GeriHayat Her gün koşarak işe gidiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her gün koşarak işe gidiyor

Her gün koşarak işe gidiyor
refid:27491762 ilişkili resim dosyası

Elena Polyakova, geçen hafta Kapadokya’da yapılan The North Face Ultra Trail koşusunda kadın ve erkek yaklaşık 200 sporcuyu geride bırakarak birinci oldu. Türkiye’de yaşıyor ve maratonlara hazırlanmak için eviyle işyeri arasındaki 14 kilometrelik yolu her gün koşuyor.

1981 doğumlu Elena kendini bildi bileli yani 6-7 yaşından beri koşuyor. “O zamanlar hayalim bir atlet olmak değildi. Ancak seviyordum ve iyi de koşuyordum” diyor. Tek olayı da koşmak değil elbette. Moskova Pedagoji Devlet Üniversitesi’nde fizik ve İngilizce öğretmenliği okumuş. Sonra Türkiye’ye tatile gelmiş ve buraya yerleşmiş buluyor. İlk maratonuna da 2006’da Türkiye’de Runantalya’da koşarak katılmış. Ardından da yılda bir iki kez maraton koşar olmuş. 2011’den bu yana ise ultra maraton (42 kilometre üzeri) koşuyor: “Likya Yolu’ndaki 250 kilometrelik yarışa katıldım. Birinci oldum. Böylece ultra maratonların bana göre olduğunu düşündüm. Artık sadece ultra maraton koşuyorum. Üç yılda 20’ye yakın maraton koştum.”

Her gün koşarak işe gidiyor


İznik’te yapılan 130 kilometrelik ultra maratonda genel klasmanda üçüncü, ilk kez yapılan The North Face Kapadokya Ultra Trail’de de genel klasmanda birinci oldu. Lakin koşmak pahalı iş. Konunun bu boyutuyla nasıl baş ediyor? “Salomon’un Türkiye takımındayım. Ancak sadece malzeme desteği alıyorum. Yurtdışındaki yarışlara giderken tüm gerekli uçak, konaklama, yiyecek vb. ihtiyaçlarımı kendim karşılıyorum. Hayatımı bu işi yaparak kazanmak isterdim. Ancak şu anda bu mümkün değil.”

GÜNDE 1 SAAT 20 DAKİKA

Her gün koşarak işe gidiyor


Haftada ortalama 120 kilometre koşuyor, hafta sonları Belgrad Ormanları’nda çalışıyor, elbette düzenli besleniyor ama en büyük antrenmanını sorduğumuzda bizi şaşırtıyor: “Her gün evden işe koşuyorum. Bahçeköy’de oturuyorum. İşyerim Göktürk’te. Ana yoldan koşmuyorum. Hafriyat kamyonları filan var. Çok tehlikeli. Ama bir orman yolu buldum oradan koşuyorum. Toplam 14 kilometre. Normalde 1 saat 20 dakika sürüyor. Ancak geç kaldığımda depar atıyorum, 1 saat 10 dakika da sürebiliyor (gülüyor)...”

Her gün koşarak işe gidiyor


Aldığı sonuçlara bakılırsa bu antrenman tarzı işe yarıyor gibi: “İtalya, İsviçre ve Fransa’yı kapsayan The Nort Face UTMB’yi koştum. 168 kilometreydi. Sakatlandım ancak yine de yarışı bitirdim. 38’inci oldum. Almanya’daki 100 kilometrelik Zugspitz ultra maratonunu da üçüncü bitirdim.”

Üç yılda 20’ye yakın maraton, haftada ortalama 120 kilometre, her gün düzenli koşu... Rus sporcunun yaşamı herkese göre değil.

TOTEMİ TIRNAKLARI

Her gün koşarak işe gidiyor


Elena, her yarış öncesinde tırnaklarını özenle boyuyor. Tırnaklarının yarışın yapılacağı bölgeye uyumlu olmasına özen gösteriyor. The North Face Kapadokya Ultra Trail öncesi tırnaklarının bazılarına peri bacaları, bazılarınaysa balon yapmıştı. Bu alışkanlık Elena için bir nevi totem haline gelmiş. Hatta yarışlar için boyadığı tırnaklarını çektiği fotoğraflarıyla ‘tırnak galerisi’ dahi oluşturmuş. Bu galerileri kişisel sitesi yelenasworld.com adresinde sergiliyor.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False