GeriSpor "Her yıl her şey sıfırdan başlar"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Her yıl her şey sıfırdan başlar"

"Her yıl her şey sıfırdan başlar"
refid:21819303 ilişkili resim dosyası

Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı Teknik Direktörü Kamil Söz, Avrupa arenasında yer aldıkları Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Kupası organizasyonunda başarılı olmak istediklerini, ancak adım adım düşünmek zorunda olduklarını kaydetti.

Kupada ilk tur ilk maçında deplasmanda 3-1 yendiği Ukrayna'nın Khimik Yuzhny takımıyla yarın İstanbul'da rövanş mücadelesine çıkacak “Sarı Melekler”in teknik direktörü, soruları yanıtladı.

Fenerbahçe'nin geçen sezon CEV Şampiyonlar Ligi'nde şampiyon olduğu için bu sezon da beklentinin yüksek olacağı ifade edilerek, CEV Kupası'ndaki şanslarının ne olduğu sorulan Söz, “Aynı takımı korusanız bile her yıl her şey sıfırdan başlıyor. Adım adım kademeleri geçmemiz gerekiyor” dedi.

Kupada iyi takımlar bulunduğunu belirten Söz, Azerbaycan'dan iki takımın yer aldığını, ilerleyen turlarda CEV Şampiyonlar Ligi'nden gelecek takımların da olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
“En büyük yanlışlık, 'Geçen sezon şampiyon oldu, tamam, bu takım şampiyon olur' düşüncesi. O zaman neden oynuyoruz ki? Versinler kupayı oynamayalım. Böyle bir şey yok. Maç sahada kazanılıyor. Bir emek var, bir süreç var. O hazzı yaşayarak kupayı almak çok değerli. Bir defa şampiyon oldunuz, artık hep siz şampiyon olacaksınız diye bir sonuç çıkartmamak gerekiyor. Her yıl her şey sıfırdan başlıyor. Aynı takımı korusanız bile. Önemli bir oyuncunuz sakatlanır şampiyonluğu kaybedersiniz. Geçen yıl bunu yaşadık. Seda, yarı final maçında sakatlandı, biz ligi üçüncü bitirdik. O ana kadar namağlup gelmiştik. Önemli olan finalde iyi olabilmek finalde en iyisini yapabilmek. Bu şekilde motive etmek gerekiyor oyuncuları. Resme genel olarak bakmak lazım. Adım adım kademeleri geçmemiz gerekiyor.”

“Kendime güveniyorum, takımıma güveniyorum”

Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı'nda uzun yıllar antrenör olarak görev yaptıktan sonra bu sezon öncesi teknik direktörlük görevine getirilen Kamil Söz, kendisine güvendiğini ifade etti.
Sarı-lacivertli takımda 7 yıldır kadın voleybolunun gelişiminin her noktasında bulunduğunu anlatan Söz, şöyle konuştu:
“Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda şampiyon olduğumuz yıl Ze Roberto sonradan gelmişti. Sadece maça çıktı, hiçbir antrenman yaptırmadan. Takımı kenardan ben yönettim. Kulüp yöneticileri durup dururken tabii ki beni bu göreve getirmediler. Onlar da bir şeyleri görüyorlar, onlar da bana güveniyorlar. Ben kendime güveniyorum, takımıma güveniyorum, yöneticilerim de bana güveniyor. Burası çok önemli, yöneticiler tamamen arkamda. İstiyorum ki bütün camia arkamızda olsun. Çünkü kazanırsak hep beraber kazanacağız, kaybedersek hep beraber kaybedeceğiz. O enerjiyi arkamızda hissetmek istiyoruz. Ben bu kulübe bugün gelmedim. Bu sürecin içinde elde edilen bütün başarılarda benim çok çok emeğim var. Bundan sonra da bu görevin hakkını vermek için çalışıyorum.”

“Daha iyi oynayabilmek için biraz süreye ihtiyacımız var”

Takımın performansının üst seviyelere çıkabilmesi için biraz daha süreye ihtiyaçları olduğunu kaydeden Kamil Söz, “En kısa sürede takımın toparlanacağını ve daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.
Takımı yavaş yavaş toparlamaya çalıştıklarını anlatan Söz, takımın durumuyla ilgili olarak, “Sakatlıklar vardı. Kim döndü fakat bir süredir antrenman yapamadı. İlbank maçında görev verdik ama onun için kolay değildi. Bonservisiyle ilgili Güney Kore'ye gitti. Oradan Türkiye'ye ve sonra Ukrayna'ya geldi. Kim için daha zor geçti bu dönem. Antrenman yapamadı. Daha iyi oynayabilmek için biraz süreye ihtiyacımız var. Eda'nın sakatlığı var. Bera'nın sakatlığı var. Onları korumak için oynatmadım ligde. Sezon uzun, önemli maçlarımız var. Bazen ileriyi düşünmek gerekiyor. En kısa sürede takımın toparlanacağını ve daha iyi oynayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Geçen sezonlarda elde ettikleri başarılı sonuçlarda taraftarın desteğinin kendilerine büyük bir enerji verdiğini, aynı desteği yine beklediklerini belirten Kamil Söz, “Taraftarımızdan büyük bir destek bekliyorum. Daha önceki yıllarda biz onlarla beraber bu yollarda yürüdük ve bu başarılara imza attık. Eğer takım yalnız kalırsa başarıya ulaşmak her zaman zordur. Özellikle bu yıl daha çok ihtiyacımız var. Çok oyuncu değişti. Yeni bir takım kurduk. Önemli değişimler oldu. Onlar o enerjiyi bize verirlerse daha iyi başarılar elde edeceğimize eminim” şeklinde konuştu.

“Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda Kim'in olmayışı takımı etkiledi”

Kamil Söz, Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda Güney Koreli oyuncuları Kim'in yokluğunun takımı etkilediğini ifade etti.
Üç yıl önce başlayan bu şampiyonaya ilk zamanlar güçlü takımların gelmediğini, bu yıl daha zorlu ekiplerin organizasyonda yer aldığını kaydeden Fenerbahçe Teknik Direktörü, Kim'in bonservisinde yaşanan sıkıntı ve takımda yer almamasının kendileri için büyük bir şanssızlık olduğunu anlatarak, “Vakıfbank ile hazırlık maçları yapmıştık ve Kim oynamıştı. Kim orada olmayınca takım üzerindeki sistem bozuldu. Diğer oyuncuların motivasyonu bozuldu. Kısa sürede onları toparlamaya çalıştık. Sonuçta dünya üçüncüsü olduk. Bu da önemli bir başarıdır. Bunların da kıymetini bilmek lazım. Önemli olan her zaman bu grubun içinde olabilmek, tepeye oynamak. Çünkü tepeden koptuğunuz zaman bir daha dünya şampiyonluğunu kazanamazsınız. İstikrar önemlidir.”

False