak için Tanzanya’daki Kilamanjero Dağı’na tırmanacağını açıkladı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!