'Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...'

Güncelleme Tarihi:

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 31, 2023 17:06

Ünlü sanatçı siyah beyaz fotoğrafını takipçileri ile paylaştı...

Haberin Devamı

Ünlü sanatçı Ayşegül Aldinç, yıllar önce çekilen siyah beyaz fotoğrafını sosyal medya hesabında takipçileri ile paylaştı. 

Aldinç, uzun bir de yazı kaleme aldı:

"Misafir odası geleneğinden geliyorum ben.
Evlerimiz sobalıyken buz gibi olan o salondan…
Yaz tatiline gittiğimizde tozlanmasın diye koltuk takımlarımızın üstünü örttüğümüz misafir odalarımız…
Salamanjelerimiz, yani yemek odamız.
Sonra nemelâzım kırılır mırılır, takım bozulur diye sadece misafir geldiğinde kullandığımız yemek takımlarımız; hep “desinler” diye.
Veresiye hayatlar zamanı çocuğuyum ben.
Alt yapı bunlardan örülü.
Atmaya kıyamamak özlü…
Bi yere giderken giyerim diye dolabı bekleyen hayaletlere dönüştürdüğümüz üst başı “nassa bi ara giyerim” diyerek saklamalar hep ondan.
2 senedir giymiyorsan bi daha giymezsin. Kural buymuş! (O kadar uzun boylu diil bence de neyse!)
Pandemi sebebiyle annemle yaşamaya kara verip onun evini boşaltırken ki azabım da bu yüzdendi.
O kadar doluydu ki…
Her birine bir hatıra yüklenmiş.
Ama pratikte hiçbir şekilde kullanımı söz konusu olmayan bir eşya kalabalığı.
Dağıttım, verdim tabii…
Özel olanlarını sakladım.
Günlük hayatımda aynı şeyleri giydiğimi farkettim.
E gerisi niye var o zaman? Bilmem kaç parça eşyayla yaşamanın becerilebildiği çağımızın insanı pozisyonuna gelebilen kaç kişiyiz?
Değişen zevkler, tarzlar, sayz’lar!..
‘Sayz’ dedim de geçende dolapta rahmetli Bülent Erbaşar’ın armağan ettiği krem rengi bürümcük Eurovision elbisemle göz göze geldim.
Giydim, Dönme Dolap’a bindim hoop o yarışma güne gittim…
(Ah tabii; hâlâ içine girebiliyorum!)
Dolap deyince aklıma geldi. Merkür 23 Ağustos’tan beri geri gidiyor.
Kendini dolaba kapatma zamanları!
15 Eylül’e kadar…
5 gün de gölge etkiyi ko üstüne; yeni başlangıçlar ancak 20’sinden sonra.
Eskiden ne güzel bunları bilmiyoduk ve ne rahattık be gözüm!
Sizin cenahta var mı gelen giden bi hisler, kımıldak bi şeyler?
Bi diyin de kendimi yalnız hisset miyim?"

Haberin Devamı

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Haberin Devamı

BİR ZAMANLAR MAGAZİN DÜNYASI

Bugünün magazin ünlülerinin geçmişte nasıl göründüğünü biliyor musunuz. Peki ya daha onlar ortada yokken magazin sayfalarına kimlerin konuk olduğunu. Şimdi Hafta Sonu dergisi , Hürriyet arşivi ve Instagram'dan derlediğimiz fotoğraflar eşliğinde nostaljik bir yolculuğa çıkalım.

Ünlü sanatçı Nazan Öncel, ilk sahneye çıktığı günlerde çekilmiş bir fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

Ünlü sanatçı Öncel, o günlerin hikayesini böyle kaleme aldı:

BİR GENÇ KIZIN ELİNE MİKROFON ALMASI BİLE ÇILGINLIKTI...

