"Federer artık bizim elçimiz"

Güncelleme Tarihi:

Federer artık bizim elçimiz
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 05, 2015 12:18

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, TEB BNP Paribas İstanbul Open Erkekler Tenis Turnuvası'nda şampiyon olan dünya iki numarası İsviçreli tenisçi Roger Federer'in İstanbul'u çok sevdiğini, dünyanın her yerinde Türkiye'den bahsedeceğini söyledi.

Haberin Devamı

Durmuş, yaptığı açıklamada, Federer'in İstanbul'dan memnun ayrılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, "Federer çok güzel şeyler söyledi. O etkilenmese, sevmese bunu asla yapmayacak birisidir. Federer özgür bir ruh, hissettiği gibi yaşamayı bilen bir adam. İstanbul'a geldiği gün çarpıldığını söyledi ve 'keşke eşimi ve çocuklarımı da getirseydim' dedi" ifadelerini kullandı.

Federer'in İstanbul'u gezdiğini belirten Cengiz Durmuş, "İstanbul'da camilerimizi, müzelerimizi gezdi, hamamlarımıza girdi, boğazdan bir çok resim paylaştı. İstanbul'u çok sevdi. İstanbul da Federer'i güzel ağırladı, sevdi. Çok büyük bir elçi gönderdik. Ünlü tenisçi, dünyanın her yerinde İstanbul'dan bahsedecek. Federer artık bizim elçimiz" diye konuştu.

"Federer, İstanbul'a bir daha gelmek istiyor"

Cengiz Durmuş, Federer'in bir hafta boyunca sosyal medyada İstanbul'un fotoğraflarını takipçileriyle paylaştığını, ATP'nin sayfasında ve dünya medyasında turnuvayla ilgili haberler yapıldığını anlattı.

Federer'in İstanbul'a yine gelmek istediğini vurgulayan Durmuş, "Federer dünyanın her yerinde ağırlanmış bir oyuncu ama Türkiye'deki memnuniyeti önemli. Federer gibi bir oyuncu 'bir daha gelmek istiyorum ve geleceğim' dedi. Bu ülkemiz adına sportif işlerin dışında çok gurur verici bir andı. İstanbul zaten dünyanın en güzel şehirlerinden biri ama bunu dünyaca ünlü bir tenisçinin ağzından duymuş olmak bizi çok onurlandırdı" şeklinde görüş belirtti.

"Bu işin şefi, patronu olduğunu gösterdi"

Cengiz Durmuş, Federer'in Türkiye'ye dünyanın en iyilerinden biri olarak geldiğini dile getirerek, "O hala dünyanın en iyisidir. İki numara olmasının benim için anlamı yok. Federer dünyanın en iyi tenisçisi. Tenisi sanata dönüştüren adam" dedi.

Federer'in İstanbul'da her gün çizgisini yükselterek oynadığını vurgulayan Durmuş, şunları kaydetti:

"Yarı finalde zor bir maç oynadı. Finalde 'tie break'te rakibinin set puanında, hiç kimsenin beklemediği bir 'backhand' vuruşla hepimizi ayağa kaldıran bir an yaşattı. O da herhalde özel olmanın, büyük olmanın getirmiş olduğu avantajlar. Müthiş bir heyecan, müthiş bir coşku. İnanılmaz bir 'tie break', set puanlarından, maç puanlarından gitti geldi, gitti geldi ve yine tecrübe kazandı. Bu işin şefi, patronu olduğunu gösterdi. Bazı puanlar vardır ki bunu ancak Federer yapar. Onu bize gösterdi."

Türk sporcuların Federer'i hem kortta hem kort dışında izlediğini aktaran Cengiz Durmuş, " Bizim çocuklarımız Federer ile antrenman yaptı ve profesyonel sporcunun nasıl yaşaması, nasıl davranması gerektiğini çok yakından
gördü. Hem kort içi hem kort dışı turnuvaya hazırlanmanın ne demek olduğunu gözlemlediler. Bu benim için en önemlisiydi" ifadelerini kullandı. Durmuş, Türkiye'de seyircinin tenise olan ilgisinin bu turnuvada bir kez daha görüldüğünü dile getirerek, "Hem çok coşkulu hem seviyeli hem de iyi puanları alkışlayan bilinçli bir seyircimiz oldu. Biz kar üstüne kar ettik, kazandıkça kazandık" diye konuştu.

Cengiz Durmuş, teniste artık sponsorların da artmaya başladığını, TEB'in büyük turnuvalara isim sponsoru olduğunu, Garanti Koza'nın da tenise büyük yatırım yaptığını kaydetti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!