4 yeni yüz yan yana

4 yeni yüz yan yana

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yüz nakli olan 4 hasta, hastane bahçesinde bir araya geldi. Yeni yıla yeni yüzleriyle girecek olan 4 hasta, mutluluk pozu verdi.

Haberin Devamı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yüz nakli olarak yeni bir yaşama adım atan 22 yaşındaki Uğur Acar, 37 yaşındaki Turan Çolak, 25 yaşındaki Recep Sert ile 54 yaşındaki Salih Üslün, hastane bahçesinde ilk kez bir araya geldi. Hastane bahçesindekiler, yüz nakilli 4 hastaya büyük ilgi gösterdi. Güneşli havada birlikte yürüyen 4 hastanın mutlulukları ise yüzlerine yansıdı.

Türkiye’nin ilk yüz nakillisi Uğur Acar, gazetecilerin ellerindeki mikrofonları alarak, diğer hastalarla röportaj yaptı. Diğer hastalara moral veren Acar, yüz naklindeki süreci arkadaşlarına aktardı.

Yüz nakilli hastalardan Çolak, "Bu yıl benim için yeni bir hayat oldu. 2013’ün nasıl geçtiğini anlayamadım. Çünkü daha önce çok sıkıntı yaşadım. 2013’te ise çok mutlu günlerim oldu. Ufak tefek operasyonlar geçiriyorum. Bana yüz bağışlayan Tevfik Yılmaz’ın ailesine, hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Yeni yılda sağlık ve mutluluk bekliyorum" dedi.

'İNŞALLAH BİR FİLM TEKLİFİ GELİR'

Türkiye’nin ilk yüz nakilli hastası olarak tıp literatörüne giren Uğur Acar ise yeni yılda yüz nakli olan arkadaşlarının sağlığına kavuşmasını diledi. Yüz naklinde iki yılı geride bırakmak üzere olduğunu dile getiren Acar, "Şu anda sağlığım yerinde. Riskli dönemleri atlattım. İnşallah arkadaşlarım da atlatır. 2014 inşallah arkadaşlarım ve Türkiye için hayırlı olur. Bu zamana kadar bir film ya da reklam teklifi gelmedi. İnşallah 2014’te benimle görüşürler. Bir filmde oynamak isterim. Özellikle de Kurtlar Vadisi Pusu. Hiçbir bölümünü kaçırmıyorum. Cep telefonu melodisi bile dizi müziği. İnşallah 2014’te 1 bölüm de olsa Kurtlar Vadisi dizisinde oynarım" diye konuştu.

'RİSKLİ DÖNEMLER ATLATILDI'

Operasyonu gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Uğur Acar ve Turan Çolak’ın riskli dönemleri atlattığını söyledi. Bu hastaların hayat boyu yaşamlarına dikkat etmeleri gerektiğini aktaran Prof. Dr. Özkan, "Turan küçük bir işlem geçirdi. Esas önemli operasyonu üçüncü yüz nakilli hastamız Recep Sert’e yaptık. Recep’in çiğneme hareketleri ve daha rahat yiyip içebilmesi için bir operasyon gerçekleştirdik. Bunun sonucunu 15 gün içinde görmeyi bekliyoruz. Son hastamızın durumu da gayet iyi. Bu iki hastayı da iki hafta içinde taburcu etmeyi bekliyoruz" diye konuştu.

Turan Çolak’ın gözüne yapılan operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ömer Özkan, "Turan’ın göz kasları artık çalışıyor. Kaslara yerleştirdiğimiz aparatı kaldırdık. Göz kapakları biraz daha kontrollü hale gelsin diye küçük bir ameliyat oldu" dedi. Salih Üslün’e çok yakın dönemde operasyon düşünmediklerini dile getiren Prof. Dr. Özkan, "Boğazında nefes aldığı delik var. Onun kendi kendine kapanmasını bekliyoruz. Açık olduğu için biraz zaman alacak. Antrenman şeklinde günün yarısında ağzından nefes alabiliyor. Recep Sert ise 15 gün içinde yemek yemeye başlayabilir. Bütün hastalarımız şubat ayı gelmeden normal hayatlarına dönebilir" diye konuştu.

Prof Dr. Ömer Özkan, dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert’e yeni embriyo nakil işlemlerinin 1-1.5 ay içerisinde başlanacağını da sözlerine ekledi.

Haberle ilgili daha fazlası: