Yargıtay'dan Galip Öztürk'e kötü haber: Müebbet hapis cezası yerinde!

Güncelleme Tarihi:

Yargıtaydan Galip Öztürke kötü haber: Müebbet hapis cezası yerinde
Oluşturulma Tarihi: Kasım 26, 2018 08:30

22 yıl önce işlenen bir cinayete ilişkin yargılandığı davada ‘cinayetin azmettiricisi’ iddiasıyla müebbet hapis cezası alan Metro Holding’in patronu Galip Öztürk’e 2 yıl önce infazın durdurulması kararı çıkmıştı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Öztürk hakkında 11 Ekim’de verilen müebbet hapis cezasının infazının devamına karar verdi. Henüz hakkında yakalama kararı çıkmayan Öztürk’ün ise yurtdışına çıktığı belirtiliyor. Öztürk'ün avukatı Tuncay Çaltekin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Karara yeniden itiraz edeceğiz. . Hatalı verildiğini düşündüğümüz bu kararın kaldırılacağına inanıyoruz" dedi.

Haberin Devamı

YARGITAY Ceza Genel Kurulu, Metro Holding’in patronu Galip Öztürk’e, ‘öldürmeye azmettirme’ suçundan verilen müebbet hapis cezası kararının yerinde olduğuna hükmetti. Kurulun bu kararı ile birlikte, Öztürk hakkında 2 yıl önce verilen infazın durdurulması kararı da ortadan kalktı. Öztürk’ün, kararın verildiği gün yurtdışına gittiği belirtildi.

5 KİŞİYE BERAAT 2 KİŞİYE MÜEBBET

Galip Öztürk’ün, müebbet hapis cezası aldığı dava 22 yıl önce işlenen bir cinayete dayanıyor. 28 Eylül 1996 sabahı, Kuvvet Köseoğlu isimli kişi Beyoğlu’nda

Yargıtaydan Galip Öztürke kötü haber: Müebbet hapis cezası yerinde

saklandığı evde öldürüldü. Galip Öztürk ile aralarında, Samsun’da yaşadıkları dönemden kalma kan davası olan Köseoğlu’nun öldürülmesi sonrası açılan davada 7 kişi yargılandı. Yargılama devam ederken, cinayeti işleyen Kudret Okumuş, yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalandı. Okumuş 28 Ağustos 2011 günü Çorum’da tutuklandı.

Haberin Devamı

Davaya bakan İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi kararını 8 Ekim 2012 günü verdi. Mahkeme, sanıklar Y. Y., A O., Y. Ö., S. Ş. ve C. K. hakkında, delil yetersizliğinden beraat verdi. Mahkeme, Galip Öztürk ile cinayetin tetikçisi Kudret Okumuş’a müebbet hapis cezası verdi. Kararda, Öztürk cinayetin azmettiricisi olarak yer aldı. Mahkemenin kararını Öztürk’ün avukatları temyiz etti. Dosyaya bakan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, mahkemenin kararını 17 Eylül 2014’te onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Öztürk’ün avukatlarının başvurusu üzerine, onama kararının kaldırılmasını talep etti. Bu aşamadan sonra, dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gitti. Kurulun dosyaya ilişkin inceleme süreci devam ederken, Öztürk’ün avukatları bu kez de müebbet hapis cezasını veren İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

YENİDEN YARGILANSIN TALEBİ

Avukatlar, mahkemeye 19 Eylül 2016 günü sundukları dilekçede yargılamanın yenilenmesini talep etti. Dilekçede, mahkumiyet kararını FETÖ’cü hakimlerin kurmaca delillere dayanarak verdiği savunuldu. Mahkeme 30 Eylül’de verdiği kararla, başvuruyu reddetti. Kararda, yargılamanın yenilenmesine yer olmadığı kaydedildi. Galip Öztürk’ün avukatları bu kez bir üst mahkemeye başvurdu. 20. Ağır Ceza Mahkemesi 11 Ekim’de verdiği kararla, yargılamanın yenilenmesi talebini kabul etti. Bu kararla birlikte, Öztürk hakkındaki infaz kararı da durduruldu.

Yargıtaydan Galip Öztürke kötü haber: Müebbet hapis cezası yerinde


İNFAZIN DEVAMI KARARI

Haberin Devamı

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Kasım tarihli ek tensip ile Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndan dosyanın dönüşünün beklenmesine karar verdi. Kurulun 3 Temmuz 2018 tarihli kararı mahkemeye ulaştı. Kurulun kararında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının itirazının reddine karar verildiği anlaşıldı. Bu kararla birlikte, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi geçen 16 Kasım’da Öztürk hakkında şu kararı verdi: “Hükümlü hakkında verilen müebbet hapis cezasının infazının devamına…”

AVUKATI: YENİDEN İTİRAZ ETTİK
Galip Öztürk’ün avukatı Tuncay Çaltekin, Hürriyet’te yer alan habere ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından hapis cezasının infazının devamına karar verildiği şeklinde açıklamalar bulunmakta. Anılan karar ile ilgili olarak hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na CMK m.308 uyarınca başvuruda bulunulmuş, hem de FETÖ/PDY’nin dosyaya müdahale etmesi ile ilgili olarak İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nden yargılamanın yenilenmesi talep edilmiştir.

Haberin Devamı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu dosyanın kesinleşmesinden sonra FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen kumpas fiillerini incelemeye yetkili değildir. Bu yetki, CMK m.311 ve devamı hükümlerince ilk derece mahkemesi olan İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne aittir.

İNFAZIN DURDURULMASINA KARAR VERİLMİŞTİ
Konu ile ilgili olarak İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dosya itirazen incelenmiş ve dosyaya FETÖ/PDY’nin müdahale ettiğinin ortaya çıkması sebebiyle yargılamanın yenilenmesi ile infazın durdurulmasına karar verilmiştir. İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda FETÖ/PDY örgütünün emniyet ve yargı organları içerisinde bulunan mensupları vasıtasıyla düzenlenen kurmaca delillerle mahkum edildiği tespit edilerek yargılamanın yenilenmesine karar verilmiş ve infaz durdurulmuştur.

Haberin Devamı

YENİDEN İTİRAZ ETTİK
Bu karardan sonra İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeniden duruşma açılması ve yeniden bir karar verilmesi gerekirken bu işlemler yapılmaksızın infazın devamına karar verilmiş, CMK m.271/4’e aykırı olarak itiraz mahkemesi tarafından verilen karar dolanılmıştır. İtiraz mahkemesi tarafından verilen kararların kesin olduğu hususu İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından atlanmış olduğundan, infazın devamı yönünde verilen karara tarafımızca yeniden itiraz edilmiştir. Hatalı verildiğini düşündüğümüz bu kararın kaldırılacağına inanıyoruz.”

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (26.11.2018)
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!