GeriKelebek Bazen çocuk olmak gerek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bazen çocuk olmak gerek

Abone Olgoogle-news

Çocukların erken yatması için çaba harcayan yetişkinler, sanki kendilerinin uykuya ihtiyaçları yokmuş gibi davranırlar. Oysa yetersiz uyku, yetişkinler için de çok ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

Bilim adamları sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmemiz için doğru beslenme ve egzersiz kadar düzenli uyku uyumanın da gerekli olduğunu vurguluyorlar. Dünyanın bir çok ülkesinde uyku klinikleri, sorunu olanların dertlerine çare arıyor. Yetişkinlerin de tıpkı çocuklar gibi düzenli ve yeterli uyku uyumaları, sağlıkları açısından büyük önem taşıyor. Bilim adamları, yeterli uykunun uzun ömürlü olmak için dengeli beslenme, egzersiz ve kan basıncının normal oranlarda olması kadar büyük önem taşıdığını belirtiyorlar. Yeterli uykuyu alamamak hafızaya zarar verir, aklınızı belli konularda yoğunlaştırmanızı zorlaştırır. Dahası kan basıncınızın yükselmesi, diyabet, depresyon, kanser ve kalp hastalıkları gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali büyük ölçüde artar. Hiç kimse durup dururken uyku zorluğu çekmez. Bilim adamlarına göre, uykusuzluğun belli başlı nedenleri şunlar:

Yatmadan önce ağır yemeklerle beslenmek, saatlerce ekran karşısında oturmak, alkol almak.

Uykusuz kalmamak için neler yapabileceğinizi de özetleyelim: Her gün belli saatlerde uykuya yatıp, belli saatlerde kalkmak, serin ve karanlık bir odada uyumak, yatmadan önce rahatlamış olmak ve egzersiz ya da düzenli yürüyüş yapmak.

Eriyen kilolara hemen sevinmeyin

Biz kadınların en büyük korkusu kilo almak. Vücudumuzdaki fazlalıklardan kurtulmak için de durmadan çare arıyoruz. Ama günün birinde, hiçbir çaba harcamadan birdenbire kilo vermeye başlarsak da seviniyoruz. Ancak tıp uzmanları, sebebsiz ve ani kilo vermenin sağlık açısından büyük bir tehlikenin habercisi olabileceğini hatırlatıyorlar. Tiroid bezlerinin normalden fazla çalışması, kilo kaybına neden olabilir. Tiroid bezlerinin hormonları vücudun metabolizmasını kontrol altında tutarlar. Eğer tiroid bezleriyle ilgili sorun giderilmezse adet kanamalarında düzensizlik, kaslarda güç azalması ve kalp atışlarının hızlanması gibi sorunlarla karşılaşılır. Zamanla sindirim sisteminin çalışmasında aksamalar başlar. Sık sık karın ağrılarından yakınırsınız. Ayrıca sebesiz ve hızlı kilo kaybı kanser habercisi de olabilir. Dikkat edin. Çaba harcamadan kilo vermeyi sevindirici bir olay saymayın.

Bebeğin aşıları ihmale gelmez

Her anne, çocuğunun hiç hastalanmadan büyümesini ister. Ama böyle bir isteği gerçekleştirebilen bir anneye dünyada henüz rastlanmadı. Bebeğiniz, çocuğunuz zaman zaman hastalanacak. Ama onun aşılarla bazı hastalıklardan korunması da mümkün. Son zamanlarda uzmanlar, 6-23 aylık sağlıklı bebeklere grip aşısı uygulanmasını öneriyorlar. Ayrıca bebeğe, 2, 3 ve 4’üncü ayında difteri, tetanos, boğmaca ve çocuk felci aşıları yapılmalı. Bebek 13 aylık olunca, kızamık, kabakulak ve kızıla karşı aşılanmalı. Bebeklik ve oyun çağı döneminden sonra çocuk 10-14 yaşları arasında akciğer kontrolünden geçirilmeli. Gerekirse verem aşısı yaptırılmalı. Ergenlik çağında tetanos, difteri ve çocuk felci aşıları yenilenmeli.

Evde oturmayı sevmek normal mi?

Görünüşe bakılırsa, genç kadının hiç bir sorunu yoktur. Mutlu bir yuva kurmuştur, çocukları ve eşiyle huzur içinde yaşamını sürdürmektedir. Ama bu genç kadın evinin kapısından dışarı adımını atmamakta ısrar etmeye başlayınca durum değişir. Kalabalığa karışmak, mağazalara girmek, umumi taşıtaraçlarında yolculuk yapmak ona ürkütücü geliyorsa bu kişi için ‘Evde oturmayı seviyor’ demekle yetinmek doğru değildir. Agorafobi adıyla bilinen kalabalık yerlerden korkma diye tanımlanan bir sorun söz konusu olabilir. Bu korkunun kurbanları genellikle 30-40 yaşlarındaki kadınlardır. Bir panik atak krizi, ya da adet dönemi öncesinin ruhsal gerginliği bu korkuyu tetikleyebilir. Derin soluk alma egzersizleri, kas gevşetme egzersizleri, yoga ve meditasyon, bu korkunun giderilmesi için baş vurulan çarelerden bir kaçı. Bu arada en önemli husus, kişinin sorununu kabullenmesi ve bunu ortadan kaldırmak için çaba harcamaya karar vermesi gerekir.

Kadınlar bu testleri mutlaka yaptırmalı

2005 yılında her kadının mutlaka yaptırması gereken testleri hatırlatmak istiyoruz.

Smear testi

Eğer son üç yıl içinde smear testi yaptırmadıysanız, zaman kaybetmeden jinekoloğunuza başvurun. Unutmayın rahim yolu kanseri, kadınlar arasında en yaygın olan kanser türlerinden biridir. Smear testi, bazen hayat kurtarır.

Meme kontrolü

Batıda her beş kadından birinin meme kontrolü yapmaktan kaçındığı saptandı. Oysa uzmanlar, her kadının hiç değilse ayda bir kez meme kontrolü yapmasını öneriyorlar. Memelerin renginde, şeklinde görülen değişiklikler, memelerde sertlik, meme uçlarında akıntı gibi belirtiler, meme kanserinin habercisi olabilir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse, o hastalığın tedavisi o kadar kolay olur.

Kan basıncının ölçülmesi

Kan basıncının ölçülmesi, son derece basit bir uygulama. Bugün hangi eczaneye gitseniz, kan basıncınızı ölçtürebilirsiniz. Orta yaşlardan itibaren kan basıncının sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Kan basıncının yüksek ya da düşük olması, önemli sağlık sorunlarının habercisidir. Kan basıncının yükselmesi, kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir. Kan basıncının aniden fazla yükselmesi, beyin kanamasına neden olabilir. Bu yüzden 2005 yılında, belli aralıklarla kan basıncının ölçülmesi şart.
False