İlk defa 1969’da Kervanlar Orkestrası'yla ve sahneyle tanıştım. 1971’e geldiğimde orkestra solisti yani ailenizin şantözü olmuştum bile. Düşünüyorum da en büyüğümüzün 17 olduğu günlerde ben 15’inde (artık neremiz çılgınsa) Çılgınlar Orkestrası'nı kurmuş ve bu yakışıklılara solist olmuşum. Aslına bakarsak 70’ler Türkiye'sinde bir genç kızın eline mikrofon alması bile başlı başına çılgınlıktı zira. Yer Tepecik Düğün Salonu. Soldan sağa bass gitarda Kadri, davulda Emin, vurmalı çalgılarda Mustafa, mikrofonda bendeniz ve gitarda Naci. Âşık Veysel ve Neşet Ertaş türküleri birkaç da popüler şarkı söylüyorum ama alkışı da alıyormuşum ki birlikte üç koca sene geçirmişiz. Ta ki evlenip Serkan’ımın annesi oluncaya kadar. Güzel günler ve iyi deneyimdi benim için. O günlerin bendeki yeri apayrıdır, keza yol arkadaşlarımın da. İyi ki de varlar. Bu arada elimdeki mikrofon D12 .

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Haberin Devamı

Sene 1996... Sokak Kızı’nı çıkartacağım!

1996 yılında çıkardığı 'Sokak Kızı' albümünden parçaları Erkin Koray'a dinleten ve görüşlerini alan Öncel, usta sanatçı ile bir anısını paylaştı.

Twitter hesabından bu fotoğrafı yayınlayan ünlü şarkıcı altına şu notu düştü:

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...
"Sene 1996; Sokak Kızı’nı çıkartacağım 'Erkekler De Yanar' ve 'A Bu Hayat’ta Erkin Koray’dan 20 yıl sonra pavyon bağlaması kullandığım için nezaketen dinletmek istedim. Davetimi kırmadı var olsun kalktı geldi. Şarkıları dinlediğimiz o an. Çok severiz şarkılarını. O bir efsanedir. 

O ZAMAN GELİN MAAŞIM YOK

Oyuncu Nilgün Belgün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla takipçilerini geçmişe götürdü.

Haberin Devamı

Nilgün Belgün ilk evliliğini 19 yaşındayken, tiyatrocu ve komedyen Abdullah Şahin ile yapmış çift kısa süre sonra da kızları Oylum Şahin'i kucağına almıştı. Daha sonra anlaşmalı olarak boşanan Belgün ikinci evliliğini usta müzisyen İlham Gencer'in oğlu İlhan Gencer'le yapmıştı. Merve Gencer adında bir kızı olan çift yollarını ayırmıştı.

Nilgün Belgün, son yaptığı paylaşımla Gencer Ailesi'yle birlikte geçirdiği günleri andı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla takipçilerini geçmişe götüren ünlü oyuncu bu fotoğrafın altına şu notu düştü:

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

"Tbt gününü Gencer Ailesi'ne ayırdım bugün...

Eşim İlhan Gencer piyano çalar biz de Ayten ablayla gelin-kaynana olarak oynarız.

Haberin Devamı

Ayten Abla'yı zorla oynamaya razı etmiştim. Bir daha da böyle bir fotoğrafı kimse görmedi. Hiç hoşlanmazdı böyle şeylerden...

Galiba hayatın en güzel yanı yaşanmış güzel günlerin fotoğrafları"

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Bora Gencer'in paylaştığı bir fotoğrafı da alıntı yapan Belgün altına, 'Eski kayınbiraderim Bora Gencer paylaşmış... 25 yaşındayım ve Ayten Alpman'la İlham Gencer’in geliniyim ama gelin maaşım yok! İlham abi yanındaki küçük çocuk Bora... Benim yanımda oturan görümcem Ayşe Gencer. Karşımda oturan güzel kadın Bora'nın annesi Necla hanımdı'

'BAKIŞLAR YİNE ÜRKEK' O ŞİMDİ TÜRKİYE'NİN EN SEVİLEN OYUNCULARINDAN...

