GeriHayat 40 metreden adrenalin atlayışı
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

40 metreden adrenalin atlayışı

40 metreden adrenalin atlayışı
refid:26877311 ilişkili resim dosyası

Türk Hava Kurumu Müzesi'ndeki 40 metrelik atlama kulesi, adrenalin meraklılarının akınına uğruyor. Yılda yaklaşık 15 bin kişinin ziyaret ettiği müzeye, yükseklik korkusunu yenmek isteyenler de gidiyor.

Ankara'daki Türk Hava Kurumu (THK) Müzesi yerleşkesinde yer alan atlama kulesi, adrenalin meraklılarının akınına uğruyor. Ücretsiz girilebilen müzede, 'anıt eser' statüsünde olan paraşüt kulesinden atlayış yapılabiliyor. Müze Müdürü Selami Yıldırım, "Kule, 1937 yılında Celal Bayar tarafından faaliyete geçirilmiş. Cumhuriyetin ilk yıllarından kaldığı için çok değerli. Geçen yıl bakımdan geçirdik ve tekrar hizmete sunduk. İlgiden çok memnunuz. Müze ve atlama kulemizi, yılda yaklaşık 15 bin kişi ziyaret ediyor" diye konuştu.

40 metreden adrenalin atlayışı


Yerli ve yabancı turistler tarafından yıl boyu ziyaret edilen müzenin 3 bölümden oluştuğunu anlatan Yıldırım, "Müze, açık ve kapalı alanları ile atlama kulesinden oluşuyor. Gerekli şartlara uygunsa isteyen herkes kuleden atlayabiliyor. Ayrıca THK kursiyerleri de burada eğitimleri gereği atlayış yapıyorlar. Atlayışlar, paratonerle birlikte sayarsak toplam 41 metrelik kulenin 38 metrelik bölümünden gerçekleşiyor. Değişik bir deneyim yaşamak isteyen herkesi müzemize davet ediyoruz" dedi.

1 SANİYEDE 3 METRE DÜŞÜŞ

40 metreden adrenalin atlayışı

Atlayıştan önce eğitmenler kısaca kuralları anlatıyor. Paraşüt, kuleye bağlı ve zaten açık oluyor. 38 metreden atlayışta kişi, 3 metre kadar düşüyor ve bu da yaklaşık 1 saniye sürüyor. Bu düşüşten sonra kişi paraşüte asılı olarak inmeye başlıyor. Müze, pazartesi hariç her gün açık. Hava şartları uygunsa 10.00-18.00 arasında atlayış yapılabiliyor. 16 yaşından küçükler ancak ailesinin onayı olursa atlayabiliyor. Yaşta üst sınır yok; fakat kişinin sağlık problemi varsa ve son 1 yıl içinde ağır bir ameliyat geçirdiyse atlayış yaptırılmıyor. Ayrıca 45 kilonun altındakiler ve 90 kilonun üstündekiler de atlayış yapamıyor.

40 metreden adrenalin atlayışı

4 yıldır paraşüt eğitmenliği yapan Özgür Kaynak, kişinin kendini psikolojik olarak atlamaya hazır hissetmesinin son derece önemli olduğunu belirtiyor. Fakat yine de son kararı eğitmen veriyor. Kaynak, "Sonuçta bu, bizim doğamıza aykırı, her gün 38 metreden atlamıyoruz. Kişi buraya geliyor ama yukarı çıktığında tedirgin olabiliyor. Çok az da olsa atlamadan geri giden oluyor. Kişinin madde kullanıp kullanmadığını, psikolojik olarak hazır olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz. Hazır olmayanı zorlamıyoruz ancak atlayanlar buradan çok mutlu ayrılıyorlar" diye konuştu.

GRUPLAR HALİNDE GELENLER VAR

40 metreden adrenalin atlayışı


Eğlencenin yanı sıra bir diğer amaçlarının, insanları paraşütçülük ve havacılıkla tanıştırmak ve bu alanlara yönlendirmek olduğunu kaydeden Kaynak, "İlk kez buradan atlayış yapıp daha sonra havacı olan çok insan var" dedi. Bugüne kadar yaklaşık 5 bin kişinin atlayışına eşlik eden Kaynak, hiçbirinde sorun yaşanmadığını belirterek, "Zaten biz sorun yaşanmaması için buradayız. Geçen yılki tadilattan sonra 3,5 ay içinde 822 kişi atlayış yaptı. Okullar ve üniversitelerden gruplar halinde atlamaya gelenler var. Gençleri ve kendini genç hisseden herkesi atlayış yapmak için buraya davet ediyorum" dedi.

En lezzetli yemek tarifleri burada

False