GeriFutbol Hükümle birlikte tahliye
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümle birlikte tahliye

Davanın başından sonuna kadar tüm duruşmaları izleyen Kenan Başaran çıkacabilecek kararı yorumladı: “Beraat sürpriz olur, Aziz Yıldırım, hüküm giyer ancak bununla birlikte tahliye edilir.”

ŞİKE Davasında sona gelindi. 3 Temmuz’da başlayan süreç mahkemenin bugün vereceği kararla sonuçlanacak. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Cuma (bugün) eğer yetişmezse pazartesi günü kararımızı açıklayacağız” demişti.
Davaya bugün Çağlayan Adliyesi’nde nokta konması bekleniyor.
Peki nasıl bir karar çıkacak?
Hürriyet bu soruyu, davanın başından sonuna kadar tüm duruşmaları izleyen Radikal yazarı Kenan Başaran’a sordu.
İşte Başaran’ın görüşleri:
Tüm süreci ve özel yetkili mahkemelerde örgüt suçlamasıyla görülen davaları göz önüne alıp 4 sanığın 1 yıldır tutuklu olduğu bir davayı düşündüğümüzde ceza çıkma ihtimali çok yüksek. Çıkması kuvvetle muhtemel karar ise ‘hükümle birlikte tahliye.’ Yani Aziz Yıldırım ve bazı sanıklar suçlu bulunacak ama yattıkları süre ve Yargıtay aşaması dikkate alınıp tahliye edilecek. Bu beraat anlamı taşımıyor. Yıldırım’a şike ve teşvikten ceza çıkması beklenirken, örgütten ceza alması zayıf bir olasılık olarak görülüyor.
Fenerbahçe Başkanı şike ve teşvikten en alt sınırdan ceza alır ve bu da Yargıtay’ca onanırsa, daha sonra yaklaşık bir yıl daha yatacak. Bu ceza örgütten de olursa yatacağı süre 3 yılı bulabilir. Beraat ise “Nasılsa ceza vereceksiniz” diyen Aziz Yıldırım için bile sürpriz olur.

False