Oyuncu Binnur Kaya yaptığı paylaşımla sevenlerini çocukluk yıllarına götürdü. Usta oyuncu Filiz Akın'la yer aldığı bir kareyi paylaşan Kaya altına, 'Çocukluğumuza, bugünümüze, hayallerimize selam olsun...' notunu düştü.

Türk televizyon tarihine damga vuran dizi ve filmlerde rol alan Binnur Kaya sosyal medya hesabından çocukluk fotoğrafını paylaştı.

Yeşilçam yıldızı Filiz Akın'la bir araya geldiği anın fotoğrafını yayınlayan Kaya altına, 'Çocukluğumun en değerli hazinelerinden bu fotoğraf...Hayallerimi hayranlıkla seyre daldığım zamanlardan...Gönülden sevdiğin her insanla, her şehirle yolun kesişir, bundan eminim...Çocukluğumun hazineleri, bugünümün kıymetlileri...Güzel çocuklardık, güzel hayaller kuran...Çocukluğumuza, bugünümüze, hayallerimize selam olsun...' mesajını düştü.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Kısa sürede büyük ilgi gören kareye çok sayıda beğeni ve yorum yapıldı. Fotoğrafa gelen bazı yorumlar 'Hazine değerinde fotoğraf, Binnur Hanım sizi hemen tanıdım', 'Bakışlar yine ürkek', 'Yıllar geçmiş ama siz değişmemişsiniz' şeklindeydi.

HENÜZ 19 YAŞINDAYIM... İLK KARŞILAŞMAMIZ O GÜN OLDU!

'Hayat Bilgisi' dizisinde canlandırdığı 'Barbie Gamze' rolü le hafızalara kazınan 38 yaşındaki İpek Erdem, geçmişi yâd etti. Oyuncu, 19 yaşındayken yaşadığı bir anıyı takipçileriyle paylaştı.

Bir süredir yurtdışında yaşayan İpek Erdem yıllar önce oyuncu arkadaşlarıyla çekildiği bir fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.

Cem Davran, Beyazıt Öztürk gibi ünlü isimlerin yer aldığı kare büyük ilgi gördü.

Fotoğraf çekilirken henüz 19 yaşında olduğunu belirten Erdem paylaşımına şu notu düştü;

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

"2003, Taksim’de bir restoran...

Pamela Spence, Cem Davran, Beyazıt Öztürk, Güven Kıraç, Gökhan Kıraç...

Gecenin ortasında karşımdaki sandalye boşalmış̧ sonra Şener Şen gelmiş oturmuştu... İlk karşılaşmamdı... 19 yaşındaydım... Gökhan ile gözlerimizin içi parlıyordu heyecandan ona bakarken “Bize hayat ile ilgili tek bir şey söyler misiniz?” diye sordum. O da “Vallahi ne diyeyim... İçinizdeki çocuğu kaybetmeyin.” demişti.

Ve bu fotoğrafı bu sene bir arkadaşım ulaştırdı bana. O gece orada olan bir arkadaşında varmış ve bana iletti."

OĞLUMLA AMERİKA'DA!

Safiye Soyman yıllar önce oğlu Harun ile gittiği Amerika günlerinden bir fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

Geçmişi yâd eden Soyman paylaşımının altına şu notu yazdı: "Hastalanmadan önce oğlum Harun'la konsere gitmiştik Amerika Dallas Teksas'ta hatıra fotoğrafı çektirmiştik"

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Türk Sanat Müziği sanatçısı Safiye Soyman'ın eski eşi Ziya Akaröz ile evliliğinden dünyaya gelen Harun, yıllardır MS hastalığıyla mücadele ediyor.

Harun Akaröz'ün hayatı, yaklaşık 23 yıl önce bir kas ve sinir hastalığı olan Multiple Skleroz (MS) teşhisiyle altüst oldu.

Hızla hastalığı ilerleyen ve yatağa mahkûm kalan Akaröz'e annesi Soyman, bir bebek gibi bakmaya başladı.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

KARDEŞİMLE DANS EDİYORUZ!

