530 tablo el değiştirecek

Güncelleme Tarihi:

530 tablo el değiştirecek
Oluşturulma Tarihi: Ekim 29, 2010 17:21

Kasım ayının ilk haftasında İstanbul’da yapılacak iki müzayedede çağdaş Türk resim sanatının en önemli isimlerinin 530 adet tablosu el değiştirecek. Antik A.Ş ve Beyaz Müzayede’nin gerçekleştireceği müzayedelerde rekor satışlar bekleniyor. Müzayedelerin gözdesi Fahrelnissa Zeid ve Mübin Orhon.

Haberin Devamı

REKOR BEKLENEN ESERLERDEN BAZILARI - FOTO GALERİ

İstanbul kasım ayının ilk hafta sonunda iki önemli müzayedeye evsahipliği yapacak. Biri geçen sezon rekorlara imza atan satışlarla adından sıkça söz ettiren Antik A.Ş’nin Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi, diğeri ise 350’den fazla koleksiyonerin eserlerinin biraraya geldiği 13. Beyaz Müzayede. Her iki müzayedede de Fahrelnissa Zeid, Mübin Orhon, Ömer Uluç, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Neşet Günay, Mehmet Güleryüz gibi usta isimlerin eserleri dikkat çekiyor.

MÜBİN ORHON'UN EN BÜYÜK ESERİ

Antik A.Ş’nin 7 Kasım Pazar günü Swissotel’de gerçekleştireceği “Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi”  her biri başyapıt olan eserleri koleksiyoncularla buluşturacak. Koleksiyon 7 Kasım’a kadar Antik A.Ş.’nin Maçka’daki binasında görülebilir. 1950’den günümüze Modern ve Çağdaş Türk sanatından müzelik eserlerin satışa sunulacağı müzayedede Türk soyut resminin Paris’deki önemli temsilcilerinden Mübin Orhon’un 1962 tarihli 352x112 santim boyutlarında yağlıboya soyut çalışması dikkat çekiyor. İlk kez satışa sunulacak eser, anıtsal ebatları ile Orhon’un bilinen en büyük ebatlı eseri. 900 bin lira açılış rakamıyla satışa sunulacak. Müzayedenin bir diğer başyapıtı Çağdaş Türk resminin en değerli kadın ressamı Fahrelnissa Zeid’in 185x230 santim ebatlarındaki yağlıboya soyut çalışması. 1950-53 tarihli bu eser 750 bin lira muhammen bedelle satışa sunulacak. Burhan Doğançay’ın “Kurdeleler” konulu 4 adet eseri ile figür resmin ustası Neşet Günal’ın ustalığını yansıttığı “Korkuluk” da müzayedenin göz kamaştıran eserleri arasında.

Haberin Devamı

530 tablo el değiştirecek

İKİYE BÖLÜNEN MÜZAYEDE

350’den fazla önemli koleksiyondan eserlerin satışa sunulacağı Beyaz Müzayede’de ise eserlerin çokluğundan dolayı satış ikiye bölündü. Müzayede 6 Kasım Cumartesi saat 14.00’te ve 10 Kasım Çarşamba akşamı saat 19.00’da Nişantaşı Sofa Hotel’de yapılacak. Tüm eserler 2-5 Kasım’da yine Sofa Hotel’de görülebilecek. Hatta başyapıtların çokluğundan dolayı, katalog da beş ayrı kapakla basılacak. Fahrelnissa Zeid, Ömer Uluç, Adnan Çoker, Neşet Günal ve Hakkı Anlı’nın eserleri kapakları süsleyecek.

Haberin Devamı

Beyaz Müzayede Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Karadeniz “Müzayedede kapak olabilecek 10’dan fazla eser var, fakat 10 ayrı kapakla basılacak katalogları sanatseverlere zamanında ulaştırabilecek kadar zamanımız olmadığından kendimizi 5 kapağa kısıtladık” diyor. Müzayedede Fahrelnisa Zeid’den kapak resmi olan 600-900 bin lira muhammen bedelle satışa sunulacak Yeniden Doğuş isimli 121x181 santim ebatlı 1968 yılı başyapıtın yanısıra, Arapça imzalı 146x200 santim ebadında bir başka başyapıt ve Kabus isimli 102x76 santimlik 1958 tarihli önemli bir yapıt yer alıyor. Diğer bir kapak resmi ise Ömer Uluç’un 80’li yılların sonlarında yaptığı 150x200 santimlik “At-Karga-Ada” isimli başyapıtı 250-350 bin liradan satışa sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!