CV adam

Güncelleme Tarihi:

CV adam
Oluşturulma Tarihi: Haziran 11, 2006 00:00

Müzikli bir özgeçmiş yaptı bir milyon kişi dinledi 200 işyerinden teklif aldı Microsoft’a girdi Animasyon başladığında, karşınıza mavi pantolonlu, beyaz tişörtlü, sürekli yürüyen bir karakter çıkıyor ve berbat bir müzik eşliğinde "CV’mi hazırlarken yeni bir yöntem düşünüyordum, şarkı söyleyerek yapmaya karar verdim" diyerek anlatmaya başlıyor. Yazılım şirketinde iş aradığını söyleyen animasyon karakteri, ilk aldığı bilgisayardan yaptığı işlere, hakkındaki her şeyi, arkada durmak bilmeyen melodi eşliğinde sayıyor.

www.alstudio.fr.st adresinden izlenebilen bu animasyon, aslında 24 yaşındaki Fransız Alexandre Gueniot’nun özgeçmişi. 2004 Ekimi’nde sitesine koyduğundan beri 1 milyonun üzerinde insan izlemiş. Arama motoru Google’dan uçak şirketi Dassault’ya kadar 200’ün üzerinde şirketten teklif almış. Şu anda da Microsoft’un Seattle’daki merkezinde Office programı ekibinde çalışıyor. Şimdilerde, tek bir fikirle bile neler yapılabildiğini gösteren tipik bir örnek.

Böyle bir özgeçmiş hazırlamak nereden aklınıza geldi?

- Okuldaydım ve her zamanki gibi sıkılıyordum. Bölümü bitirmek için, sene sonunda bir staj bulmamız gerekiyordu. Bunun için kendi reklamımı nasıl yapabilirim diye düşünmeye başladım. Bir kağıda fikirler yazmaya başladım: Kendime yeni bir kartvizit ve CV tasarlayıp büyük bir beze basarak bunu bir helikopterin arkasında dalgalandırmak, CV’mi bir tişörtün üstüne basmak...

Uçuyordunuz yani.

- Helikopter işi belki zor olacaktı ama yine de yapılabilirdi. Aynı anda kafamda, video oyununda duyduğum korkunç bir müzik belirdi. Bir türlü kurtulamıyordum. İşte o anda bende fikir uyandı. Eğer CV’mi bu müzik eşliğinde okursam, benim gibi başkaları da hiçbir şekilde unutamazdı. Daha önce ufak animasyon filmleri yapmıştım. Üstüne de şarkıya uygun animasyon klibi yapıp sonra İngilizce’ye çevirdim.

Tüm bu işler ne kadar zamanınızı aldı?

- Bir haftada bitti. 22 Ekim 2004’te benim klip internete girmişti. Tabii daha hiç kimsenin bundan haberi yoktu. Sitenin duyulması için MSN’de kullandığım ismi değiştirdim ve arkadaşlarıma haber verdim. Siteye bakıp fikirlerini söylemeleri için.

Beğendiler mi?

- Beğenmediler. Böyle bir şey görmek onları pek memnun etmedi. Ama yine de bakmaları için adresi kendi arkadaşlarına yolladılar. Onların arkadaşları kendi arkadaşlarına, onların arkadaşları kendi arkadaşlarına derken siteyi ziyaret edenlerin sayısı 1 milyonu geçti.

Sadece meraklılar mı bakıyordu yoksa hedeflediğiniz şirketlerin de ilgisini çekebildiniz mi?

- İki ay sonra 100’ün üzerinde iş teklifi almıştım. Bugün bu sayı 200 civarında.

Hepsi de ciddi tekliflerdi öyle mi?

- Siteye yapılan yorumlar ve gelen iş teklifleri, sitenin ziyaretçi sayısıyla doğru orantılıydı. 1 milyon ziyaretçi varsa, 1000 tane yorum geliyor, 100 tane iş teklifi alıyorum ve bunların 10 tanesi gerçekten kayda değer oluyordu. Bunların arasında Microsoft da vardı, Google, Dassault, EA, Ubisoft, Rare, Nero gibi birçok büyük şirket de.

Microsoft nasıl istedi sizi?

- İlk teması onlar kurdular. Herkes gibi sunumumu internette görüp aramışlar. İşe alımdan sorumlu birçok kişiyle görüştüm. Telefonla konuşuyorduk. Epey bir görüşme yaptıktan sonra girdim.

Bill Gates tanıştı mı sizinle?

- Hayır. İşe girerken de onunla konuşmadık hiç.

Ne zaman başladınız?

- Geçen yılın mart ayında, 4 aylık bir staj için başladım. Bu yılın mart ayından beri full-time çalışıyorum.

Ne kadar maaş alıyorsunuz?

- Yıllık brüt 75 bin dolar. Bu, Fransa’da aynı iş için aldığım paranın 2-3 katı kadar.

Microsoft’taki çalışma arkadaşlarınız nasıl karşıladılar sizin durumunuzu? Sonuçta bir fikirle, kolayca dünyanın en büyük şirketlerinden birine girdiniz.

- Başlarda bana "CV Adam" diyorlardı. Ama şimdi çoğu unuttu bile. Yine de, hálá ara sıra onlara kendimle ilgili komik çizimler yapıyorum. Mesela Fransa’da Amerika’ya gidebilmek için, gerekli bir izin yüzünden beklemem gerektiği dönemde, kendimi ıssız bir adada "Redmond" tabelasının yanında çizmiştim.

Memnun musunuz şu anda? İş hayatı yaratıcılığınızı olumsuz etkiledi mi hiç?

- Şu anda memnunum. Zaten istediğim bir işti. Kişisel yaratıcılığın, Office gibi büyük projelerde çok fazla kullanılmadığı doğru. Ekip çalışması sırasında istediğiniz her şeyi yapamıyorsunuz. Ama evime döndüğümde, ufak birtakım kişisel projeler üzerinde çalışıyorum hálá.

Ne tür pojeler bunlar?

- Lisedeyken bir video oyunu yaratmıştım. Sonra üç boyutlu (3D) filmler, ayrıca Mavi Ejderha adında üç boyutlu bir maskot tasarlamıştım. Şimdi, yeni teknolojiler keşfetme ve başkaları için çok fazla bir şey ifade etmeyecek bir sürü şey üzerinde çalşıyorum. Sonuçlanmadan size yanlış umutlar vermek istemem.

Umutlar derken, çok büyük sonuçlar doğuracak şeyler mi bunlar?

- Daha doğrusu, eğer size, yazılım dünyasında bir devrim yaratacak yeni bir konsept üzerinde çalışıyorum dersem, beni çok fazla ciddiye almazsınız. Sonuçta şu anda üzerinde çalıştığım bir video oyunu ya da bir film projesi yok.

FRANSA’NIN TAŞRASINDAN

Alexandre Gueniot, Fransa Nancy doğumlu. 10 yaşında, ailesiyle ülkenin güneyinde Nimes yakınlarında bir bölgeye taşınıyor. Liseye kadar Nimes’de okuyor. Sonra Puy en Velay’da iki yıllık bir bilgisayar ve grafik eğitimi alıyor. 2005 yılında da Polytech’Monpellier’de bilgisayar mühendisliği bölümünü bitiriyor.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!