Usta oyuncu Melek Baykal gençlik yıllarına ait bir fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

Ekranların sevilen oyuncusu Melek Baykal geçmişi yad etti. Kardeşi Samim Baykal ile dans ettiği anın fotoğrafını Instagram hesabından paylaşan Baykal altına, 'Yaş 19 sanırım… Kardeşim Samim'le dans ediyoruz' notunu yazdı.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Ünlü oyuncunun paylaşımı kısa sürede binlerce beğeni alırken 'Hiç değişmemişsiniz Melek Hanım' yorumları da yapıldı.

İNATÇI GELİN HATIRASI!

Usta oyuncu Selda Alkor, 1965 yapımı 'İnatçı Gelin' filminin set arkasında çekildikleri bir kareyle Sırrı Gültekin ve Münir Özkul'u andı.

1965 yılında yayınlanan 'İnatçı Gelin' filminde Cüneyt Arkın, Münir Özkul ve Tanju Okan ile başrolü paylaşan Selda Alkor kamera arkasında çekilen bir kareyi sosyal medya hesabından paylaştı.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Çekimleri Sapanca'da gerçekleşen filmin yönetmeni Sırrı Gültekin ve oyuncu Münir Özkul'u yad eden Alkor paylaşımının altına, 'Tekrar günaydın. Elime 'İnatçı Gelin' filminden kamera arkası bir kare geçti, rahmetle anıyorum yönetmen Sırrı Gültekin, Münir Özkul ile Sapanca'dan...' mesajını düştü.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

AŞKIN İLK YILLARI

Ünlü gurme Vedat Milor, 1988 yılında çekilmiş fotoğrafını sosyal medya hesabından bu notla paylaştı.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

"Linda ile birlikteliğimizin ilk yılları. Hayır, saçlarımın uzunluğu rock tutkusundan değildi. O zamanlar Amerika’daki berberlere güvenmediğim için saçlarımı kestirmek için Türkiye seyahatlerini bekliyordum. Salgın nedeniyle saçlarım şu anda aynı uzunlukta.." Milor'un gençlik fotoğraflarına yorum yağdı.

AH ESKİ GÜNLER

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla eski günleri yad etti.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda rol aldığı ilk oyundan bir fotoğrafını Instagram hesabından yayınlayan Yıldırımlar altına, ' 1988 den bir merhaba #tbt'si... Nesrin Kadıoğlu arkadaşım bana bir sürpriz yaptı bu fotoğraf ile. Sizde olmayan bir fotoğrafınızla karşılaşmak gerçekten keyifli. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda rol aldığım ilk oyun olan Aristofanes’in ‘Kuşlar‘ını unutmam mümkün değil tabii. Ne de güzel müzikleri vardı.

'OLAY FOTOĞRAF'

1994 yılında Hülya Avşar, Demet Akalın, Kamil Sönmez, Özcan Deniz ve Nalan'ın da aralarında bulunduğu kadro ile İzmir Göl Gazinosu'nda sahneye çıkan Mahsun Kırmızıgül, o günlere ait bir fotoğrafı Instagram sayfasında paylaştı. Mahsun Kırmızıgül fotoğrafın altına şu notu düştü:

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

"Olay fotoğraf. Bu ceket, giydiğim kırmızı ceketten sonra en göz alıcı ceketim. Şu asalete bakın. Juventus forması mı? Perde mi? Beşiktaş forması mı? Zebra mı? Bende bilmiyorum. Bildiğim tek şey var. Bunu diken modacı bu ceket çok konuşulacak demişti. Adam haklı çıktı. Hülya Avşar, Al Pacino’nun yerli versiyonu hanıma ağa sanki. Özcan boynundaki fular ile benden beter. Demet Akalın’ın en gariban olduğu dönemler. Bu kadro ile İzmir Göl gazinosunda bir sezon beraber sahneye çıktık. İnanın sahneye çıkmayı , müzik yapmayı özledim. "

Yer: Taksim Belediye Gazinosu

Bir döneme damga vuran, şimdilerde ise rol aldığı dizilerle adından söz ettiren oyuncu Işıl Yücesoy, yıllar öncesine ait fotoğrafı sosyal medya hesabında takipçileri ile paylaştı. 

Yücesoy fotoğrafın altına "Taksim Belediye Gazinosu'nun bahçesi. Taksim Parkı'nın içinde çok tarihi çok güzel bir binaydı. Sahnesi dekoru aynı tarihi yansıtıyordu. Kimler geçmedi o sahneden... Bir sürü şey gibi o da yıkıldı gitti... Ama anıları yaşıyor yüreklerimizde hala." notunu düştü.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...
 

ÖLÜRSEM ÖLEYİM

Cüneyt Arkın, Türkan Şoray ile fotoğrafını Instagram sayfasında paylaştı. Arkın, bir de anısını kaleme aldı...

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

"Türkan'la ilk filmimi çekerken “Sakın gözlerine bakma ölürsün” dediler. Kim gencecik yaşta ölmek ister ki? Karşılıklı ilk sahnemizde bu lafı çıkaramıyorum aklımdan. Kulaklarına, alnına, çenesine falan bakıyordum hep repliklerimi söylerken. Türkan nezaketten susuyor ama ben bir türlü istenen oyunculuğu veremiyordum. Sonunda “Ölürsem öleyim” diye isyan ettim ve baktım gözlerine. Gözler göz değil gözistandı, memleket türküsüydü. Türkan o kadar alçakgönüllüdür ki, çocuk gibi darılır, çocuk gibi sevinir. Çok büyük aşk filmleri çektik birlikte. Genç kadınlar, delikanlılar özel hayatlarında bizim gibi sevip, bizim gibi aşık oluyorlardı.."

SEZİN'İM VE ANNESİ MUHSİNE

Mehmet Ali Erbil, ilk eşi ve kızı Sezin Erbil ile yıllar önce çekilen fotoğrafını "Sezinim ve annesi Muhsine" notu ile Instagram'da paylaştı.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...


YAKIŞIKLIYI TANIDINIZ MI?

Türk sinemasının ünlü ismi Filiz Akın, sosyal medya hesabından yıllar önce çekilmiş bir fotoğraf paylaşıp, takipçilerine "Bu resimdeki seneler önce "Geçmiş Bahar Mimozaları" dizisinde oğlumu oynayan gözlüklü yakışıklıyı tanıdınız mı" diye sordu...

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Filiz Akın'ın takipçilerinin çoğu, minik oyuncunun Mehmet Günsür olduğunu hemen bildi.

YILLARI SORMAYIN

Fatih Ürek, yıllar önce çekilen fotoğrafını Instagram'da paylaştı.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Ürek, siyah-beyaz fotoğrafın altına 'Yılları sormayın... sol baştan Erkan Can, Özer Tunca, Tevfik Bolulu ve ben...' notunu düştü.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Kadir İnanır, 1979’da İstanbul’a gelen ve ‘Haydarpaşa’nın gelini’ olarak lanse edilen, birçok filmde rol alan Christina Haydar ve kocasıyla birlikte.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...


Nükhet Duru ile Doğan Canku, gazinodaki kulis odasında yemek yiyorlar. Duru ile Canku kısa süren bir de aşk yaşamışlardı (1978).

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...


‘Orta Şarkın Altın Bülbülü’ lakaplı Neşe Karaböcek, Orhan Gencebay ile Yaşar Kekeva’nın sahibi olduğu Kervan Plak’tan çıkan LP’si çok satınca altın plakla ödüllendirildi.

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...

Türk komedi dünyasının üç ünlü komedyeni ile bir ünlü sunucusu aynı kutlamada bir araya gelince, ortaya bu tarihi fotoğraf çıktı.(1970’lerin sonu).

Veresiye hayatlar çocuğuyum ben...


Hülya Koçyiğit’in kız kardeşi Nilüfer Koçyiğit, iki Tanju arasında kalınca hemen bir dilek tuttu (1975).

BAKMADAN GEÇME!